Boris Cerovac, Dario Benčić, Tanja Župarić Beljan i Bruna Jovanović (Snimila: Jelena Milović)
Udruga Pokret za čovjeka održala je danas tiskovnu konferenciju ispred gradske vijećnice i predstavila inicijativu za izmjenu Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Ovog četvrtka ista je Inicijativa upućena na adresu Ministarstva zdravstva.
Cilj Inicijative je izmjenama članka 45. spomenutog Zakona omogućiti pravo na korištenje plaćenog dopusta radi njege ne samo djeteta i supružnika, već i roditelja. Ministru Berošu i premijeru Plenkoviću, kao i svim saborskim zastupnicima uputili su apel da po ovoj inicijativi nastupe žurno i da, ako je ikako moguće, saborsko glasovanje odrade u ovom sazivu sabora. Osim toga, na facebook stranici ove Udruge dostupna je peticija koju mogu potpisati i zainteresirani građani. Inicijativu podupire više sindikata i nevladinih organizacija, a na konferenciji su uz Daria Benčića - predsjednika Udruge pokret za čovjeka, bili i tajnica Udruge Tanja Župarić Beljan, Boris Cerovac ispred Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske i predstavnica SUH-a Pule Bruna Jovanović.
- Cilj nam je da se svim radnicima Hrvatske pod istim uvjetima ostvare prava za naknadu plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad, radi njege bolesnog roditelja, a ne samo djeteta i supružnika. Smatramo dosadašnju odredbu zakona duboko nepravednom i diskriminirajućom prema osobama treće životne dobi, pa i njihovoj djeci, uvodno je rekao Benčić koji je pojasnio kako su reagirali na to već 2020. godine kada su uputili ovakvu inicijativu prema Ministarstvu zdravstva koja je bila nešto drugačijeg sadržaja, ali s istim ciljem. Iz spomenutog ministarstva zatražili su onomad mišljenje tadašnjeg Ministarstva rada i mirovinskog sustava, kao i Ministarstva demografija, mladih i socijalne politike, koji su danas objedinjeni, ali i mišljenje HZZO-a.
Premda je mišljenje ministarstava bilo pozitivno, budući da je bilo "pandemijsko vrijeme", HZZO je u tom trenutku inicijativu ocijenio neprihvatljivom. Kao jedan od razloga je bila upravo pandemija i financijski teret koji bi za njih bio prevelik. Tada su ih uputili na produljenje vremena prava iz članka 86. Zakona o radu. Naime, u tom članku se spominje sedam kalendarskih dana plaćenog dopusta za osobne potrebe koje uključuju: rođenje djeteta, sklapanje braka, težu bolest ili smrt člana uže obitelji. Međutim, ta se prava mogu ostvariti ako nije drugačije određeno ugovorom i pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom, što naravno znači da poslodavac odlučuje o istom.
- Apsolutno je neprihvatljivo da o pravu na plaćeni dopust ili kolokvijalno rečeno bolovanju za njegu bolesnog roditelja odlučuje poslodavac, a ne liječnik obiteljske medicine, komentirao je Benčić koji je rekao da su se nakon svega strpjeli neko vrijeme i ocijenili da je ovo pravi trenutak da ponovo aktualiziraju ovu inicijativu.
"Imali smo situacije u kojima se zbog bolesti roditelja člana obitelji morao tražiti godišnji odmor. Ne može čovjek tražiti godišnji odmor svaki onaj put kad se to dogodi", ukazala je na očito Jovanović i potvrdila kako je to čest slučaj. Cerovac je pohvalio inicijativu, a kao sindikat su i sami, veli on, probali kroz inicijativu za bolje kolektivne ugovore ugraditi mnoga prava koja bi puno značila - kako radnicima, tako i umirovljenicima. "Tu nije bilo volje za tako nešto, pa čak ni neke kolege sindikalisti, kao ni poslodavci nisu podržale naše prijedloge, tako da nismo uspjeli. Borba ide dalje", rekao je. Smatra kako se Zakonom o radu pogoduje poslodavcu, a ponajmanje radniku.
"Međutim, pitanje jest treba li poslodavac plaćati odsustvo radnika, jer osobno smatram da je za to nadležna država, kroz poreze koje svi mi uplaćujemo", konstatirao je Cerovac.
"Među najstarijim smo društvima u Europi, po prosjeku godina. Svi smo imali iznenadne situacije u kojima se stariji član obitelji razboli, pa smo se morali snaći. Tada se u kratkom periodu osoba smjesti u dom ili pronađe neka pomoć u kući, jer nema drugog rješenja. Često imamo upite za prava u takvim situacijama, a mi i po zakonu moramo brinuti o našim roditeljima. U praksi je to u koliziji. S jedne strane si dužan, a s druge nemaš zakonskog prostora da djeluješ", pojasnila je Župarić Beljan.
Temelj za inicijativu nalaze i u više stavaka Ustava RH, u Zakonu o socijalnoj skrbi, Obiteljskom zakonu i u Zakonu o suzbijanju diskriminacije. Benčić smatra kako ova inicijative nije protivna nikome, već očekuje partnerstvo za boljitak jedne od najranjivijih populacija - građana treće dobi.