(Snimio čitatelj)
Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije javila nam se kako bi obavijestila građane o zabilježenoj prijevari koja se događa na ovom području. Naime, kako navode, pojavili su se pojedinci koji se lažno predstavljaju kao predstavnici ili volonteri udruga koje pružaju pomoć gluhim i nagluhim osobama, a cilj im je skupljati priloge od dobrih ljudi.
Ovo nije prvi ovakav slučaj koji je zabilježen na našem području, jer se događalo već u nekoliko navrata
- S obzirom na ozbiljnost ove situacije, želimo naglasiti da Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije nije povezana ni s jednom takvom inicijativom, niti autorizira bilo koga da u njezino ime prikuplja donacije na ulici ili na bilo koji drugi način. Ova praksa je u suprotnosti s našim etičkim principima i pravilima, napominje predsjednica Udruge gluhih i nagluhih Istarske županije Alma Zulim.
(Snimio Zoran Oljača)
Također, u ime Udruge gluhih i nagluhih Istarske županije poziva sve građane da budu oprezni i ne daju priloge osobama koje skupljaju novac na nepoznat i neslužbeni način.
- Zahvaljujemo svim dobrim ljudima koji svojim doprinosima pomažu onima kojima je pomoć potrebna, ali pozivamo na dodatnu pažnju kako bi zaštitili zajednicu od zloupotreba, zaključuje Zulim.
S obzirom na navode ove Udruge, obratili smo se i PU istarskoj želeći saznati jesu li upoznati s ovim pojavama. Prema onom što navode, policija je ove godine zaprimila jednu dojavu o osobama koje prikupljaju novac i to na parkiralištu Opće bolnice Pula, no osobe su se udaljile prije dolaska policijske ophodnje.
»U slučaju uočavanja takvih osoba, a koje lažno prikazuju svoj invaliditet (oštećenje sluha, tjelesna oštećenja ili slične bolesti) pozivamo građane da nazovu policiju na broj 192 i da takve slučajeve prijave odmah kako bi policijski službenici mogli poduzeti potrebite mjere i radnje«, ističu iz PU Istarske.
Još jednom apeliraju na građane da budu oprezni i da, prije nego nekome daju novac ili osobne podatke, dobro provjere kome ih ustupaju.
»Naime, počinitelji ovakvih djela, na razne načine, pretežito lažnim prikazivanjem činjenica i zdravstvenog stanja, navode osobe da daju novac, a nerijetko i svoje osobne podatke predstavljajući se kao osobe s posebnim potrebama, tjelesnim oštećenjima, ali i kao službene osobe humanitarnih organizacija ili udruga koristeći empatiju i dobre namjere građana. Međutim, nisu sve osobe dobronamjerne, stoga budite sumnjičavi i dobro se informirajte, jer osim gubitka novca, nezaštićeni osobni podaci u rukama počinitelja mogu se upotrijebiti prilikom počinjenja različitih kaznenih djela, a žrtvama mogu stvoriti i niz drugih problema«, podsjećaju iz PU istarske.