Vanjska vizura zgrade neće se (ipak) mijenjati (Snimio Duško Marušić Čiči)
Svi preduvjeti su ispunjeni, najvjerojatnije ćemo u iduća tri do četiri tjedna dobiti sve potrebne dozvole i u tom trenutku će se krenuti na onu vrstu većih radova koja će javnosti biti vidljiva, rekao je Predrag Đorđević, predstavnik investitora u projektu obnove bivše Robne kuće u centru Pule.
- Činjenica je da je objekt prije 40-ak godina kada je napravljen imao sve potrebne dozvole prema tadašnjim standardima. U međuvremenu su se standardi, pa tako i protupožarne zaštite, izmijenili, a mi smo prihvatili sugestiju Grada da ostane fasada kakva je danas - od istarskog kamena. Po današnjim standardima na svakoj etaži moraju postojati otvori za izlazak na vanjsku stranu, što je u međuvremenu napravljeno uz pomoć kolega iz MUP-ovog odjela protupožarstva. Naši projektanti su predložili rješenje koje je prihvaćeno i mi smo to napravili, kazao je. Dodao je da je u međuvremenu postojao i problem s HEP-om koji je riješen.
Što se tiče nedavnog požara u suterenu zgrade, Đorđević ističe da se radi o manjoj količini kamene vune koja služi kao izolacijski materijal i koja je sačuvana iz pragmatičnog razloga.
Bila je, kaže, bila u odličnom stanju i mogla se ponovno iskoristiti na izolaciji vanjske površine bočnog zida garaže.
- Radnici koji su radili na zbrinjavanju su uredno, po zakonu i propisu, složili tu vunu u najnižu etažu. Nažalost, robna kuća u Puli je predmet ne znam čijeg iživljavanja i devastacije. Mi smo u novije vrijeme, dakle u zadnje tri godine, tamo imali zabilježeno 37 provala i sve su rezultirale devastacijom unutrašnjosti i paležom. Nažalost, desilo se i ovo u Osijeku, pa je javnost malo senzibilizirana i svi su skočili na to. Ovo je bio mali dim jer ta vuna ne može gorjeti nekakvim plamenom inače je ne bi stavljali u kuće kao izolacijski materijal, pojašnjava Đorđević potvrđujući da je požar podmetnut.
- Da, provalnici su ušli unutra i zapalili vunu i to je onda dimilo. Ja sam onda tražio od Engleza, a oni su pristali bez obzira što samim time oni trpe gospodarsku i ekonomsku štetu, da će kupiti novi materijal. Mi smo naložili da se taj oštećeni materijal zbrine na poseban način i ovlaštena tvrtka ga je već u ponedjeljak počela odvoziti, kazao je Đorđević.
Iako je prvotno najavljeno da će radovi na obnovi stare robne kuće u centru najvećeg istarskog grada, zdanju u kojemu se nekada moglo naći sve, "od igle do lokomotive", biti dovršeni krajem 2022. godine, situacija je radi niza okolnosti u međuvremenu poprimila daleko kompleksniji ton što se tiče realizacije svih planiranih radova.
Prošli razgovor s Đorđevićem vodili smo u lipnju ove godine, netom nakon što je održao sastanak s predstavnicima Javne vatrogasne postrojbe Pula radi protupožarnih uvjeta koji su ispoštovani, a radovi napravljeni. Nakon brojnih izmjena poput onih u dijelu ulaza i izlaza u podzemnu garažu, uklanjanja nekonstruktivnih elemenata zgrade kao što su stara oprema grijanja i hlađenja, elektroinstalacije, pokretne stepenice te obloga podova i zidova, još u prvom tromjesečju ove godine, radovi koji su se odnosili na rušenje i demontažu nekonstruktivnih dijelova zgrade bili 90 posto završeni. No, radi daljnjeg slijeda događaja kašnjenje od nekoliko mjeseci bilo je u potpunosti izgledno.
- U srijedu sam u Puli na koordinaciji i donijet ćemo odluku hoće li se ići na veće ograđivanje objekta, prema prijedlogu Engleza. Po mojem mišljenju, to zatvara vizuru, ali moramo razumjeti ljude koji se bave time, napominje Đorđević. Dodao je da je izvorni projekt obnove stare robne kuće poprilično izmijenjen, ali napominje da to nije bilo zbog političkog pritiska.
- Bez obzira koliko ja volim Pulu i bez obzira što sam zadnjih deset godina gotovo svaki mjesec barem sedam dana u Istri, ja sam opet stranac i ljudi koji su tu bolje znaju nego ja. Mi smo apsolutno prihvatili sugestije stručnih službi Grada u apsolutno svim dijelovima, nijednu nismo odbili, naglasio je Đorđević potvrđujući da je prihvaćena vizija koja ide na ruku ukupnoj vizuri mediteranskog izgleda tržnice na kojoj je objekt nalazi.
- Nije bilo lako nagovoriti Engleze da maknu modernu staklenu fasadu i pristanu na ovu od istarskog kamena, ali tako treba biti, zaključio je Đorđević.