Kada su mladi noći provodili u Piramidi, nisu znali da se skladišta pića, zahodi i šankovi nalaze na mjestu koje je 70 godina ranije bilo puno ubojitih vojnih projektila koji su trebali opskrbljivati velike topove na krovu u slučaju talijanskog napada
(Snimio Dejan Štifanić)
Kada je prije 120 godina počela gradnja mužarske bitnice Bourguignon, odmah pored istoimene tvrđave, njezini su projektanti zamislili da će štititi akvatorij od Verudele do Stoje - od budućeg nasrtaja talijanskog brodovlja. Njezina četiri moćna topa koja su izbacivala projektile promjera od 21 centimetra trebala su očuvati djelić obale Austro-Ugarske Monarhije. No, Monarhija je nestala nakon svega desetljeća i pol od izgradnje bitnice, a da to masivno i čvrsto vojno zdanje nije imalo prilike sudjelovati u niti jednoj ratnoj operaciji, niti je imalo ikakvu upotrebu do 1960-ih godina kada je tu otvoren kafić koji je prozvan Tvrđava. Na mjestu mužarske bitnice danas je napušteni disco klub Piramida, ali postoji još jedna poveznica između dvije namjene istog prostora - oba su bila u funkciji samo desetljeće i pol.
No, prije svega da pojasnimo da na šest pulskih brda postoje utvrde iz 19. stoljeća koje su bile zastarjele u novom stoljeću pa su pored njih izgrađene mužarske bitnice s moćnim mužarskim topovima koji su imali veću borbenu moć i veću iskoristivost u odnosu na klasične topove. Tako je bilo i na brdu Monsival gdje je 50 metara južnije od zastarjele kružne utvrde Bourguignon izgrađena istoimena mužarska bitnica na kojoj je djelovala posada od 95 vojnika.
O razvoju pulskih utvrda pisao je Erwin Anton Grestenberger 2003. godine, potom od 2004. pulski arhitekt i dobar poznavatelj austrijskih fortifikacija Attilio Krizmanić, a od lani je posebno aktivan Danijel Tatić koji je o tome izdao dvije knjige. U doba Jugoslavije se površno pisalo o utvrdama, a Stanko Piplović u svojoj studiji o starim pulskim vojnim objektima iz 1988. uopće ne spominje mužarske bitnice.
Piramida je građena od 18. travnja do 19. srpnja 1985. godine, a novinar našeg lista David Marijan Fištrović tom je prilikom objavio da je ta investicija realizirana u sklopu velikog investicijskog ciklusa Arenaturista. U disco su uložili 83 milijuna dinara u vrijeme kada se primjerak Glasa Istre prodavao za 30 dinara. Fištrović je izvijestio da je svečano otvorenje bilo u noći s 21. na 22. srpnja 1985. godine, uz nastup Squacsa i Davea Carlina iz SAD-a te Olivera Mandića i niz drugih izvođača. Već je prve večeri disco kapaciteta 1.500 posjetitelja bio pun.