- Svake godine obilazimo programe Noći muzeja i mislimo da je to nešto posebno. Toliko programa, a sve besplatno. Lani smo obišle objekte Arheološkog muzeja Istre, MSUI i prvi put se vozile liftom od Zerostrassea do Kaštela. Ove godine mijenjamo itinerer i želimo poslušati sve koncerte i zato smo se odlučile da prva etapa bude spomen-soba Antonia Smareglie, kazale su Puljanke Vesne Hrvatin i Mirjana Grgić.
Tijana Barbić-Domazet iz Sveučilišne knjižnice, koja je bila zadužena za vodstvo po toj spomen-sobi, kazala je da im cilj da što više ljudi sazna informacije o liku i djelovanju Antonia Smareglie, znamenitog kompozitora rodom Puljanina koji je imao sve samo ne lagan životni put. Nadalje, prilika je to da se studenti Muzičke akademije, koji dolaze iz raznih krajeva Hrvatske, predstave, Smareglinim, ali i ne samo djelima. Studenti su održali čak tri koncerta u tri termina, sve dobro posjećeno.
U Svetim srcima u tijeku je izložba posvećena stvaralaštvu Mila Manare, a tu su se za klavirom također izmjenjivali studenti s pulske Muzičke akademije, da se stvori ugođaj. Nastupili su i harmonikaši i solo-pjevači. Pijanistica Tea Holi rekla je da je poseban ugođaj nastupiti ovdje u Noći muzeja, a posjetitelji, od kojih su mnogi prvi put vidjeli izložbu Mila Manara, rekli su kratko - fascinantno.
U Galeriji C8 čak 46 osoba sudjelovalo je u prvome vodstvo kroz izložbu posvećenu pećinskom slikarstvu i Altamiri, a kako je rekla arheologinja Dunja Martić Štefan koja je vodila kroz tu izložbu, "kao prapovijesnog arheologa fascinira me ta pećina, to nevjerojatno slikarstvo, kao i činjenica što je sve tu napravljeno da bi se prezentirala ta umjetnost". Arheolozi Arheološkog muzeja Istre održali su ovdje razna predavanja, a prikazane su i snimke predavanja.
Najspektakularnije je pak bilo u Muzeju suvremene umjetnosti Istre gdje je otvorena izložba Zdenka Bašića. Prostor muzeja izgledao je kao bajka, a izviđači iz Odreda izviđača Istra s voditeljicama Deborom Sanković i Biserkom Perčić kazali su da je tu predivno, jedino je jedan dječak rekao da se pomalo plaši jedne od ilustracija, da je kao iz bajke, ali da plaši.
Riječ je o, kako je rekla ravnateljica MSUI-ja Ketrin Milićević Mijošek prilikom otvorenja izložbe "Zaboravljene priče", slojevitoj retrospektivi autorova stvaralaštva koja obuhvaća radove nastale u raznim medijima; ilustracije iz autorskih knjiga, animirane i dokumentarne filmove i dokumentarne epizode te instalacije i lutke odnosno scenografije kojima je autor izgradio svoj autentičan rukopis i postao prepoznatljiv i vrlo blizak široj publici.
Da je riječ o izvrsnoj i vrlo kvalitetnoj izložbi, potvrdila je i poznata etnologija Lidija Nikočević, ističući da Bašić vrlo dobro poznaje te likove, da je od djetinjstva slušao priče svojih baka što je potom postalo temelj za njegovo stvaralaštvo, uz taj razigran pristup mitologiji i baštini, gdje je uvijek originalan. Definirala ga je mitskim bićem.
O važnosti izložbe govorili su i županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica te dožupanica Jessica Acquavita. Izložba je nastala kao rezultat suradnje Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije i Muzeja suvremene umjetnosti Istre, a tematski nalazi uporišta u staroslavenskoj mitologiji i folkloristici, istarskoj materijalnoj i nematerijalnoj baštini, ali i autorovim osobnim iskustvima, istraživanjima i tumačenjima, kako je kazao i sam autor, zadovoljan ovom izložbom i izložbenim prostorom. Ovaj je postav naprosto sve očarao, tako da su mobiteli i fotoaparati radili, u želji da nastane koji zanimljiv selfie sa sasvim posebnom kulisom.
U Povijesnom i pomorskom muzeju Istre posjetitelji su mogli razgledati aktualne izložbe, ali sudjelovati u nogometnom kvizu i zabavljati se uz glazbeni program DJ Filja, kuhano vino i čaj, uz fotografiranje s članovima udruge uprizoravatelja povijesti "Valter". Na Kaštelu je bilo posebno živo uz glazbeni program, a prava je avantura bila i popeti se, kako su mnogi rekli ''najstrmijim stepenicama u Puli'' do Kaštela i razgledati postave.
U Areni je pak bio organizirani razgled i u društvu pretorijanske garde, što su mnogi iskoristili za fotografiranje, a ovaj program se posebno svidio najmlađima, iako ne samo njima.
Programi su održani i u drugim muzejskim ustanovama, u Kući istarskog maslinovog ulja, gdje je upriličeno, uz razgled, i nekoliko radionica te u Sveučilišnoj knjižnici, gdje su posjetitelji mogli vidjeti razne zbirke, naučiti nešto o povijesti te ustanove te o čuvanju knjiga, ali i poslušati razna zanimljiva predavanja.
Nabrojimo i vrijedne studente muzičke akademije koji su nastupili na raznim lokacijama Arheološkog muzeja Istre: Paula Kolarić, Mirta Topalušić, Valentina Elizabeta Šilje, Sandra Bohm, Matija Ulbrih, Antonio Petak, Nikola Vrhovec, Sven Tomašek, Ivan Majčica, Dorijan Jarnjak, Monika Štangl, Tea Holi, Tena Benjak, Matko Lušetić, Helena Tkalčec, Eugen Kvaternik, Teodor Trampuš, Amalija Tkalčec, Vanja Turner, kojima su mentori bili Toni Nežić, Sofija Cingula, Lidija Horvat Dunjko, Borut Zagoranski, Franko Božac, Marijan Đuzel i Charlene Farrugia Božac.