Konkretne mjere trebaju biti definirane u drugoj polovici travnja, na koordinaciji Županije s istarskim gradonačelnicima i načelnicima, kako bi prijedlog bio spreman za sljedeće zasjedanje Županijske skupštine
Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)
U Istarskoj županiji priprema se novi paket mjera za privlačenje deficitarnog medicinskog kadra, potvrđuje nam dr. Gordana Antić, županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb. A deficitarni u istarskom javnozdravstvenom sustavu su liječnici i medicinske sestre i tehničari, ali i njegovatelji, pa i pomoćno osoblje, od spremačica do kućnih majstora i kuhara. Jer nije isto platiti spremačicu u Istri i negdje drugdje gdje nema turizma. Ovdje će svi u turizmu naći puno bolje plaćene poslove. Zato se Županija zalaže da se na razini države prepoznaju specifičnosti turističke regije i tome prilagode plaće u javnom zdravstvenom, kao i socijalnom sustavu.
- Plaće bi trebale omogućiti jednak životni standard svih zaposlenih u javnom sektoru, što sada nije slučaj zbog objektivnih okolnosti. Zato pokušavamo osigurati deficitarni kadar u zdravstvu različitim stimulativnim mjerama, i lokalno, a želimo da to prepoznaju i na razini države. Konkretno, da prepoznaju razliku skupoće života u Istarskoj županiji u odnosu na prosjek u Hrvatskoj. Ako je, prodajna cijena četvornog metra stana u Istri duplo veća nego u kontinentalnoj Hrvatskoj, ne računajući grad Zagreb, uz sve ostale osnovne potrebe za život koje su kod nas skuplje nego što je prosjek u ostatku Hrvatske, tražimo da se to kompenzira kroz koeficijente plaća, odnosno neke druge oblike subvencija, kaže dr. Antić.
Konkretne mjere trebaju biti definirane u drugoj polovici travnja, na koordinaciji Županije s istarskim gradonačelnicima i načelnicima, kako bi prijedlog bio spreman za sljedeće zasjedanje Županijske skupštine. Ovo je mimo aktualnih zahtjeva liječnika na razini države, čije krovne udruge najavljuju i štrajk.
- Mi pokušavamo uvesti svoje interne mjere. Želimo Vladi obrazložiti koliko je teško sada organizirati zdravstvenu službu u Istri i privući kadar ako smo puno skuplja regija nego što je u ostatku zemlje, ako ljeti imamo turističku sezonu i trebamo povećan broj zaposlenika.Osim toga, u pravilu, naši zaposlenici za vrijeme turističke sezone nemaju godišnji odmor, nego rade pojačano, pojašnjava dr. Antić.
Istarska županija već godinama provodi različite mjere za privlačenje i zadržavanje deficitarnog medicinskog kadra, počevši od sufinanciranja stanarine, stambenog zbrinjavanja u gradskim stanovima, plaćanja kamata na stambene kredite, do sufinanciranja školovanja, u prvom redu prvostupnika sestrinstva, te stipendija za studente medicine i studija sestrinstva. Nedostatak kadra pokušava se kompenzirati i burzom zdravstvenih djelatnika, gdje unutar vlastitih resursa jedni drugima iz sustava priskaču u pomoć, kroz dodatan rad koji je, naravno, dodatno plaćen.
- Gradovi znaju ustupati svoje stanove, a Županija koja nema stanove u vlasništvu, sufinancira, recimo, 38 stanarina zaposlenima u Općoj bolnici u Puli i pet stanarina za djelatnike Nastavnog zavoda za hitnu medicinu. Tu su i županijske stipendije, koje su za buduće liječnike i prvostupnike sestrinstva dvostruko više nego ostale, njih imamo 20 godišnje. Ponudili smo stipendije i učenicima Medicinske škole, ali je, nažalost, bio slab odaziv, samo jedan zainteresirani. Slab je odaziv i za subvencionirane stambene kredite jer su stanovi jednostavno preskupi i mladi ljudi se teško upuštaju u tako veliko zaduživanje. Novim paketom mjera, osim ovih financijskih poticaja, želimo uključiti cijelu zajednicu s različitim pogodnostima i popustima za naše zaposlenike, do mjesta u vrtićima pa nadalje, najavljuje pročelnica.
Cilj je olakšati život zdravstvenim radnicima, posebno onima koji dolaze živjeti u Istru izvana. Zadnjih godina dolazili su nam mladi liječnici sa svježim diplomama, posebno u Nastavni zavod za hitnu medicinu, zbog dobre reputacije, edukacije i dobrih uvjeta rada, ali se tu kratko zadrže. Velika je fluktuacija. Neke smo uspjeli zadržati jer su dobili specijalizaciju u pulskoj bolnici, a drugi su se vratili u svoj zavičaj ili otišli u inozemstvo. "Gotove" liječnike specijaliste, međutim, jako je teško dobiti.
- Teško ih je privući i zato nam trebaju dodatne mjere da bismo održali sustav i nadoknadili nedostatke u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i obiteljskoj medicini, zatim ginekolozi, pedijatri, hitni bolnički prijem, to su nam gorući problemi. I ostalih specijalista sada u bolnici imamo na knap, na granici. Tu je i privatni sektor koji uvijek nudi veće plaće i ljudi, naravno, idu tamo gdje je možda lakši posao, bez dežurstava, a dobiju svakako veći honorar. Javna služba je ograničena uredbom o plaćama i nema mogućnost dodatnog nagrađivanja u sustavu i zato sada tražimo mogućnosti za dodatne poticaje, da bismo mogli biti konkurentni i da bismo privukli i zadržali kadar. U tim nastojanjima očekujemo suradnju i od države i od lokalne zajednice. Svi smo svjesni da nam je to prioritet, da bez kvalitetne zdravstvene zaštite, nemamo ni zdravog gospodarstva, ni dobro razvijenog turizma, i mislim da su svi voljni, da ćemo naći neki zajednički jezik i postati poželjno mjesto za deficitarni kadar, zaključuje županijska pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb dr. Gordana Antić.