U organizaciji Vatrogasne zajednice Istarske županije, danas je održan tradicionalan Istra K9 2023 međunarodni trening potražnih pasa za spašavanje unesrećenih u ruševinama. Tom prilikom, glavni zadatak pasa i njihovih vodiča bio je pronalazak nestalih i ozlijeđenih osoba u simuliranim ruševinama te njihovo izvlačenje.
Trening je pružio priliku hrvatskim i talijanskim vatrogascima i njihovim četveronožnim partnerima da usavrše svoje vještine u traganju, komunikaciji, izvlačenju, te pružanju prve pomoći, što je ključno u slučaju izvanrednih situacija kao što su potresi, eksplozije plina i velike elementarne nepogode.
Manuel Krstulović, pomoćnik županijskog zapovjednika i voditelj te koordinator cjelokupnog događanja istaknuo je da je u vježbama na nekoliko lokacija u bivšoj vojarni na Muzilu sudjelovalo 15-ak potražnih pasa s timovima za izvlačenje iz Hrvatske i Italije.
- Područje ruševine je jako opasan prostor i teško je službama pristupiti unutra, tako da vatrogasci to odrađuju, pružaju brzinsku prvu pomoć, imobiliziraju osobu i izvlače ju na sigurno mjesto gdje ju dalje predaju hitnoj pomoći, rekao je Krstulović dodajući da se psi ne koriste samo u ruševinima nakon potresa, već u raznim situacijama u kojima može doći do urušavanja objekta. Obuka počinje dok su psi još štenci, uključujući socijalizaciju pasa i navikavanje na različite zvukove i situacije. Iako obuka traje oko godinu i pol dana, školovanje pasa i njihovih vodiča traje čitav život. Neprestano se ažuriraju s novim tehnologijama i informacijama kako bi bili što uspješniji u svojim zadacima.
Županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac kazao je da se pse većinom upotrebljava za potragu osoba, zbog demencije, ili jer se ne znaju vratiti. Kako je rekao, kompleksna je to potraga u kojoj njuh psa ima itekako veliku ulogu, a sve se osobe u pravila pronađu. Takvih intervencija u kojima potražni psi sudjeluju je od 10 do 15 puta godišnje, a iako su rijetke, one su od izuzetne važnosti za spašavanje ljudskih života.