bojkot nastave

U pulskoj osnovnoj školi održan sastanak s predstavnikom Ministarstva. Je li na pomolu rješenje?

| Autor: Doria Mohorović
(Snimila Doria Mohorović)

(Snimila Doria Mohorović)


U pulskoj osnovnoj školi u koju je preseljen učenik, danas je održan međuresorni sastanak na kojem su bili nazočni predstavnici Ministarstva obrazovanja, ravnatelj i stručna služba škole koju učenik pohađa, kao i one iz koje je preseljen, predstavnici policije, Centra za socijalni rad, Grada Pule i Županije. Roditelji djece i drugog dana nastave nisu poslali svoju djecu u školu zbog premještaja učenika koji je ondje preseljen zbog nedoličnog ponašanja.

Momir Karin, ravnatelj Uprave za unaprjeđenje sustava obrazovanja pri Ministarstvu obrazovanja, izjavio je da je na sastanku zaključeno da su svi dosadašnji postupci, vezano za preseljenje učenika, napravljeni u skladu s zakonom i interesom djeteta.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

- Tako i ova mjera i škola koja je odabrana, u kojoj je učenik upisan, ima dobro ekipiranu stručnu službu koja će moći sigurno sa svojim radom pomoći djetetu koji je upisan u ovu školu i svoj drugoj djeci koja idu u ova razred i u ovu školu, izjavio je Karin dodajući da će poslijepodne održati sastanak zajedno sa ravnateljem, roditeljima i vijećem roditelja.

- Zato sam i došao, odgovoriti na sva pitanja koja budu imali i jasno ukazati na obveze svih nas u sustavu, od ministarstva do roditelja, što trebamo napraviti i što su naše obveze da bi osigurali svakom djetetu u našoj domovini da ima pravo i obvezno obrazovanje. Osnovno obrazovanje je obvezno tako da nitko nema pravo to uskratiti nijednom djetetu, rekao je Karin.

S riječima da niti jedno dijete nije zaslužilo biti izolirano, nadovezao se pulski gradonačelnik Filip Zoričić i apelirao da roditelji pošalju svoju djecu u školu.

- Intencija je, želja i obveza da se ide u osnovnu školu. To je dužnost roditelja, to je zakonska obaveza. Prema tome, ništa dobro se ne čini time da djecu ne šaljete u školu. Nadalje, mi kao grad koji je tolerantan grad, time se dičimo i hvalimo desetljećima, moramo i ovdje u ovom praktičnom smislu pokazati da smo zaista takvi.

Ja razumijem bojazan roditelja, međutim ona nema veze sa situacijom koja se dogodila nedavno, nažalost, u Zagrebu. Ovo je posve drugačija situacija. Važno je vjerovati struci. Važno je vjerovati ljudima koji su bili u jednoj i koji rade u drugoj školi i svim drugima koji su dio ove međuresorne teme. I to je početak i kraj, naglasio je Zoričić dodavši da Grad kreće u proces otvaranja savjetovališta za mentalno zdravlje.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Pojasnio je da će učenik imati individualizirani pristup, pomoćnika u nastavi te da će se pratit rad i, zavisno o situaciji, poduzimati daljnji koraci. Kako je rekao, preseljen učenik je prva dva dana nastave došao jedini u razred s pomoćnikom za nastavu. "Stavimo se u njegovu kožu", poručio je Zoričić pa dodao da godišnje imaju desetke preseljenja iz škola, pa o tome niti riječi.

Istaknuo je da se u našem društvu umanjuje važnost ljudi koji rade u školama - stručnih službi, defektologa, logopeda, pedagoga, psihologa, učitelja i ravnatelja.

- Ovo je tema koja je važna za našu budućnost, za našu djecu. Ona je emotivna i teška. Nitko od nas nema pravo nikoga obilježavati. Prema tome, jasno i glasno, još jednom, pozivamo roditelje da dođu. Razumijemo bojazan, ali pružimo ruku. Djeca su zaslužila samo dobro djetinjstvo. Škola je radost. Škola nije patnja.

A što se događa, govori se "nemojte u školu", tamo će vam neko dijete od devet godina nešto napraviti. Što će napraviti, ajmo sada laički, dijete od devet godina, nekome tko pohađa 7. ili 8. razred. Pomozite mi, što? Ajmo pomoći tom djetetu, zaključio je Zoričić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter