(Snimio Zoran Oljača / Glas Istre)
Polaganjem vijenaca, emotivnim govorima i porukama o čuvanju sjećanja na žrtve tragične eksplozije na kupalištu Vargarola u Puli, obilježena je još 78. godišnjica tragedije, koja se na tom mjestu dogodila 18. kolovoza 1946. godine u 13 sati.
Polaganju vijenaca na spomenik poginulim žrtvama s kupališta Vargarola kraj katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije prethodila je sveta misa. Prema Ministarstvu zdravstva poslana je inicijativa da se Općoj bolnici Pula da naziv po kirurgu - heroju Giuseppeu Michelettiju.
- Jedan sam od živućih svjedoka tog tragičnog pulskog događaja. Danas nismo ovdje samo zbog Vargarole već i zbog povijesnih događaja toga vremena koji su trovali odnose među narodima. Jutros sam bio na barci koja nas je odvela na mjesto stravične eksplozije. Prije 78. godina zajedno sa svojom obitelji ušao sam u barku koja nas je trebala odvesti na Vargarolu. Trenutke na toj barci ne mogu vam ih niti opisati. Činilo mi se jutros da opet čujem eksploziju i ogroman dim.
Vargarola u našim mislima mora biti stalno prisutna, kao i ostale tragedije koje su obilježile razdoblje nakon Drugog svjetskog rata. Da bi gradili budućnost naše Pule moramo se prisjećati tih događaja. Vargarola nas obavezuje na bratstvo među narodima, to je obveza koju imamo prema našim unucima, rekao je Livio Dorigo, svjedok tog stravičnog događaja, koji je i počasni predsjednik Udruge "Circolo di cultura istro-veneta Istria".
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić s dogradonačelnikom Brunom Cergnulom položio je vijenac na Spomenik žrtvama Vargarole.
- Sjećanje na ove žrtve svima nam je opomena kako bi stvorili bolju budućnost. Uskoro ćemo na ovaj Spomenik uklesati imena svih žrtava. To će biti trajni zapis onoga što se dogodilo. Zato je lijepo da se svake godine, na ovakav poseban način, prisjetimo tih ljudi koji više nisu s nama, ali s nama su članovi njihovih obitelji. Nama je to dužnost, rekao je Zoričić.
- Tragedija Vargarole predstavlja bolnu točku u mapi dramatičnih događaja ovog područja. Prisjećati se Vargarole naša je obveza. Dužni smo to ljudima koji su zbog svega otišli, ali i zbog onih koji su se odlučili na ostanak, istaknula je Jessica Acquavita, zamjenica župana Istarske županije.
Na obilježavanju 78. obljetnice tragedije na Vargaroli, prisutnima su se još obratili Tiziano Sošić, počasni konzul Italije u Puli, Maurizio Tremul, predsjednik Talijanske unije, Ennio Forlani, predsjednik Vijeća autohtone talijanske nacionalne manjine u Istarskoj županiji, Debora Radolović, predsjednca Skupštine Zajednice Talijana Pula, Boris Siljan, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Pule, Graziella Cazzaniga Palermo, predsjednica Asocijacije Talijana Pule i Istre - Slobodne Općine Pula u egzilu, te Furio Radin, potpredsjednik Sabora Republike Hrvatske.
Tragedija na Vargaroli zbila se u nedjelju, kada je na tada popularnom pulskom kupalištu održavala regata Coppa Scarioni, pa su tu bili brojni kupači i gosti. Zaostale mine iz rata izvađene su iz mora u pulskom zaljevu te deaktivirane i pohranjene desetak metara od obale. Mine su, pod još uvijek nerazjašnjenim okolnostima, eksplodirale, a eksplozija je bila razorna. Prema službenim podacima, poginulo 65 osoba, mahom žena i djece, a ranjeno je nekoliko desetaka osoba.
Prava istina o tom događaju nikada nije otkrivena. Spomenik poginulima na Vargaroli podignut je 1997., a od 2012. taj se prostor, kraj Katedrale, službeno zove Park žrtava Vargarole. Pored Spomenika nalazi se fotografija Giuseppea Michelettija, tadašnjeg kirurga u pulskoj bolnici koja se zvala "Santorio Santorio". Poznat je po tome što je na dan kad su u uvali Varagarola eksplodirale mine nastavio raditi i pružati pomoć brojnim ozljeđenim ranjenicima, iako je znao da su u eksploziji poginuli njegova dva sina, brat i bratova žena.