OKRUGLI STOL

Kreće se od nule: MMC Luka ponovno živi!


Na inicijativu priznate povjesničarke umjetnosti i kustosice Branke Benčić iz vodnjanske Apoteke, a u suradnji s Galerijom Poola, Galerijom Makina i Studijom Golo Brdo, u pulskom MMC-u Luka preksinoć je održan dobro posjećen okrugli stol o prostornim potrebama i uvjetima rada aktera pulske suvremene umjetnosti. Sadržajna jednosatna rasprava, ne bez dobrodošlog entuzijazma, vodila se u cijelosti o ponovnom programskom oživljavanju velikog prostora MMC-a Luka koji je zbog sukoba u prošlosti unutar istarske podružnice Hrvatskog društva likovnih umjetnika gotovo programski ugašen.

Dugo bez programa

- Žulja me što ovaj prostor već dugo nema svoj program. Iako je pulska scena nikad življa, svatko ipak radi u svojim manjim prostorima, a institucionalno stvari ne funkcioniraju. Ovo je prevelik i prekompleksan prostor da bi ga vodila jedna organizacija, no njegova mozaična prostorna struktura omogućava više korisnika, naglasila je Branka Benčić.

Eros Čakić, predstavnik gradskog Odjela za kulturu i višedesetljetni akter pulske umjetničke scene potvrdno je odgovorio na njeno pitanje može li MMC Luka postati gradska galerija koja bi djelovala u koordinaciji zainteresiranih kulturnih udruga i pojedinaca.

- Zbog nekih ljudi iz HDLU-a koji su htjeli da ovo postane privatna galerija, ovaj prostor nema više niti imidž, niti program. Osjeća se i mufa; prostor je postao ništa, rekao je u nastavku Čakić, dodavši da njemu nedostaje šank u Luci kao mjesto druženja, s čime se složila većina sudionika rasprave, koja je bila svojevrsni nastavak prošle godine započetog projekta "Prostori nezavisnih - Upute za uporabu".

- Gradu je sigurno stalo da se u ovom prostoru događa kultura. Razmišljali smo o Centru za suvremenu umjetnost. Ovaj prostor trenutno nije definiran, a otvoren je za sve. Branka Benčić sada promovira ovaj prostor na pravi način, ali je jako važno da joj se pridruže i drugi pojedinci i udruge. Trebalo bi napisati program, odnosno zaključke ove inicijative. Strah me da će u suprotnom ovaj prostor nadomak Arene u perspektivi dobiti neku drugu namjenu, upozorio je Čakić, evocirajući neka davna vremena kad je ovaj prostor bio salon automobila.

Financijska podrška

Na pitanje Kristine Nefat iz Hrvatske udruge interdisciplinarnih umjetnika može li se ubuduće očekivati infrastrukturna financijska podrška Grada Pule, Čakić je odgovorio da je ovo gradski prostor te da Grad Pula i dalje plaća sve režije, dok su tu HDLU Istre, Hrvatska glazbena unija Istre i Društvo arhitekata Istre samo podstanari, bez ugovora i bez ingerencija.

Noel Mirković, također iz HUIU-a, predložio je model neformalne inicijative s više udruga i pojedinaca koji bi kroz neko vrijeme ustanovili programe i zatim sve uputili Gradu Puli, Na kraju je dogovoreno formiranje zajedničke mailing liste kao preteče budućeg tijela za koordinaciju te poziv svim udrugama u kulturi te njihovo upoznavanje sa zaključcima s ovog sastanka.

- Startamo, dakle od nule, od početka, kazala je Iva Gašparić iz HDLU-a Istre, a nešto kasnije, također optimistično, Branka Benčić dodala je: "Sada imamo novi MMC Luka".

Preksinoć je u ime bolje budućnosti MMC-a Luka otvorena izložba radova pulskog akademskog slikara Danila Stojanovića te izložba "Parkour", s izborom filmskih i video-radova Ante Babaje ("Pravda" iz 1962. po noveli Vladana Desnice), Mladena Stilinovića ("Panika") i Igora Grubića, umjetnika različitih generacija i umjetničkih pozicija, koji ukazuju na urbani kontekst kao društveni i kritički poligon.

Međunarodno prepoznat rad Igora Grubica (rad izložen u Aneksu) predstavljat će Hrvatsku na Bijenalu u Veneciji iduće godine. Taj je rad u kolekciji Tate Modern i MSU-a Zagreb, a bio je i na velikoj izložbi Zero Tolerance u Momi u New Yorku. (Zoran ANGELESKI)

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter