NASTAVAK ISTRAŽIVANJA

Arheološko sondiranje na Danteovom trgu: Uz bedem PRONAĐENI OSTACI ANTIČKE KULE

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
Mogući ostaci stambenog objekta kod crkve - Teodora Šalov (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)

Mogući ostaci stambenog objekta kod crkve - Teodora Šalov (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)


Bedem se kod kioska širio na više od pet metara i u tom dijelu ustanovljeni su ostaci kule. Pula je imala 12 ulaza u grad, pet s kopnene i sedam s morske strane. S obzirom da ne znamo gdje su se svi oni nalazili, postoje indicije da je na ovom dijelu upravo jedan od tih ulaza, kaže arheologinja Teodora Šalov

Kod crkve sv. Marije od Milosrđa na Danteovom trgu otvorena je četvrta sonda u sklopu nedavno započetih istraživačkih arheoloških radova koji prethode uređenju ovog dijela grada. U trenutnom iskopu na dubini od 1,2 metra pronađeni su srednjovjekovna šuta i dva zida različitih dimenzija, izrađena od klesanaca i vezana žbukom. Zidovi još uvijek nisu databilni.

No, budući da se nalaze unutar gradskih zidina, arheologinja i povjesničarka umjetnosti Teodora Šalov iz tvrtke Arheo Tim pretpostavlja da je riječ o ostacima stambenih objekata. Više od toga ne može reći jer nema dovoljno nalaza. Grad se, objašnjava, u nekoliko navrata tijekom povijesti skoro ugasio, pa je opet rastao, u različitim političkim i ekonomskim uvjetima.

Kako se određuje starost?

U svim sondama kopa se na dubinu od dva metra zbog granice plime i oseke, odnosno nadiranja vode, što otežava istraživanje.

- Pojavila se arhitektura iz prijašnjih vremena, ali zasad ne možemo sa sigurnošću utvrditi jesu li srednjovjekovni ili antički. Ništa spektakularno se zasad ne događa, ne nalazimo se u kulturnim slojevima. Paralelno pratimo i instalacije koje su također važne za daljnje projektiranje, da se u trenutku rekonstrukcije trga zna na kojoj dubini su instalacije koje se koriste, objašnjava Šalov.

Ovo je tek prva sonda na gornjem dijelu trga, gdje će se otvoriti još dvije. S obzirom da je riječ o području uz crkvu, postoji mogućnost pronalaska ostataka grobova. Šalov podsjeća da je istraživanjem u donjem dijelu trga praćena linija antičkog bedema koji je, prema arheologu Antonu Gnirsu, bio dug 1.600 metara.

- Taj smo dio dobro snimili da se zna pravac zidina. Bedem se kod kioska širio na više od pet metara i u tom dijelu ustanovljeni su ostaci kule. Pula je imala 12 ulaza u grad, pet s kopnene i sedam s morske strane. S obzirom da ne znamo gdje su se svi oni nalazili, postoje indicije da je na ovom dijelu u blizini kioska upravo jedan od tih ulaza. Nismo se htjeli širiti pošto smo u probnim sondama i to će se tek vidjeti tijekom istraživanja kompletne površine trga, objašnjava Šalov.

foto

Ostaci antičke kule kod kioska (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)

Za zidine se pretpostavlja da su iz 1. stoljeća zato što je zidanje gradskih bedema počelo u 1. st. pr. Kr., u vrijeme Rimske Republike, i nastavilo se godinama kasnije. Rimljani su zidali kvalitetno, što je vidljivo i u konstrukciji novootkrivenih ostataka bedema. Kako se, međutim, određuje njihova starost?

- Po boji žbuke i širini zidova, po načinu zidanja, o čemu su pisali rimski tehničari i inženjeri u 1. i 2. stoljeću. Njihovi temelji su uvijek bili do žive stijene ili na zemlji zdravici, dakle, bili su čvrsti, nisu plutali na zemlji. Već u kasnoj antici grade ih očito puno neukiji majstori koji su zidali kako su stigli. Ti zidovi plutaju na zemlji, a to se događa i u srednjem vijeku. Tad su građevinari koristili takozvane spolije, odnosno ostatke s antičkih spomenika i hramova. To su kameni blokovi koji su obrađeni, s ukrasima, i implementirani u zidove. To se vidi i po tome što takvi kasniji zidovi nisu stabilni, za razliku od antičkih u čijoj se gradnji kao vezivo koristilo vapno pomiješano s tucanim kamenom ili keramikom i onda se to vapno s vremenom znalo jako stvrdnuti, poput betona.

Jedini u Istri za istražne radove

Tvrtka Arheo Tim, u kojoj uz Teodoru Šalov radi i arheologinja Kristina Gergeta Sotončić, jedina je registrirana u Istarskoj županiji za arheološke istražne radove, iako su ovdje prisutne i druge tvrtke iz Hrvatske. Bave se i svim vrstama arheoloških istraživanja i nadzorom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter