Ovih dana imaju pune ruke posla u pulskoj Gradskoj palači (Snimio: Milivoj Mijošek/Glas Istre)
Umjesto uobičajene siječanjske sieste u sjedištima pulskih političkih stranaka, protekla su se dva tjedna sklapali dogovori, te grozničavo tražili članovi i simpatizeri spremni svoje ime staviti na liste koje će se u nedjelju 18. veljače naći pred biračima na izborima za članove vijeća pulskih mjesnih odbora. Gradsko izborno povjerenstvo puna dva tjedna dežuralo je u gradskoj palači na Forumu i strpljivi iščekivalo da svi oni koji imaju ambicije kandidirati se na njima završe svoj posao, a da su nakon dvije i pol godine izborne apstinencije svi pomalo "zahrđali" u provedbi tog postupka govori i činjenica da su pokušaji novinara da fotografijama i kamerom, kao što su to i obično činili, zabilježe predaju lista gradskom izbornom povjerenstvu iz nepoznatog razloga zaustavljeni na porti zgrade u kojoj je ono stolovalo. No i bez snimatelja i fotoreportera u gradskom su izbornom povjerenstvu zadnjih dana imali pune ruke posla jer će se za ukupno 146 mjesta u 16 pulskih mjesnih odbora u veljači prema još uvijek neslužbenim informacijama natjecati 684 kandidata, naravno ako povjerenstvo sve pristigle kandidature ocjeni pravovaljanima.
Premda se radi o "malim gradskim izborima" kojima politički akteri dosad nisu pridavali preveliki značaj niti se pretjerano trudili za izlazak na njih mobilizirati svoje članstvo i simpatizere, ovoga puta situacija je značajno drugačija. Kao što je poznato, na prošlim lokalnim izborima u Puli se nakon punih 16 godina dogodila smjena vlasti, a zametak političke snage koja je bila nositelj tih promjena bile su upravo nezavisne liste koje su na tim "malim izborima" prigušile dominaciju IDS-a u tri gradska mjesna odbora. Gradonačelnik Filip Zoričić politički se "rodio" upravo na izborima za vijeće mjesnog odbora Stari grad, te mu je uspjeh koji je ostvario s nezavisnom listom Kristijana Biterija zasigurno bio svojevrsni lakmus papir raspoloženja birača i poticaj da se godinu dana kasnije pojavi i pobjedi na većim lokalnim izborima.
Pokazalo se da su raspoloženje birača i trendove puno lošije čitali u tada vladajućem IDS-u koji su pobjedu u većini mjesnih odbora doživjeli kao kontinuitet povjerenja, zanemarujući činjenicu da su zapravo poraženi na svim birališta na kojima im se suprotstavila motivirana opozicija. Četiri godine kasnije iz te stranke poručuju da je lekcija u Puli naučena, te su svjesni da su predstojeći izbori prva i jedina prava prilika za provjeru je li ta njihova poruka prihvaćena od strane Puljana.
U koaliciji "Pula može bolje – Avanti Pola" s Istarskom strankom umirovljenika i Istarskim laburistima kandidacijske liste su predali za svih 16 mjesnih odbora, a predsjednik gradske organizacije stranke Valter Boljunčić uvjeren je da je nakon dvije i pol godine mandata aktualne gradske vlasti "Puležanima dosta da grad tapka u mjestu."
- Promjene počinju odozdo. Vrijeme je da vratimo Pulu na kolosijek razvoja i sigurne perspektive, vrijeme je da svi zajedno preuzmemo odgovornost za bolje sutra, poručio je pred ove izbore Boljunčić.
S velikim ambicijama u ove izbore izići će i pulski SDP u kojem su očito svjesni da se tako velika nacionalna stranka u gradu veličine Pule ne može zadovoljiti ulogom junior partnera u obnašanju gradske vlasti, već da moraju već na ovim izborima početi s procesom mobilizacije članova i simpatizera kako bi na sljedeće lokalne izborima pokušali značajnije "napasti" gradsko vijeće i imati značajniji otisak od onog koji imaju u ovim mandatu.
- U nadolazećoj kampanji prezentirat ćemo problematiku po svakom mjesnom odboru te ponuditi građanima realne programe razvoja i konkretna rješenja za njihove kvartove, u okviru ovlasti mjesnih odbora, jer imamo znanje, iskustvo i znamo kako. SDP već godinama govori o kvaliteti života, a borba za tu kvalitetu života počinje upravo kroz mjesne odbore, poručili su iz te stranke nakon predaje kandidacijskih lista za izbore u svim pulskim mjesnim odborima.
Sve veće ambicije u Istri iz izbora u izbore pokazuju i u HDZ-u, pa su tako nakon uspjeha ostvarenog na izborima za vijeća mjesnih odbora u Poreču i Bujama, odlučni rast stranke potvrditi i uspješnim nastupom u Puli. Po prvi put nakon 2016. godine i HDZ će u Puli imati liste u svim gradskim kvartovima, a kako je prilikom njihovih predaja kazala predsjednica gradske organizacije Irena Hrstić, za stranku su izbori za ovu razinu izuzetno važni jer žele sudjelovati i doprinositi razvoju Pule, te su mjesni odbori »razina na kojoj se mogu i trebaju donositi odluke koje će značajno utjecati na kvalitetu života svih građana«.
Prvi put na izbore za vijeća mjesnih odbora izlazi Platforma Možemo! iz koje su kandidacijske liste predali za izbore u sedam pulskih kvartova. Obraćajući se svojim članovima i simpatizerima iz te su stranke poručili kako se namjeravaju "istinski, na široko demokratskim osnovama, baviti prostorima na kojima živimo". Vrlo aktivni su bili i u Domovinskom pokretu koji će svoje izborne liste imati u četiri mjesna odbora, dok je stranačka lista Socijaldemokrata prijavljena u jednom.
Gradonačelnik Filip Zoričić pred početak kandidature kazao je kako očekuje i poziva da se mnogi nezavisni kandidati odvaže, ohrabre i izađu na ove izbore koji mogu biti dobar start i motiv za lokalne izbore 2025. godine, a tom pozivu odazvalo se 17 nezavisnih kandidata, a nezavisne liste su prijavljene u čak 14 gradskih mjesnih odbora. Recimo za kraj da se najveća politička "bitka" očekuje na Gregovici u kojoj bi se na izbornim listićima, kako sada stvari stoje, moglo naći čak sedam lista, dok je za izbore u Starom gradu prijavljeno njih šest.