Znanstvenik Jakov Dulčić (snimila Helena MOSTARKIĆ GOBBO)
„Promjene u bioraznolikosti ihtiofaune Sredozemnoga/Jadranskoga mora: postoje li razlozi za zabrinutost?“ naslov je predavanja koje večeras u pulskoj Sveučilišnoj knjižnici drži Jakov Dulčić.
"Ljudi traže rješenja, ali jednom kad se nešto dogodi u moru, vrlo teško je, gotovo nemoguće, vratiti stanje u ono od prije", rekao je na samome početku predavanja.
Budući da je morska bioraznolikost Sredozemnog mora danas suočena sa značajnim strukturnim promjenama flore i faune, kako je naveo znanstvenik, a slične promjene zabilježene su i u Jadranskom moru, tijekom posljednjih nekoliko desetljeća različiti čimbenici poput klimatskih i drugih promjena promijenili su sastav Sredozemne odnosno Jadranske ihtiofaune.
Dulčič je ukazao i na nedavne zapise o nalazima u Jonskom i Jadranskom moru koji ukazuju na činjenicu da bi to trebao biti znak upozorenja te da postoji hitna potreba za poduzimanjem i promicanjem mjera kontrole.
Predavanje u sklopu projekta Zelena knjižnica organizira Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.
Jakov Dulčić znanstveni je savjetnik u trajnom izboru iz područja prirodnih znanosti u polju biologije u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu u kojem je zaposlen od 1989. godine. Voditelj je Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov i redoviti profesor na preddiplomskim, diplomskim i poslijediplomskim studijima Sveučilišta u Splitu, Dubrovniku, Zagrebu i Bologni.
Glavni je i odgovorni urednik znanstvenog časopisa Acta Adriatica koje izdaje Institut za oceanografiju i ribarstvo te član uredničkih odbora brojnih znanstvenih časopisa. Autor je i koautor knjiga, monografija te više od 500 znanstvenih i stručnih radova. Dobitnik je brojnih nagrada za doprinos znanosti.