U Gradu Puli i župi Gospe od Mora kažu da su stube državne te da oni mogu pomoći čišćenjem raslinja * Nastojimo održavati i čistiti prostor uz stepenište kako ga vegetacija ne bi u potpunosti zagušila i time još više oštetila. I ono što je, izgleda djelomično, sanirano u prošlosti, nije adekvatno učinjeno jer su pojedine stepenice umjesto kamenom, zamijenjene betonom, kaže župnik Maksimilijan Buždon
Tek nakon što je sasječeno raslinje, postali su vidljivi golemi razmjeri devastacije stubišta koje iz Ulice sv. Polikarpa vodi prema Mornaričkoj crkvi. Lijevi dio nekad prelijepog stepeništa, podignutog u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije, s kojeg se uspinjalo prema Marinekirche, ne samo što je u potpunosti urušen, već kamenih blokova uopće nema. Prema svemu sudeći, nalaze se u nečijoj korti. Ostalo je tek nekoliko blokova koji, imate li bujnu maštu, podsjećaju na desni dio stepeništa koje je još uvijek u jednom, doduše oronulom, komadu.
Izuzetna vrijednost
Umjesto da ovaj dio grada postane reprezentativna zona koja to zaslužuje po svojoj vrijednoj spomeničkoj arhitekturi, Ulica sv. Polikarpa podsjeća na zaboravljeni sirotinjski geto kojeg se valja kloniti.
Odgovor na pitanja o sanaciji pokušali smo jučer dobiti od Ministarstva državne imovine, no odgovor do zaključenja lista nije stigao. Iz Grada Pule napominju da je spomenuta lokacija, odnosno zemljište, u vlasništvu države.
- Grad je u nekoliko navrata poduzeo isključivo nužne aktivnosti održavanja. Riječ je o grubom čišćenju radi smanjenja daljnjeg oštećenja zbog djelovanja sustava korijenja. Ni građevina ni njen okoliš nisu registrirani kao kulturno dobro prema Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Konzervatorskom podlogom, rađenom za potrebe gradskog GUP-a, lokacija je valorizirana kategorijom 1 graditeljske vrijednosti u koju spadaju građevine ili sklopovi građevina izuzetne spomeničke vrijednosti šireg regionalnog i državnog značaja koje se moraju apsolutno očuvati i obnoviti metodama znanstvene obrade i konzervatorskih načela, napominju iz Grada. Zaključuju, nadalje, da su konkretniji zahvati vezani uz sanaciju, nakon čega i cjelovito uređenje zone u nadležnosti vlasnika zemljišta, uz obvezu poštivanja svih planskih elemenata, posebno u dijelu valorizacije graditeljske baštine.
I Maksimilijan Buždon, župnik Župe Gospe od Mora, potvrđuje da stepenište ne pripada ovoj župi, pa ga nisu ni pokušavali sanirati.
- Ono što nastojimo činiti jest održavati i čistiti prostor uz stepenište kako ga vegetacija ne bi u potpunosti zagušila i time još više oštetila. Stepenište je u lošem stanju, a i ono što je, izgleda djelomično, sanirano u prošlosti, nije adekvatno učinjeno jer su pojedine stepenice (koje su odnesene ili uništene) umjesto kamenom, zamijenjene betonom, kaže župnik. Napominje da župa održava zelene površine i ostali prostor oko same crkve koji se u zemljišnim knjigama vodi kao javni park.