Gordana Vlahović, Filip Zoričić i Boris Blagonić (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)
"I nakon zadnjih upitnika koji su se u posljednje vrijeme otvarali hoće li ova uprava biti transparentna na čelu sa mnom, apsolutno će biti. Moja politička ambicija nije biti dugovječan gradonačelnik. Želimo napokon postaviti moralne temelje i premise za naš grad. Sve što je financirano javnim novcem mora se znati do zadnje lipe, kroz aplikaciju transparentan proračun, potpore, otvoreni GIS do dodjele sredstava medijima, doista će se sve znati. Neki će reći da je to možda političko samoubojstvo, ali to je jedini mogući način vraćanja povjerenja u politiku, jer politika je ta koja jedina može suštinski mijenjati stvari na način da mijenjamo sve što ovih 30 godina nije bilo dobro", rekao je jutros pulski gradonačelnik Filip Zoričić na konferenciji za medije "Transparentna Pula", održanoj u Komunalnoj palači.
Pričajući o transparentnosti, Zoričić je najavio uvođenje ISO 37001 sustava za upravljanje i suzbijanje podmićivanja i korupcije. Time, ističe on, Grad Pula dokazuje svoje trajno opredjeljenje za pošteno i transparentno vođenje svih procesa.
- Grad Pula od 2022. godine uvodi i e-licitacije za zemljišta, predaju dokumentacije u elektroničkom obliku, javno otvaranje ponuda... Svi dobavljači imat će jednake uvjete jasno definirane natječajem i jednaku priliku za sudjelovanjem, što je jako važno za transparentnost, smatra gradonačelnik Zoričić.
U svjetlu recentne rasprave na Gradskom vijeću o izboru ravnatelja ustanova, kao i problematici nedovoljnog uvažavanja mišljenja zaposlenika prilikom provođenja samog natječaja za ravnatelja, Zoričić je rekao da je u tijeku izrada pravnog okvira, odnosno instrumenta kojim bi se razriješile nedoumice i praznine koje još uvijek postoje u osnivačkim aktima određenih ustanova, a sve s ciljem pronalaska što učinkovitijeg modela uključivanja zaposlenika ustanova u izbor ravnatelja. "Zaposlenici će birati svoju ravnateljicu ili ravnatelja. Neće biti politika ta koja će delegirati i odlučiti tko će biti ravnatelj ustanove", rekao je Zoričić pa dodao: "ako nemate potporu ljudi s kojima ćete raditi, uzalud vam taj posao".
Govoreći o aplikaciji za potpuno otvoreni proračun, Gordana Vlahović, direktorica tvrtke Libusoft, pojasnila je da je iTransparentnost digitalni servis koji, sukladno propisanim uvjetima o transparentnosti proračuna, omogućava objavu i uvid u pravodobne, točne i vjerodostojne informacije o realizaciji proračunskih stavki jedinica lokalnih i područnih samouprava.
- Na stranici Grada Pule bit će omogućen uvid u sve isplate, tu su narudžbenice, ugovori, računi, sve je moguće pretraživati po određenim filterima tako da građani mogu dobiti kompletan uvid kako grad posluje i na koji način se troše sredstva, kaže Vlahović.
Grad Pula od 1. siječnja 2022. godine uvodi i GISportal koji omogućuje transparentan način upravljanja prostorom i gradskim nekretninama. Boris Blagonić, direktor pulske tvrtke Geogrupa, koja se bavi implementacijom i uvođenjem geoinformacijskih sustava u jedinice lokalne samouprave, istaknuo je da je sam sustav GIS portala jedna centralizirana baza prostornih podataka koja podrazumijeva različite teme i skupove prostornih podataka.
- Primjerice, moći će se vidjeti sve javne terase koje je Grad Pula dao u koncesiju ugostiteljima na području Grada, svaku od njih će građani grafički moći pogledati, te klikom na određenu terasu moći vidjeti podatke o zakupu, površini i ugovorima. Isto tako za poslovne prostore koji su u vlasništvu Grada, za stanove koji su u najmu preko gradske uprave i ostale skupove podataka. To je bitno za svakodnevni rad i zadatke same gradske uprave, a kroz ovaj sustav, građani imaju javni uvid u sve podatke, pojašnjava Blagonić pa dodaje da je aplikacija omogućena za osobna računala i za mobilne uređaje.
Paolo Gregorović, član Povjerenstva za provođenje javnog natječaja radi dodjele sredstava medijima, kojeg zajedno uz njega čine i Lela Vujanić i Tijana Vukić, istaknuo je da je prije dva dana održana konstituirajuća sjednica tog Povjerenstva na kojoj je tražena potpuna autonomija u radu medija, odnosno da gradonačelnik ne utječe na odluke i smjernice, što je i dogovoreno.
- Naš rad smo usmjerili na to da ćemo se oslanjati na teoriju, struku i profesionalizam. Kao Povjerenstvo, utvrdit ćemo kriterije temeljem kojih će mediji moći konkurirati za proračunska sredstva Grada Pule. Pri izboru ćemo se konzultirati s HND-om i Sindikatom novinara Hrvatske. Organizirat ćemo predavanje i diskusiju sa stručnom i općom javnošću nakon što napravimo kriterije, odnosno pravilnik o dodjeli sredstava. On će potom biti poslan gradskom vijeću na usvajanje te će se raspisati javni natječaj, kaže Gregorović pa dodaje da su do sad na dobivena sredstva koja je Grad Pula dijelio mediji plaćali PDV, što znači da su petinu dobivenih gradskih kuna proslijeđivali u državni proračun. Novost je da će se sredstva medijima ubuduće isplaćivati putem potpora, zbog čega će, kako pojašnjava Gregorović, medijima ostati na raspolaganju sav dobiven iznos. To nije novitet za Hrvatsku, pojasnio je, već je to model koji se provodi u Gradu Zagrebu, Brodsko-posavskoj županiji i drugdje.