Pulski dom za starije Alfredo Štiglić
Na izmaku je još jedna godina u kojoj je najavljena, ali nije započeta dogradnja pulskog Doma za starije osobe "Alfredo Štiglić". Smještaj u ustanovi s vjerojatno najduljom listom čekanja tako ostaje neostvarena želja mnogim najstarijim sugrađanima. A takvih je u Puli sve više. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, samo grad Pula bez okolnih općina, koje također gravitiraju ovom Domu, ima 11,2 posto stanovnika starijih od 75 godina, prema zadnjem popisu stanovnika njih 5.874. Mnogi od njih ne mogu živjeti sami. Vjerojatno ih je još najmanje toliko u svim okolnim općinama i gradu Vodnjanu.
U jedinoj društvenoj ustanovi u Puli, "Štigliću", za smještaj starijih osoba na raspolaganju je tek oko 160 mjesta. Posve je jasan nepodnošljiv sraz mogućnosti i potreba za skrb osoba pred kraj njihovog životnog puta. Za usporedbu, Novigrad ima dom sa 179 mjesta, Umag 83, Poreč 75.
Novih 70 mjesta
Nije ni čudo što je na listi čekanja za "Štiglić" još početkom godine bilo 2.600 ljudi, a ne brojeva. Među njima su i oni koji se prijave za dom čim navrše 65 godina, znajući da je u Puli toliko teško dobiti mjesto u domu u kojem mogu platiti smještaj. Prema zadnjim okvirnim informacijama, na "Štiglić" se u prosjeku čeka dugih devet godina. U međuvremenu, mnogi će u tom razdoblju zapravo otići s ovog svijeta i trebat će im samo dva četvorna metra na Monte Giru.
Najavljenom dogradnjom u "Štigliću" će biti novih 70 mjesta. Neće se riješiti problem, ali će se bitno ublažiti. Neće se čekati devet godina, nego možda dvije, što je ipak velika razlika. U kojoj su fazi pripreme za dogradnju doma i kada će započeti, pitali smo Istarsku županiju.
"U tijeku je temeljita revizija projekta i troškovnika gradnje, u koju su uključeni i predstavnici Doma, kao i Grada Pule, partnera u projektu dogradnje Doma. Naime, projekti i troškovnici datiraju iz 2017. godine, a od tada su cijene građevinskih radova i građevinskog materijala značajno narasle pa je nužna revizija. Nakon njezinog okončanja, u prvoj polovici 2023. godine, očekuje se raspisivanje javnih natječaja za izbor izvođača radova, odabir nadzornog organa te voditelja projekta, dok se početak radova očekuje na jesen iste godine", kažu iz Županije.
Koliko privatnih domova djeluje u Puli i Istri? Službeni podaci nisu poznati. U potrazi za informacijama doznajemo za najmanje 15 privatnih ustanova u Puli i okolici različite kategorije koje skrbe o starijim osobama. Kvaliteta je različita, a cijene smještaja prelaze sedam tisuća kuna mjesečno. Podatke o broju domova i korisnika usluga zatražili smo od nadležne službe Županijskog zavoda za javno zdravstvo i dr. Danijele Lazarić Zec koja se bavi i ovom problematikom.
Tisuću ljudi u domovima
Prema podacima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, u Istarskoj županiji je na dan 31. prosinca 2021. godine u domovima bilo smješteno 1.010 korisnika, od kojih je u četiri županijska i pet drugih domova socijalne skrbi (gradski) za starije osobe bilo ukupno 911 korisnika. Od drugih pravnih osoba izvješće Ministarstva navodi samo tri doma u Istri s 99 korisnika, iako ih u biti ima puno više, navodi u odgovoru dr. Lazarić Zec.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku i konačnim rezultatima popisa iz 2021. godine, u Istarskoj županiji bilo je 195.237 stanovnika. Među njima starijih je osoba (65 i više godina) bilo 47.159, a oni čine 24,2 posto stanovnika. Starijih od 75 godina bilo je 19.533 (10 posto stanovništva). Pula ima 52.220 stanovnika, među kojima je starijih od 65 godina 13.138, a oni čine 25,2 posto stanovnika. Starijih od 75 godina prema zadnjem popisu bilo je 5.874 ili 11,2 posto stanovnika.
Usporedbom podataka jasno je da su potrebe skrbi za starije osobe u institucijama, kao i izvan njih, kad govorimo o pomoći u kući nedostatne. Oko tisuću mjesta za tako veliku populaciju starijih osoba ne može biti ni izdaleka dovoljno, ako smo svjesni da su mirovine nedovoljne za smještaj u privatne domove. Djeca su dužna brinuti o roditeljima, ali prisjetimo se da svaka obitelj ima svoju priču.