BUDITE OPREZNI

IZIGRANO POVJERENJE: STARI, BOLESNI I NEMOĆNI ČESTO SU NA METI PREVARANATA I LOPOVA: Nepokretna starica iz Pule dala ključeve stana ljudima od povjerenja i - nestala joj sva zlatnina!

| Autor: Borka PETROVIĆ
(Cropix/ilustracija)

(Cropix/ilustracija)


 "Stara sam, bolesna i nemoćna, a na kraju su me i pokrali. Uzeli su mi svu zlatninu. Narukvice, ogrlice, broševe, punu kutiju zlata kojeg sam kroz cijeli život skupljala ili dobivala od roditelja dok sam bila mlada. To mi je bila garancija za mirniju starost ali i velika sentimentalna vrijednost", ispričala nam je u dahu Puljanka, umirovljenica u osmom desetljeću života.

Za tešku sudbinu koja ju je snašla nije sama kriva. Kako nam se potužila, početkom godine je operirana. Teška operacija kralješnice još se dodatno zakomplicirala i nakon što je nekoliko tjedana provela u bolnici, stigla je kući potpuno nepokretna. Sama i nemoćna, vezana uz krevet, morala je ključeve stana dati ljudima koji su je obilazili.

Ključ su tako dobili njezina susjeda koja ju je vodila u bolnicu, poznanik koji ju je povremeno obilazio, dečko koji joj je dostavljao hranu i patronažna sestra koja joj je svaki dan dolazila dati injekcije protiv bolova.

- Nisam se mogla ni ustati, jednostavno sam morala imati povjerenja u ljude i dati im ključeve stana. I sve je bilo u redu dok se prije nekog vremena nisam podigla iz kreveta i uz pomoć hodalice stigla do sobe u kojoj sam držala kutiju s nakitom i otkrila da je ona potpuno prazna, veli nam očajna umirovljenica.

U totalnom šoku o svemu je obavijestila policiju, no strah ju je da se njezina zlatnina nikad neće pronaći i da će cijeli slučaj otići u zastaru. U kutijicu je, dodaje, prije odlaska na operaciju stavila i prstenje koje je imala na rukama tako da je sada ostala baš bez svega.

Svoje sumnje tko bi mogao biti krivac za ovu krađu ima, ali, kako veli, nikad ne možete sto posto biti sigurni, stoga će prepustiti policiji da razriješi krađu i otkrije tko je, na ovako gnjusan način, iskoristio njezino povjerenje.

Iz Policijske uprave istarske obavijestili su nas da su zaprimili prijavu oštećene te da su u tijeku izvidi kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja i otkrio počinitelj kaznenog djela. Iskoristili su priliku da pozovu građane, pogotovo one starije dobi, da pripaze koga puštaju u svoj dom te da budu oprezni kako ne bi postali žrtve kaznenih djela.

- Policija često evidentira prijevare ili krađe u domovima starijih osoba, a način počinjenja tih djela je u većini slučajeva sličan. Počinitelji, bilo da je riječ o muškim ili ženskim osobama, najčešće se predstavljaju kao prodavači, pripadnici vjerskih zajednica ili kao službene osobe ne bi li ušli u dom oštećenih, a onda iskoristili njihovu nepažnju i otuđili im vrijedne predmete ili ih lažnim prikazivanjem činjenica naveli da nešto učine na svoju štetu. Bilo je slučajeva kada su se počinitelji predstavljali kao djelatnici banke, zdravstveni djelatnici, policijski službenici, dostavljači i slično. Također su zabilježeni slučajevi kada su počinitelji oštećene osobe dovodili u zabludu u pogledu tjelesnog stradavanja, prikazivanjem tjelesnih nedostataka koji u stvarnosti ne postoje ili prikazivanjem materijalnog stradavanja u požarima, paljevinama, poplavama, potresima i slično, upozorava glasnogovornica Nataša Vitasović.

U svim takvim slučajevima, kada nam se pred vratima doma pojave nepoznate osobe, policija savjetuje oprez. Ne treba otvarati vrata dok se ne provjeri tko je posjetitelj i što želi. Ukoliko se osoba predstavlja kao službena osoba, treba zatražiti službene dokumente ili odgovarajuće iskaznice, a vjerodostojnost posjetitelja provjeriti bez otvaranja vrata, kroz ''špijunku'' ili korištenjem sigurnosnog lanca. "Trebate biti sumnjičavi i ne nasjedajte na trikove poput nesvjestice ili iznenadne slabosti. Ako je nepozvana osoba uporna u nakani da uđe u vaš dom, o tome žurno obavijestite policiju ili susjede", upozoravaju iz PU istarske.

Na upit što kada se osobe starije životne dobi nađu u situaciji da moraju nekoga pustiti u svoj dom, jer drugih mogućnosti nemaju jer ovise o pomoći i skrbi drugih, Vitasović savjetuje da i tada budu oprezni i sumnjičavi da takve osobe ne bi izigrale njihovo povjerenje.

- Ne govorite o tome koliko novca ili drugih vrijednih predmeta imate kod kuće niti gdje ih držite. Takve predmete ne ostavljajte u posudama na kuhinjskim policama, pod jastukom, među rubljem i slično jer su to mjesta koja počinitelji prva provjeravaju. Novac, nakit ili druge predmete veće vrijednosti pohranite na sigurno mjesto, kao što je sef ili takve stvari ostavite kod osobe od povjerenja koja će ih pričuvati dok vi duže vrijeme izbivate iz kuće. U slučaju da ipak postanete žrtva kaznenog djela, obavijestite o tome odmah policiju kako bi policijski službenici čim prije započeli s kriminalističkim istraživanjem, savjetuje Vitasović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}