Ako uzmemo u obzir obične šampone, oni mogu zajedno s nečistoćama isprati i prirodna ulja koja su potrebna za ishranu i zdravlje kose. Zato su u 2025. godini trend šamponi bez sulfata. Oni su proizvedeni bez sulfata, parabena i konzervansa. U sastav šampon bez sulfata ulaze samo prirodni sastojci.
Zbog toga se ovi šamponi sve češće mogu vidjeti na raznim internetskim platformama, uključujući i MAKEUP. U ovom članku razmotrit ćemo glavne karakteristike koje čine šampon bez sulfata nezamjenjivim pomoćnikom za zdravlje kose. Također ćemo razgovarati o tome kako pravilno odabrati najbolji šampon bez sulfata.
Šamponi bez sulfata: zašto su korisni za kosu?
Mnogo se može reći o korisnim učincima šampon bez sulfata i parabena na različite tipove kose. No, pogledajmo glavne aspekte koji pozitivno utječu na proces pranja kose šampon bez sulfata:
- Zahvaljujući prirodnim sastojcima ne narušavaju lipidnu barijeru vlasišta.
- Idealni su za očuvanje boje obojene kose.
- Mogu se koristiti i za osjetljivu kožu.
- Prirodni ekstrakti i ulja dobro hidratiziraju i njeguju vlasište i kosu.
- Za one s lomljivom i lepršavom kosom, nakon upotrebe kosa postaje mekša i svilenkastija.
Međutim, trebate znati i drugu stranu korištenja šampon bez sulfata. Za razliku od običnih šampona, oni se puno manje pjene, pa je za jedno pranje potrebno više proizvoda.
Kako odabrati najbolji šampon bez sulfata: ključni kriteriji
Ovi šamponi su idealni za obojenu, suhu, oštećenu i osjetljivu kosu. No, čak i u tom slučaju, važno je odgovorno pristupiti odabiru najboljeg šampona za svoj tip kose. Prilikom kupnje obratite pažnju na sljedeće:
- Pročitajte sastav šampona i uvjerite se da ne sadrži sulfate.
- Također, u sastavu šampon bez sulfata trebali bi biti i korisni sastojci. Oni mogu pomoći u prehrani strukture kose korisnim tvarima. To su hidratizirajući sastojci, prirodna ulja, biljni ekstrakti, proteini i aminokiseline.
- Uzmite u obzir tip svoje kose. Za masnu kosu bolje je odabrati šampone s ekstraktom zelenog čaja ili drugih biljaka. Za obojenu kosu prikladni su šamponi s UV-filterima i uljima. Za obnovu suhe i oštećene kose potrebno je koristiti šampone s keratinom, proteinima i drugim hranjivim uljima.
Također, obratite pažnju na brend i koristite recenzije drugih korisnika na različitim nezavisnim forumima na internetu.
7 najboljih šampona bez sulfata 2025. godine: rang lista i preporuke
Na mnogim platformama ističu se sljedeći popularni šamponi bez sulfata:
- Insight Rebalancing Sebum Control Shampoo. Namijenjen obnovi i čišćenju masnog vlasišta. Zahvaljujući ulju čajevca smiruje iritacije.
- Kerastase Curl Manifesto Bain Hydratation Douceur. Ovaj šampon bez sulfata idealan je za kovrčavu kosu. Pomaže da pramenovi budu poslušniji, glatki i sjajni.
- Kevin Murphy Hydrate-Me Wash Shampoo. Zahvaljujući korisnim sastojcima, šampon pruža hidrataciju i umiruje nadraženu kožu vlasišta.
- Matrix Total Results Keep Me Vivid Shampoo. Namijenjen obojenoj i svijetloj kosi. Hrani i štiti vlasište.
- Moroccanoil Moisture Repair Shampoo. Šampon izraelskog proizvođača koji umiruje i hidratizira vlasište te čisti kosu.
- Kerastase Premiere Decalcifying Repairing Shampoo. Ovaj proizvod obnavlja oštećenu kosu iznutra. Daje glatkoću i sjaj.
- Hadat Cosmetics Hydro Intensive Repair Shampoo. U sastavu šampon bez sulfata nalaze se kolagen, pantenol i keratin. Tako učinkovito obnavlja, hidratizira i čisti kosu i vlasište.
Možete posjetiti bilo koju web stranicu i detaljnije se upoznati s cijelim popisom popularnih šampona bez sulfata.