Bojan Zidarić (Snimio Srećko Niketić/Pixsell)
Bojan Zidarić, veterinar i voditelj gradskog skloništa za životinje na Velom Vrhu, pozdravlja odluku donesenu na sjednici Gradskog vijeća Grada Pule koja, između ostaloga, podrazumijeva drastično povećanje novčanih kazni za ubijanje životinja, kao i za nanošenje boli i patnje životinjama.
- Ne znam tko normalan ne bi takvu odluku podržao. Po mojem mišljenju, to je zapravo jedan nadstandard u našoj državi i našem društvu. Možda smo čak to i malo preuredili, obzirom na ostale općine u okruženju, kaže Zidarić dodajući da bi takve odredbe svi trebali pratiti.
- Zadnji zakon je izašao 2017. i 2019. godine je donesen pravilnik o uvjetima koje moraju zadovoljavati skloništa za životinje. Zakon o zaštiti životinja izašao je 2017. i po njemu se i propisuju sve te odluke jedinica lokalne samouprave. Što se tiče kazni, normalno da moraju biti veće, ali nije cilj presija prema ljudima, nego zaista osvještavanje da se onavke stvari koje su se dešavale prije 10, 15 ili 20 godina ne smiju dešavati, ističe Zidarić. Dodaje da je svijest o zaštiti životinja na sve većoj razini, kao i odgovornost građana.
- Radimo u ovom gradu iskorak od deset koraka, kaže Zidarić ističući svijetle primjere prakse s kojima se sklonište svakodnevno susreće.
- Ja se slažem da uvijek ima problema i bit će ih, ali takve ljude će zapravo biti strah. Ja ih ovim putem pozivam, ako zaista ne mogu držati životinju, neka radije dođu u sklonište, ali da to ne budu skroz otvorena vrata da bismo sklonište preplavili životinjama. Slažem se, ima sto životnih situacija, i smrti, i preseljenja, i to moramo shvatiti. Napuštanje životinja je možda nekome muka Isusova, ali radije neka životinja dođe u sklonište, mi ćemo se pobrinuti, ostat će u skloništu tjedan-dva, mjesec dana. Ja sam se iznenadio: svaka životinja koja se došla u sklonište u roku od dva-tri tjedna je udomljena, napominje Zidarić dodajući da ima primjera u kojima je vlasnicima za grad životinja preaktivna, a za otvoreni prostor je savršena ili obrnuto.
- Moramo biti društveno svjesniji, a možda za deset godina takve odluke neće biti ni potrebne, ali u ovom trenutku jesu. I samo zakonodavstvo Europske unije nas pritišće da onoga što je nekad bilo više ne smije biti, kaže Zidarić.
Naš sugovornik naglasio je i da je važno potaknuti građane da upravo sada, u ovom jesenskom periodu, što više hvataju slobodnoživuće mačke da ih se sterilizira u okviru skloništa.
- Kada dođu siječanj i veljača, dođu i mačići, a onda smo svi empatični, što je razumljivo, ali u ovom trenutku ne radimo ništa. Htio bih taj modus operandi promijeniti, zaključio je Zidarić.