U Komunalnoj palači danas se održalo svečano potpisivanje ugovora o dodjeli studentskih stipendija u akademskoj 2023./2024. godini i svečano uručenje stipendija.
Ove je godine u Proračunu za tu namjenu osigurano preko 172 tisuće eura, a ugovore su dobili svi oni koji su se javili i zadovoljili zatražene uvjete na Natječaju. Stipendista je ove godine preko 170, a iznos mjesečne stipendije je 95 eura, što je povećanje od 15-tak eura u odnosu na proteklu akademsku godinu.
"Ova gradska uprava zna koliko je važno ulaganje u mlade i obrazovanje te aktivno poticanje mladih u životu lokalne zajednice. Mi smo potpora našima mladima, a nadamo se da će im ove stipendije barem djelomično olakšati studiranje i dati im vjetar u leđa u postizanju novih uspjeha.
Nastojimo i osigurati nova radna mjesta, popuniti ona koja nisu popunjena, a što potvrđujemo tako što dajemo studentske stipendije za fakultete zvanja koja su proglašena deficitarnim", rekla je ovom prilikom zamjenica gradonačelnika Ivona Močenić.
Deficitarna zanimanja su: stručni studij sestrinstva, primaljstvo, sanitarni inženjering, predškolski odgoj, sveučilišni studij građevinarstva, elektrotehnika, medicina, dentalna medicina, matematika - nastavnički smjer, kao i nastavnički smjer geografije, fizika, kemija, biologija, a tu su i informatika, logopedija, rehabilitacija, farmacija i socijalni rad.
"Nadamo se da će naši studenti, Puležani, po završetku studiranja vratiti su grad i sva svoja stečena znanja prenijeti u život grada, jer su oni budućnost naše Pule", zaključila je Močenić prilikom uručenja ugovora stipendistima.
- Ono što su novosti, a u odnosu na prošlu godinu, jest uvođenje e-stipendije, odnosno elektronska prijava za koju se nadam da je studentima olakšala prijavu za stipendiju. Prvi put je i u samo povjerenstvo za ocjenjivanje bio uključen i predsjednik Savjeta mladih Grada Pule, čime smo željeli da mladi budu uključeni i participiraju u donošenje odluke.
Ono što nam slijedi u ovoj godini, a odnosi se na sljedeću akademsku godinu, je izmjena pravilnika, odnosno donošenje novog pravilnika o stipendiranju kako bi izmijenili sadašnje kriterije te razmišljali i o izvrsnosti studenata, kao i o nekim drugim kriterijima, najavila je pročelnica za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov, koja je zajedno sa zamjenicom podijelila ugovore studentima. Intencija je, veli ona, da se uključi čim više dionika; Sveučilište i Studentski zbor, nakon čega će sve dospjeti i do Javnog savjetovanja. Riječ je o mogućnostima da mladi ubuduće sami daju prijedloge; recimo za vrednovanje volontiranja, kao i za neke stvari koje su njima samima važne, a još nisu detektirane. Sve bi to u konačnici donijelo i dodatne bodove.
Eric Skoko student je četvrte godine Pravnog fakulteta u Zagrebu, a ovo je drugi put da se prijavio za stipendiju te zbog svojih rezultata na fakultetu ponovo ostvario pravo na nju. "Stipendija kao takva je vjetar u leđa jer je svaki iznos dobrodošao; danas kada živimo u ovim teškim vremenima, inflacije i osjetnog poskupljenja zbog eura.
Premda ova stipendija nekom znači više, nekom manje, u svakom je slučaju korisna. Ovo je, uz mnoge druge stvari u mom životu, potvrda moga truda i rada, kao i svim ostalim stipendistima. Ne znam koliko je studenata u Puli, ali ovaj broj stipendista je sasvim u redu. Svakako ću se javiti i naredne godine, a ako stipendije budu i rasle, kako se najavljuje, tim bolje", komentirao je Skoko.
Stipendija studenta ne obvezuje ni na što, jer se dobiva na osnovu postignutih rezultata. Mjesečni troškovi studiranja, pogotovo mladih koji studiraju izvan svojih mjesta stanovanja, sve su veće opterećenje za kućni budžet obitelji.
"Troškovi režija su porasli, a i kod hrane vidim veliko poskupljenje. Iako koristim menzu, moram si nešto i kupiti od hrane. Tri puta dobro razmislim što ću si kupiti. Prijevoz do Pule i Zagreba mi je također velika stavka. Život je generalno skup i svaka je pomoć u bilo kojem smislu super", zaključio je.