U organizaciji Ministarstva turizma i sporta, Hrvatske turističke zajednice u partnerstvu s Novim listom
(Foto: Promo)
Predivan vrt u kojem su iznimno skladno sljubljene biljke koje definiramo ukrasnima kao i one koje koristimo u prehrani. Voće i povrće u posebnim, izdignutim gredicama. Masline, eukaliptus, mandarine i grejpfrut na kojima polako dozrijevaju sočni plodovi.
I ne, nismo na nekom otoku, Lošinju primjerice koji se smatra najsjevernijim područjem na kojem uspijevaju agrumi u slobodnom uzgoju. Nismo na otoku nego u široj zagrebačkoj okolici, u kući za odmor Čegci Hill Residence, ma ni kilometar udaljenoj od središta Svetog Ivana Zeline!
– Posadili smo onako iz znatiželje mada su nas stručni ljudi uputili kako je moguće da masline uspijevaju i kod nas, jedino je upitno hoće li imati ploda. Svejedno jer maslina je lijepo drvo raskošne krošnje što će svakako veseliti naše goste, pojasnila nam je vlasnica Ivanka Čegec s kojom je bila i kćerka Nika Kušić.
Čegci Hill je kuća što pruža jako dobre mogućnosti za obiteljski odmor, okućnica je jako velika, a pogled na šumu i okolne brežuljke uistinu je smirujuć.
– Uglavnom nas odabiru stranci koji ostaju više dana, tjedan najmanje. Jako su zadovoljni svime što im pružamo, a jako ih veseli i mogućnost da sami uberu i pripreme povrće i voće. Iako im mi nudimo brojne mogućnosti za izlete, Zagreb je primjerice jako blizu, kako sami vidimo i kako nam kažu, najviše vole ostati u kući i njezinoj okućnici, istinski se odmoriti, pojašnjavaju nam Ivanka i Nika koja sa svojom obitelji iznajmljuje i kuću u Sukošanu.
Unutrašnjost kuće je kompaktna, povezane su sve prostorije, a središnji dnevni boravak je jako ugodan. Kuća je i vrlo funkcionalna, vani dakako ima mjesta za odmaranje i roštiljanje, bazen je jako korišten, a vlasnica Ivanka svoje goste daruje kulinarskim specijalitetima svog kraja koji redovito nailaze na njihovo oduševljenje.
– Zadovoljni smo brojem dana iznajmljenosti, drago nam je da smo ovim objektom iskoračili u turizam te pokazali da je on itekako moguć i na mjestima za koje inače ne mislimo da će ih turisti odabrati.
Nastojimo iznad svega biti dobrim domaćinima, susretljivim ljudima koji su turistima uvijek pri ruci kako bi pomogli u svakoj situaciji, dočekujemo ih u jednoj velikoj mjeri kao prijatelje, zaključuje Ivanka Čegec naš razgovor.
Nekoliko kilometara dalje, nedaleko Donje Zeline – vinski raj. Baš mu je takav i naziv – Apartmani Wine Paradise koji se nalaze doslovno u – vinogradu. Geografska im je lokacija Suhodol Zelinski, a vlasnica Đurđica Kos Jurišić pojašnjava nam kako je sve i krenulo upravo zahvaljujući vinogradarstvu.
– Duga je tradicija proizvodnje vina u našoj obitelji, kasnije je došla klet da bismo sve zajedno pretvorili u mjesto koje prema rezervacijama gostiju može ugostiti značajne obljetnice ili veće fešte. U ponudi su naša vina, sorte koje su značajne za ovaj kraj, da bi se na sve to dodalo i sobe te apartmane.
Da, mnogi znaju reći kako je vinski turizam nemoguć bez integralnog smještaja jer su konzumacija vina i vožnja nespojivi, no naša su iskustva vrlo različita. Ipak, daleko je više onih koji kod nas dolaze na odmor, uživati u prirodi, okruženi vinogradima, ali privučeni upravo nazivom – Wine Paradise, objašnjava nam Kos Jurišić.
A i apartmani, za koje je zanimljiv namještaj izrađen u nedalekoj Brodsko-posavskoj županiji, su osmišljeni i dizajnirani kao poveznica s vinima. Svaki je svoje boje, koje su dakako karakteristične za vina, tako da je čitava priča zaokružena na jedan lijepi način.
– Mnogo je stranaca, jako im je kod nas zanimljivo, a ovisno o dobu godine zadržavaju se i u duljim periodima.
Poslujemo dakako čitave godine, ne vidim razloga zbog čega bismo u zimskim mjesecima zatvarali jer nema tog doba godine u kojem se ne može pronaći razlog za odlazak u neki nov kraj za odmor bio on aktivan za što kod nas postoje odlični uvjeti, ili pasivan, onako kad se baš odmarate, zaključuje Đurđica Kos Jurišić.
Obilazimo Zagreb, odlazimo na njegov zapadni kraj, pa polako do Krapinsko-zagorske županije. Cilj nam je Oroslavje i finalist iz domene apartmana – Iris Croatica.
Dočekuje nas vlasnica Marina Skušić. Arhitektonski, dizajnerski, veličinom i uređenjem okoliša – izvanredno.
Na vrlo elegantni način spojena su, a opet i dovoljno razdvojena dva apartmana koji se razlikuju u toniranju smeđe boje. Jedan tamniji, drugi svjetliji. Ono što također oduševljava, na zidovima su diskretno, a opet vrlo jasno izložene poveznice s tradicijom kraja kao, i slike domaćih, hrvatskih umjetnica i umjetnika, pa tako i Riječanke Mirne Sišul. Vani bazen, jacuzzi, brojni zabavni sadržaji namijenjeni djeci.
– Jesam, perfekcionistica sam. Silno sam pazila na usklađenje baš svih detalja, a jednako se tako odnosim i prema čistoći, pripremi apartmana, kvaliteti posteljine, dočeka gostiju. Sve mora bit najbolje jer to naši gosti zaslužuju. Približavam im i našu tradiciju, ponudu vina, povrća, pojašnjava nam uistinu jako ljubazna i educirana Marina Skušić.
Oroslavje je i jako dobro pozicionirano po pitanju izleta. Zagreb je na dohvat ruke, s obzirom na to da kreće adventsko vrijeme, očekuju se gosti koji će privučenim tim značajnim, i u Europi vrlo poznatim događajem i do Iris Croatice.
Samo Zagorje je vrlo zanimljivo s nizom dobrih restorana, no i u slučaju ovog objekta se iskazuje često ponavljana teza kako se iz objekata najviših kategorija gostima – malo gdje ide.
– Tako nekako jer da, odu oni do Zagreba, neki »potegnu« i do Plitvica, ali svi istaknu kako im je najljepše u apartmanu, kao i koristeći sve sadržaje što pruža.
Zadovoljni smo brojem gostiju, ali ono što bismo voljeli da se promijeni je dužina njihovog boravka. Ljeti je to nešto dulje, izvan tog dijela godine riječ je o produljenim vikendima, ostancima do četiri dana. No, radimo tek kratko vrijeme, vjerujem da će godine koje dolaze raditi u korist turizma i u našim krajevima, kao i želji da gosti ostanu u tjednom, pa i duljem ritmu, zaključila je Skušić.
A onda – put Istre. Iz nje je stiglo najviše prijava pa je nekako logično da je i najviše finalista. Zanimljivo, prednjači – istočna Istra. Istina, riječ je o općinama poput Barbana ili Marčane, pa i središnje smještenog Žminja koje se u zadnje vrijeme silno razvijaju po pitanju turističke infrastrukture. Pa smo tako i mi otišli put Rojnići i vile Macan.
Iako se Rojnići nalaze na prometnici što povezuje Barban i unutrašnjost Istre, treba u njih skrenuti kako bi se vidjelo jedan zanimljiv i vrlo dinamičan razvoj. Vidi se da je riječ o nekad značajnije nastanjenom mjestu, ali ono što danas impresionira je činjenica da je u njima više od deset uistinu raskošnih vila. Jedna od njih je i Macan čiji su vlasnici Zagrepčani.
– Odnedavno smo u posjedu ove vile pa se i turizmom kratko bavimo. S obzirom na to da se radi o vrlo raskošnom i sadržajnom objektu, problema s rezervacijama nema, otvoreni smo čitave godine pa je tome prilagođeno sve – od podnog grijanja do grijanog bazena.
Rojnići su odlično pozicionirani, nema gužve, gosti mogu uživati u velikoj privatnosti i istinski se odmoriti. Žele li dodatne doživljaje, unutar pola sata vožnje na dohvat ruke im je sve – more, Pula, Pazin, sve posebitosti koje Ista nudi, pojasnio nam je Mate Macan svoje impresije s početka bavljenja turizmom.
– Birali smo Istru jer je u njoj obilje sadržaja, ali i zbog jako dobre prometne povezanosti. Kako sa Zagrebom, tako i sa značajnim europskim središtima. Zadovoljni smo i uvjereni da smo učinili – dobar korak, zaključio je Macan.
Masline i agrumi u Zagrebačkoj županiji. Klimatske promjene očigledno nisu budućnost. Sadašnjost su.
Stoga, ulažite malo dalje od mora, turistima ćete biti željenija odredišta. Bio bi to ujedno i zaključak ovog priloga u kojem su se našli neki od finalista Najiznajmljivača, akcije Ministarstva turizma i sporta te Hrvatske turističke zajednice s medijskom provedbom Novog lista.
Uskoro nastavljamo sa zanimljivim miksom Istarske i Primorsko-goranske županije, a pred nama su Dalmacija i Slavonija.
Hrvatska – jedinstvena turistička regija.