(Snimila: Jelena Milović)
Ovoga utorka održala se završna konferencija projekta "Ruža", u potpunosti financiranog iz Europskog socijalnog fonda za regionalni razvoj, za korisnike Dječjeg doma Ruže Petrović - po novom, Centra za pružanje usluga u zajednici "Ruža Petrović". Partner projekta je Obiteljski centar - Područna služba Istarska.
U prostorijama Doma hrvatskih branitelja prisutni su upoznati s projektom i njegovim značenjem za ovaj Centar i zajednicu u cjelini. Njime su poboljšani postojeći infrastrukturni uvjeti te adaptirani i opremljeni novi prostori u kojima će se pružati postojeće te razvijati nove izvaninstitucionalne usluge Centra "Ruža Petrović", proširiti mreža socijalnih usluga diljem Istarske županije i učiniti njihove usluge dostupnijim krajnjim korisnicima – djeci, mladima i obiteljima.
Uz prezentaciju i fotografije novog izgleda svih prostora, samo značenje prostornih intervencija zorno je prikazano, a potencijal vrlo jasno istaknut. Dobra je vijest da je zaposleno 15 novih stručnih djelatnika, a u planu je zapošljavanje još njih pet.
Ravnateljica Centra za pružanje usluga u zajednici "Ruža Petrović", Davorka Belošević, ovom se prilikom osvrnula na tijek provođenja projekta, koji je, prema njezinim riječima, bio izazovan zahtjevan, a ponekad i vrlo frustrirajući.
- Puno se izmijenilo od početka projekta - od samog imena "Doma" do sada "Centra". Promijenila se i valuta - od kuna do eura, a riječ je o skoro dva milijuna eura vrijednosti projekta, dok je cjelokupni iznos projekta "Ruža" milijun i 750 tisuća eura, navela je i istaknula kako od ovako velikih cifri postoji iznos od samo tri tisuće eura neprihvatljivih troškova, što je, s obzirom na iznimno zahtjevan projekt i dokumentaciju, zadovoljavajuće. Dokumentacija će se "češljati" i narednih pet godina, ali Belošević je ustvrdila kako je jako zadovoljna učinjenim i zaboravlja vrlo teških pet godina provedbe projekta.
- Projekt je počeo s provedbom 5. travnja 2019. godine i nakon malo produženog rok, službeno završava 29. prosinca ove godine. Obuhvaća šest lokacija u dva grada - Puli i Rovinju, ukratko je navela na početku Belošević. U Rovinjskom Selu dobiven je prostor od Grada Rovinja na 15 godina koji će služiti za novu uslugu boravka te savjetovanja i pomaganja za djecu s tog područja.
- Nadamo se da ćemo nakon Nove godine i licenciranja usluga tamo otvoriti boravak za petnaestero djece i usluge savjetovanja i pomaganja primarnih posvojiteljskih ili udomiteljskih obitelji, rekla je.
U Divkovićevoj ulici u Puli adaptiran je stan u vlasništvu Doma od 28 "kvadrata" i poslužit će za organizirano stanovanje za trudnicu ili roditelja s djetetom do godine dana života, s mogućnošću da se to produži do treće godine života djeteta. U Laginjinoj ulici, u prostor koji je dobiven od Grada na 15 godina, pružat će uslugu organiziranog stanovanja za sveobuhvatnu podršku za šest korisnika, u dobi od sedam do 18 godina s odgajateljima. Tu su i dva stana u Nobileovoj i Teslinoj ulici, koja su namijenjena organiziranom stanovanju za povremenu podršku. Oba su stana adaptirana, a još su jedan do sada neiskorišteni prostor uz stan u Nobileovoj, adaptirali u prostor za savjetovanje. U tom su stanu do sada bila smještena djeca od 16 do 21 godine, a kako se promijenila struktura korisnika, i kako Centar može primati djecu već od tri godine, možda u tom stanu neće živjeti djeca s povremenom podrškom, već bi mogli živjeti mladi i do 26 godina. U stanu u Teslinoj postoji mogućnost organiziranja stanovanja uz sveobuhvatnu podršku, gdje će djeca živjeti s odgajateljima i stručnim radnicima.
- Pokazalo se da je šest mjesta na našem području dovoljno za povremenu podršku, dok nam sve više smještajnog kapaciteta treba za organizirano stanovanje sa sveobuhvatnom podrškom, pojasnila je Belošević.
Najzad, tu je i adaptacija djela stare austrougarske vile u Budicinovoj ulici na Verudi, gdje je ovo vrijeme ostala usluga smještaja za 12 korisnika. Naime, taj kat još uvijek nije adaptiran, ali je u planu za adaptaciju.
- Na drugom katu pružat ćemo boravak, poludnevni i cjelodnevni, za petnaestero korisnika, a postoji mogućnost da se ta brojka digne i na 20 korisnika. To su djeca u dobi od sedam do 18 godina. U prizemlju će se useliti Obiteljski centar, kao partner u projektu, te oni dobivaju cijelu etažu. Na kraju imamo dvorišni objekt, koji smo pretvorili u multifunkcionalni prostor za potrebe rada doma. To znači da smo u Budicinovoj europskim novcima adaptirali samo dva kata, zato što se sredstva nisu smjela usmjeriti na institucije, nego samo vaninstitucijske usluge. U budućnosti ćemo adaptirati fasadu i sredit ta dva prostora, a tko zna gdje nam je kraj, komentirala je Belošević, naglasivši da pokrivaju potrebe cijele Istre. Tu je sad i lift za invalide, a nakon nove godine prostor će se i službeno otvoriti. Za potrebe Doma kupljena su dva, a za potrebe Obiteljskog centra jedan automobil.
Voditeljica Obiteljskog centra - Područne službe Istarske, Milena Poturiček, izrazila je zahvalnost okončanjem projekta i naglasila njegov značaj, a zajedničko preseljenje opisala je kao vjetar u leđa za poboljšanje usluga koje pružaju u zajednici. U ime Obiteljskog centra govorila je stručna radnica ovog centra Jelena Pereša, koja je ukratko opisala njihovo partnerstvo u projektu.
- I mi smo kao centar doživjeli transformaciju, danas smo ustanova sa sjedištem u Zagrebu, a naša je podružnica jedna od 21 područne službe na području cijele Hrvatske. Dogodilo se niz različitih promjena, a jedna od njih je i prostorna. Trenutno smo u prostoru u Ulicu Sergijevaca 2 na trećem katu, nakon što smo godinama bili na Vidikovcu u vodotornju, koji je bio primijenjen našim potrebama. Ovaj prostor, iako smo zahvalni Gradu Puli što nam je omogućen, nije adekvatan za našu djelatnost, opisala je ukratko promjene koje su se dogodile i u njihovom sektoru. Pereša je izrazila zadovoljstvo preseljenjem koje će uslijediti, a planova već sad ima puno.
- Novi prostor omogućava veći broj aktivnosti i time veći obuhvat korisnika kao primatelja socijalnih i drugih usluga koju pružamo. Prostor je relativno prostran, opremljen suvremenom opremom i tehnologijom, ima kancelarije za individualan rad stručnih radnika s korisnicima kao i veće prostorije za grupni rad, izdvojila je samo neke od prednosti sudjelovanja u projektu i njegovih krajnjih učinaka. Inače, Obiteljski centar pruža socijalne usluge savjetovanja, psihosocijalnog savjetovanja, obiteljske medijacije te psihosocijalnog tretmana radi prevencije nasilničkog ponašanja, što je i njihova najnovija i vrlo važna usluga. Međutim, kao najveći dio njihove usluge naglasila je savjetovanje, koje podrazumijeva jako puno ciljanih skupina.
- Sudjelovanje u ovom projektu donijelo nam je priliku za kvalitetniji stručni rad i veći obuhvat korisničkih skupina, rješenje pitanja primjerenog poslovnog prostora, službenog auta za aktivnosti na području Istarske županije, ali nas stavlja i pred odgovornost za osmišljavanje i provedbu dosadašnjih i novih izvaninstitucionalnih usluga usmjerenih na djecu i mlade, zaključila je Pereša.