(Foto: Promo)
Jadransko more, jedno od najvrjednijih prirodnih bogatstava Hrvatske, nije samo turistički dragulj, već i dom bogate bioraznolikosti. Očuvanje njegovih ekosustava ključni je prioritet u vremenu sve izraženijih klimatskih promjena i pritisaka na okoliš. ACI d.d., najveći lanac marina na Mediteranu te regionalni predvodnik zelene tranzicije i održivog razvoja, prepoznaje svoju odgovornost i već desetljećima aktivno doprinosi očuvanju prirodnih resursa te zaštiti okoliša. Kroz brojne inovacije, strateška partnerstva i edukativne projekte, ACI promiče održivost i ističe se, ne samo kao lider zelene tranzicije nautičkog turizma, već i kao tvrtka koja razvoj svog poslovanja povezuje s brigom za prirodu.
„Ulovi-pusti“ je ribolovna metoda budućnosti
ACI aktivno podržava ribolovnu metodu „Ulovi-pusti“ koja doprinosi očuvanju ribljeg fonda u Jadranskom moru. Ova metoda, koja podrazumijeva hvatanje ribe uz minimalno oštećenje te njezino vraćanje u prirodno stanište, promiče održivo upravljanje morskim ekosustavima. Kroz edukacije i suradnje s lokalnim zajednicama, ACI kontinuirano podiže svijest o važnosti očuvanja morskog svijeta, istovremeno pružajući ljubiteljima ribolova priliku da uživaju u svojoj strasti, ali na odgovoran način.
„Uvijek sam dolazila sa svjetskih prvenstava jako sretna što je svaka riba koju sam ulovila poslije nastavila plivati. Ključno je da se što prije zove suca, da sudac ribu živu stavi na mjericu i da je pusti u more. I to je to, onda je to na kraju sport. Sportski ribolov zaslužuje biti sportom, a na ovaj način svaki natjecatelj kojem je cilj baviti se sportom i natjecati se zasigurno više uživa u strastima ovog sporta znajući da je riba vraćena moru“, izjavila je Marina Mavrinac Matulja, dvostruka svjetska prvakinja, članica SRD „Zubatac“.
Upravo je ACI marina Opatija u rujnu ugostila Međužupanijsko prvenstvo u ribolovu za seniorke i to u ovoj kategoriji. Ovo dvodnevno natjecanje, organizirano u suradnji sa Sportskim ribolovnim društvom „Zubatac“ iz Lovrana, okupilo je najbolje seniorke koje su, koristeći metodu „ulovi-pusti“, dale svoj doprinos očuvanju morskih resursa. Riba se mjerila i odmah vraćala u more, čime se posljedično smanjuje broj ozlijeđenih ili uginulih primjeraka životinjskih vrsta. Samo natjecanje dodatno je naglasilo važnost održivog pristupa ribolovu.
„Posebno smo ponosni što podržavamo ovakva natjecanja koja, osim što promiču sportski ribolov, konkretno doprinose očuvanju morskih ekosustava. Naša dugogodišnja suradnja sa sportskim klubovima i inicijativama, zajedno s kontinuiranom implementacijom održivih rješenja u svim našim marinama, najbolje odražava našu stratešku posvećenost zaštiti okoliša“, istaknuo je Ivica Škec, direktor ACI marine Opatija.
Zelena tranzicija: ACI u središtu održivog poslovanja
Zelena tranzicija koju tvrtka kontinuirano provodi prvenstveno se ogleda u akcijama čišćenja mora i priobalja koje se kroz godinu održavaju u ACI-jevim marinama od sjevera do juga hrvatskog dijela Jadrana. Ove godine tako su održane četiri velike ekološke akcije, a ronilačka sezona i službeno je zatvorena čišćenjem mora i podmorja u ACI marini Milna na otoku Braču, gdje je akvatorij luke Milna te istoimene marine rasterećen značajne količine otpada.
Ranije ove godine akcije su još provedene u ACI marini Skradin i Šimuni, a u potonjoj je sudjelovao i ACI-jev ambasador Kristijan Gligora, najmlađi podvodni arheolog na svijetu. Redovite akcije čišćenja u marinama nacionalnog nautičkog lanca, kao i Plave zastave koje krase sve njegove cjelogodišnje marine, potvrda su čistoće mora te odgovornog upravljanja priobaljem i morskim resursima.
Uz to, u suradnji s organizacijom Green Sail, ACI provodi radionice i edukacije u svojim marinama, podižući svijest nautičara o važnosti održivog turizma. Ranije ove godine, tvrtka je zaslužila i članstvo u Međunarodnom institutu za klimatske aktivnosti gdje zajedno s ostalim dionicima osigurava ostanak na čelu održivih trendova u nautičkom turizmu te zeleniju sutrašnjicu. Kao jedna od prvih tvrtki iz turističkog sektora certificiranih prema četiri ISO standarda, ACI se kontinuirano zalaže za održivi razvoj i očuvanje okoliša. Tvrtka se tako može pohvaliti sljedećim certifikatima: ISO 9001 za kvalitetu, ISO 14001 za okoliš, ISO 50001 za energetsku učinkovitost te međunarodnom normom za sustav upravljanja informacijskom sigurnošću ISO 27001:2013. Ovi certifikati ne samo da osiguravaju visoke standarde usluge, već i potvrđuju ACI-jev fokus na unapređenje poslovnih procesa i promicanje održivog turizma.
Predvodnik u očuvanju ekosustava
Kao vodeća kompanija u nautičkom sektoru, ACI kontinuirano potvrđuje svoju predanost očuvanju prirodnih resursa i morskog ekosustava kroz sudjelovanje u ključnim projektima zaštite ugroženih vrsta. Jedan od takvih projekata je očuvanje plemenite periske, endemske vrste Mediterana koja igra nezamjenjivu ulogu u filtriranju morske vode i održavanju biološke raznolikosti. Masovno izumiranje ove školjke, uzrokovano zarazom parazitom Haplosporidium pinnae, zahtijeva hitne mjere, a ACI aktivno doprinosi naporima za njezinu obnovu. U sklopu akcije postavljanja kolektora za prihvat ličinki periske, u blizini ACI marine Vrboska postavljeno je nekoliko kolektora kako bi se osigurala regeneracija ove osjetljive vrste. Projekt uključuje edukaciju lokalne zajednice, uključujući mlade generacije, o važnosti očuvanja morskog bogatstva, čime ACI dodatno promovira odgovornost prema okolišu.
Osim aktivnosti vezanih uz plemenitu perisku, ACI je aktivni sudionik projekta "Postani čuvar posidonije", koji ima za cilj očuvanje ove podmorske biljke ključne za stabilnost morskih staništa i proizvodnju kisika. Posidonija nije samo neprocjenjiv resurs za zdravlje mora već i učinkovito sredstvo za borbu protiv klimatskih promjena jer apsorbira velike količine ugljičnog dioksida. Kroz ovaj projekt, ACI educira nautičare i širu javnost o važnosti očuvanja posidonije te aktivno radi na zaštiti područja na kojima se nalazi, uključujući lokacije unutar svojih marina.
Kombinacijom inovativnih projekata, edukacije i konkretnih akcija na terenu, ACI se pozicionira kao predvodnik zelene tranzicije u nautičkom sektoru, dok svojim gostima i partnerima osigurava održiv i odgovoran pristup uživanju u prirodnim ljepotama Jadranskog mora.
Inspiracija za održivu budućnost
ACI svoje napore za očuvanje okoliša dodatno osnažuje kroz partnerstva s lokalnim zajednicama, nevladinim organizacijama i drugim dionicima. Redovite akcije čišćenja u marinama diljem Jadrana okupljaju zaposlenike, goste marine i volontere, stvarajući sinergiju koja rezultira čišćim i zdravijim morskim ekosustavom. Kroz inovativne projekte, edukacije i partnerstva, ACI nastavlja predvoditi zelenu tranziciju u nautičkom turizmu. Kao čuvar jadranske obale, regionalni predvodnik ovoga sektora podsjeća na važnost očuvanja prirodne baštine te potiče sve sudionike industrije da slijede njegov primjer. Održivi ribolov, akcije čišćenja i odgovorno poslovanje ključni su za očuvanje Jadrana kao jedinstvenog blaga za buduće generacije. Upravo su ovo aktivnosti kojima nacionalni nautički lanac želi potaknuti buduće generacije da s jednakim entuzijazmom preuzmu odgovornost za okoliš.