Prvi sastanak o lučici Vargarola

Ribar Dragan Marić: "Bivša gradska garnitura je dosta toga odradila na nezakonit način pa se sada to teško može vratiti u prvobitno stanje"

| Autor: Paulo GREGOROVIĆ
Radovan Simić i Dragan Marić - ribari s Vargarole

Radovan Simić i Dragan Marić - ribari s Vargarole


Nakon što je 3. ožujka istekao jednomjesečni rok za iseljenje, koji je Tehnomont brodogradilište odredilo ribarima u Vargaroli, do deložacije ipak nije došlo: odgođena je do sastanka u Gradu Puli. Sastanak je održan jučer ujutro i jedino oko čega su se sve strane usuglasile jest to da se novi sastanak održi iduće srijede, 15. ožujka.

Bez dogovora

Radovan Simić i Dragan Marić, profesionalni ribari s Vargarole, na sastanku su predstavljali 50-ak profesionalnih i sportskih ribara koji se dugi niz godina koriste spomenutom lučicom. Uz njih, na sastanku je bila i pravnica Udruženja obrtnika Pule, ali nije izašla iz Komunalne palače kada i obrtnici.

Nezadovoljni što ih Tehnomont tjera iz lučice koju koriste već pola stoljeća, iz vremena kada je sve to bilo društveno vlasništvo i gdje su si napravili vezove i kućice za ribarski alat, Marić nam je nakon sastanka, koji je trajao pola sata, izjavio da nisu ništa zaključili te da će se ponovno naći za tjedan dana.

Predstavnici Županijske gospodarske komore Damir Sirotić i Jasna Jaklin Majetić s direktoricom Tehnomont brodogradilišta Gordanom Deranja (u sredini) Predstavnici Županijske gospodarske komore Damir Sirotić i Jasna Jaklin Majetić s direktoricom Tehnomont brodogradilišta Gordanom Deranja (u sredini)

- Svatko je iznio svoje stajalište. Svatko smatra da je u pravu. Grad će razmotriti pa ćemo vidjeti što i kako dalje jer rješenja nema. Bivša gradska garnitura je dosta toga odradila na nezakonite načine pa se sada to teško može vratiti u prvobitno stanje ili prvobitne pozicije, iznio nam je Marić. Radovan Simić je kazao da bi rješenje moglo biti u izmjeni GUP-a koji je ribarsku lučicu definirao kao brodograđevnu.

U to vrijeme je iz Komunalne palače izašao vidno ogorčen gradonačelnik Filip Zoričić koji je dobacio da upitamo bivšeg gradonačelnika za komentar "jer je Boris Miletić prije nekoliko godina donio odluku da ribarima nije mjesto u Vargaroli".

Plaćaju koncesiju, a ne mogu do luke

Od svih sudionika jučerašnjeg sastanka najoptimističnija je bila Gordana Deranja, direktorica Tehnomont brodogradilišta. Ona je bila u društvu predstavnika HGK-Županijske komore Pula, samostalnog savjetnika Damira Sirotića i predsjednice Jasne Jaklin Majetić.

Izgledalo je da je Deranji ovaj događaj bilo pravo olakšanje jer se napokon pokreće s mrtve točke problem Vargarole jer Tehnomont plaća Gradu koncesiju, a lučicom se ne može koristiti. Osim toga, posjeduju i šumsku parcelu do lučice. Deranja nam je nakon izlaska iz palače izjavila da je sastanak bio vrlo konstruktivan te da je to dobar pomak u smjeru rješenja problema.

- Predstavnici Grada su vrlo benevolentno saslušali sve naše pozicije. Najavili su da će razgovarati s nadležnima u Lučkoj upravi Pula da bi se iznašlo zakonsko rješenje, kao i mogućnosti vezane uz preseljenje ribara iz Vargarole, rekla je Deranja. Potvrdila je da neće pokrenuti iseljenje ribara iz Vargarole sve dok traju pregovori.

- Bili smo svjesni da se u mjesec dana, koliko smo im dali rok za iseljenje u veljači, oni neće iseliti. Mi iz Tehnomonta smo u protekle četiri godine bacili pola milijuna kuna ili 70 tisuća eura za nešto što ne koristimo.

Tih pola milijuna kuna platili smo samo za lučicu Vargarola, a ranije dok smo plaćali samo za obalu ispred brodogradilišta naknada za koncesiju je bila puno manja. Svrha plaćanja koncesije je da ostvarimo dodatnu zaradu kroz gospodarsku djelatnost. To je GUP-om brodograđevna luka, a nije ni sportska ni ribarska. Ribari su tamo nezakonito, zaključila je Gordana Deranja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter