Kupalište Stoja zasigurno je omiljeno mjesto brojnih naših sugrađana, kojem su ostali vjerni i više desetljeća. Njima je nezamislivo da svoje ljeto provode igdje drugdje osim na Stoji. Naime, ne samo da je to mjesto koje odavno slovi kao plaža na kojoj se okuplja veliki broj ljudi, dobrim dijelom upravo domicilnih stanovnika, već je emocija koju istovremeno gaje prema ovom mjestu, da se simbolično izrazimo, gotovo endemska. Upravo zato sudbina ovog kupališta iznimno im je važna, a pitanja, logično, postavljaju upravo u vrijeme ljetne sezone kada na njemu i borave.
Znamo to pouzdano jer nam se javila čitateljica koja je jedna od takvih, a sve kako bi nam skrenula pažnju na stanje zahoda na ovom kupalištu. Nije u ovom slučaju riječ o devastiranom, već o prljavom mjestu. Baš to su nam htjeli naglasiti naši sugovornici, društvo od njih šestero s kojim smo na licu mjesta i porazgovarali. Zahodi su prljavi, a kako nam oni svjedoče, ako se i počiste to bude površno i niti u jednom trenutku ne izgleda dobro i uredno.
- Znamo da je sve ovdje staro, ali barem može biti čisto. Tuda prolazi jako puno ljudi i ako i koristim zahod to je samo u jutarnjim satima kad je donekle čisto, a i tad izbjegavam ako ikako mogu. To bi trebalo čistiti više puta dnevno, a ne samo jednom i to površno, govore nam gotovo u glas naši sugovornici.
Zahvaljuju nam na dolasku, jer se o tome, smatraju, treba pisati. Čistoća kupališta, drže oni, spada u obvezu Grada Pule, budući da je ono na gradskom zemljištu. Istovremeno uzimaju čistoću kampa Stoja za primjer kako bi to ustvari trebalo izgledati. Znaju da se kreće s uređenjem kupališta, ali do tada ne postoji ni jedan razlog da se čistoća ne održava, naglašavaju nam. Naime, kako su nam iz Grada i potvrdili, jedan od kapitalnih projekata Grada Pule svakako je uređenje kupališta Stoja, o kojemu smo i mi već dosta govorili i najavljivali ga.
- U tijeku je javna nabava za izvođenje radova na uređenju kupališta u sklopu kojih će se kompletno urediti jedno od najomljenijih kupališta Puležana, kratko su nam odgovorili iz Grada Pule.
U međuvremenu naši sugrađani, bez obzira na sve najave, koje ih doduše vesele, ne smanjuju rezigniranost trenutnim stanjem, smatrajući ga sramotnim i teško da ih ova činjenica tješi.
- Događa se da me turisti pitaju za zahod, a meni je najiskrenije neugodno poslati ih u ovaj koji je na kupalištu. Kakva je to slika našeg grada?, pita jedan od njih. Za kupalište sa svim popratnim sadržajima smatra da bi trebalo biti reprezentativno.
A kako izgledaju zahodi provjerili smo i sami. Ljubazna nam je sugrađanka s izrazom očitog zgražanja odlučila to sama i pokazati, jedva dočekavši to podijeliti s nama.
- Pogledajte tu paučinu! Pa to kao da nije uopće očišćeno ovog ljeta. Pločice i toalet bi trebalo prolaziti i prati više puta dnevno, jer je ovo baš grozno i gadljivo, veli nam. Na pitanje svjedoče li da netko sve to ipak čisti i kojom dinamikom, odgovaraju da tu i tamo vide djelatnika kupališta koji očisti zahode. Činjenica jest da će ti zahodi uskoro postati prošlost, ali do tada bi higijena istih trebala biti prioritet, smatraju naši sugovornici.
- Znamo da će to sve biti uređeno, ali vrijeme prolazi, a mi koji se ovdje godinama kupamo želimo da i sad bude čisto i pristojno, ne popuštaju u svom uvjerenju naši sugrađani. Premda razgovorom idemo korak dalje u budućnost i trenutak kad će kupalište dobiti »novo ruho«, poznata skepsa s novim projektima ni ovdje ne izostaje.
- Bojim se da će nam po planovima, a kako sam gledao budući izgled kupališta, oduzeti dio zelenih površina za betonirani parking. To mi se nimalo ne sviđa, jer već sad postoji veliki problem s parkiranjem. Kad se ucrtaju parkirna mjesta, parkinga će biti i manje. Znam da se potiče korištenje javnog prijevoza, ali vjerujte mi, ni njega neki umirovljenici ne mogu koristiti. Moja mama je jedna od njih, pa je ja svaki dan vozim na more, jer inače ne bi ni bila ovdje zbog svog zdravstvenog stanja, veli nam naš sugrađanin i po dobrom starom običaju, otvara još jednu temu o kojoj će u budućnosti zasigurno biti govora.
Stoja je postala okupljalište kupača još prije 100 godina kada su postavljene prve tri barake. Odmah nakon Prvog svjetskog rata izgradilo se kupalište od drveta, a 30-ih godina gradska uprava odlučila je novcima građana sagraditi današnji objekt.
Priča o Stoji je uvijek zanimljiva, osebujna i slojevita, kako pronalazimo u arhivi Glasa Istre, a nekoliko predavanja o tome održao je prije nekoliko godina i arhitekt Anton Percan. Jedna je od najstarijih postojećih plaža na poluotoku Stoja, nastala po projektu mladog pulskog arhitekta Enrica Trolisa, a puni naziv glasio je Stabilimento Balneare Stoia. Vezano uz nazive Stoja prisjećamo se i ribarskih priča. Nekada se, naime, išlo ribariti na vesla, a ribari iz Premanture i okolice ribarili su na punti Stoja. Tada se taj dio zvao Signole piccolo.
Upravo povratak ribara njihovim kućama definirao je naziv lokaliteta Stoja. Ribarima je bilo kasno i daleko vratiti se navečer do Premanture i okolice, tako da su sagradili svojevrsne nastambe koje su zvali stojnice, od čega je došao i naziv Stoja. Kako je tada na predavanju naglasio arhitekt Percan, tek nakon Drugog rata kao kupališta se koriste uvale i mjesta uz pulsku obalu na kojima ne postoje kabine za presvlačenje.
Kako je Glas Istre pisao prošle godine, u prosincu 2023. obnova Kupališta Stoja je najavljena kao jedan od kapitalnih projekata u ovoj godini.
- Projektom je predviđena cjelovita obnova kupališta, postojećih zgrada te okolnog prostora s različitim sadržajima.
Budući da se radi o izuzetno vrijednom djelu najuspjelijih arhitektonskih ostvarenja talijanske međuratne moderne, sačuvanom na prostoru Hrvatske, koje se trenutno nalazi u derutnom stanju, a upisano je u Registar pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske, predviđenom bismo obnovom sačuvali i kulturnu baštinu.
Projekt je u cijelosti spreman za provedbu, ima izrađenu svu potrebnu projektno-tehničku dokumentaciju i akt za građenje i spreman je za pokretanje postupka javne nabave za ugovaranje izvođača radova. Ukupna procijenjena vrijednost projekta iznosi oko 5 milijuna eura, poručio je u prosincu pulski gradonačelnik Filip Zoričić