Mlade periske iz pulskog Aquariuma (Foto: Aquarium Pula)
Iz pulskog Aquariuma stižu lijepe vijesti - naime, najavili su da će juvenilne jedinke plemenitih periski postati dio stalnog postava za posjetitelje.
"Plemenita periska je najveći školjkaš Mediterana, a njihovim izlaganjem želi se dodatno osvijestiti javnost o njihovom izumiranju i približiti ljepota i krhkost ovog endema Mediterana", navode iz Aquariuma.
Periske će biti izložene u sklopu projekta "Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskome moru", a ove jedinke stigle su u "Plemenito utočište" u listopadu 2022. godine, te su sakupljene s kolektora u uvali Javorike na Velikom Brijunu na dubini od 2 do 10 metara.
"U izložbi će im se uskoro pridružiti i "Morana" koja je skupljena 2021. kraj otoka Plavnika", naveli su iz Aquariuma.
Kako stoji na internetskoj stranici Aquariuma, sve je ovo dio nacionalnog projekta očuvanja plemenite periske u Jadranskom moru, koji je započeo krajem 2020. godine. Uz sufinanciranje od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, partneri iz Sjevernog, Srednjeg i Južnog Jadrana nastoje održati vrstu kroz nadzor preživjelih jedinki, postavljanje kolektora za prihvat mladih, održavanje odraslih jedinki i ličinki u kontroliranim uvjetima i podizanje svijesti javnosti kroz razne edukativne aktivnosti.
"Aquarim Pula glavna je institucija u Hrvatskoj zadužena za održavanje mladih i odraslih jedinki periske u kontroliranim uvjetima", s ponosom ističu, a kolika je važnost ovog projekta, svjedoči i interes svjetske javnosti, između ostalog i Washington Posta koji je objavio priču o periskama i pulskom Aquariumu, a sve to je na svom Instagram profilu podijelio slavni holivudski glumac Leonardo DiCaprio.
"Čast nam je da je Washington Post to prepoznao i stavio u svoj prilog koji su snimali u istarskom arhipelagu i našem aquariju tijekom prosinca. Veliki je uspjeh što je u Murciji periska izdržala četiri godine, a u Puli tri", rekla nam je Milena Mičić, direktorica pulskog Aquariuma, koja je istaknula da se jedino u Puli i u Murciji u Španjolskoj periske hrane izvan mora.
Mičić se kratko osvrnula na objavu na Instagramu Leonarda DiCarpria, koji je podijelio objavu Washington Posta u kojima se vide scene hranjenja periski u pulskom Aquariumu.
"Leonardo DiCaprio je ekološki aktivist i velika nam je čast da je prepoznao važnost teme ugroženosti periske, nadamo se da će ovaj publicitet doprinijeti njezinoj revitalizaciji. Naime, nove spoznaje su da, ako periska u moru izdrži dva topla ljeta, ona postaje rezistentna", objašnjava Mičić.
Navodi kako je krajem studenog uz znanstvenike iz Turske, Italije, Francuske, Španjolske, Grčke i Hrvatske sudjelovala na međunarodnoj radionici "Očuvanje vrste - pinna noblis i strategije za sprječavanje njihova izumiranja". Na radionici je zaključeno da je situacija na Sredozemlju alarmantna, ali da nada ipak postoji jer se još uvijek nakon sedam godina od pojave njihove masovne smrtnosti nalaze nove ličinke. To daje nadu da se treba raditi što više u budućnosti kako bi se brojnost periski u moru prestala smanjivati.
"Zbog toga, u Puli je cijeli jedan dio prenamijenjen u karantenu za periske, no kako navodi direktorica, za uzgoj periski potrebno je ispuniti puno preduvjeta, prije svega, to je problem dotoka vode, za što su stvorili predispozicije prošli mjesec, a u budućnosti za periske planiraju prenamijeniti cijelu jednu sobu. Periskama je potrebna raznovrsna prehrana, a dobra je vijest da u našoj vodi ima dovoljno silicija koji je tu veoma bitan. No, periska kad naraste do 7-8 centimetara ispušta kemikalije, u moru to nije problem, ali u kontroliranim akvarijskim uvjetima je jer ne može puno njih boraviti u malom prostoru", objašnjava Mišić. No, još je ljepša vijest da upravo zbog toga u budućnosti planiraju cijeli veliki bazen prenamijeniti za male periske.