Pred dvadesetak godina za 20 radnih mjesta pravosudnog policajaca kandidiralo se 500 do 600 muškaraca. Okolnosti su se promijenile, pravosudni policajci prosvjeduju, traže više plaće i bolje uvjete rada.
Premalo ih je, prestari su, izraubani, potrošeni, kako nam kaže jedan od njih. Psihofizički uglavnom nisu dorasli čuvanju zatvorenika i osoba koje su u pravilu opasne, devijantnog su ponašanja i sklone incidentima.
Naš sugovornik je aktivni pravosudni policajac u zatvoru u Puli. Insistira na tome da napišemo da je - neposredni izvršitelj.
- Nisam čovjek iz kancelarija, nisam nikakav šef ni rukovoditelj. U pulskom zatvoru radim više desetljeća. Otkad sam ušao u zatvor Pula devedesetih nikad ga nisam napustio. Srećom, kao radno mjesto, a ne kao mjesto života, kaže naš sugovornik.
Prepun je dojmova, svoj posao shvaća ozbiljno, svačemu je tu svjedočio. U zatvoru Pula se zaposlio iz pragmatičnih razloga. Podsjetit će da je devedesetih gospodarstvo bilo u krizi, neplaćanje je bilo redovna pojava, firme su bile nelikvidne i odlučio se na pragmatično zapošljavanje na poslu za koji je znao da se plaća mora isplaćivati.
Pravosudni policajac s više od 20 godina službe, ako radi od ponedjeljka do petka prvu smjenu, dobije plaću od oko 5.200 kuna. S time da je tu uračunato i…