(Snimio Duško Marušić Čiči)
Kako je Pula od malog grada s oko 1.100 stanovnika postala glavna pomorska luka austrougarskog carstva s 40 tisuću stanovnika? Dogodilo se to zahvaljujući viziji jednog Danca koji je davne 1848. godine prihvatio poziv cara Franje Josipa I., te u dogovoru s danskim kraljem preselio u Beč kako bi preuzeo zapovjedništvo Austrijske ratne mornarice.
Radi se o viceadmiralu Hansu Birchu Dahlerupu koji je nakon »vatrenog krštenja« i zapovijedanja K.u.K. mornaricom tijekom pomorske blokade i ponovnog zaposjedanja Venecije 1849. godine pokrenuo proces temeljitog preustroja mornarice iz koje je uklonio većinu mletačkoga časničkog kadra, te umjesto talijanskog uveo njemački kao službeni jezik. Uz proces stvaranja novog naraštaja mornaričkih časnika, Pula je 1850. godine, upravo na njegov poticaj, odabrana za ratnu luku i sjedište Pomorskog arsenala. Nakon dužnosti zapovjednika postao je savjetnik za mornarička pitanja pri vladi u Beču, a Austriju je napustio 1863. godine uoči austrijsko-pruskog napada na Dansku.
Njegov boravak na ovim prostorima zauvijek je promijenio sudbinu Pule, te je stoga Hans Birch Dahlerup sasvim logično središnja ličnost niza događanja pod zajedničkim nazivom »Tragovi Danske u Puli«, koja će se u najvećem istarskom gradu održati početkom idućeg tjedna. Puljani i njihovi gosti o njemu će moći više doznati kroz izložbu »Hans Birch Dahlerup - Danski arhitekt pulskog pomorskog naslijeđa«, koju će u utorak u 11 sati Povijesni i pomorski muzej Istre predstaviti u pulskom »podzemnom svijetu«, Zerostrasseu.
Kroz izložbu će posjetitelji imati jedinstvenu priliku čuti priču Hansa Bircha Dahlerupa, upoznati se s ključnim godinama za K.u.K. monarhiju i obnovu habsburške mornarice, te utjecajem tih događanja na ubrzani razvoj i transformaciju Pule. »Upustit ćete se u priču glavnog i odgovornog za mornaricu toga vremena njegovim vlastitim riječima, kroz prikaze dijelova njegovih memoara koji dosad nisu prevedeni na hrvatski jezik. Jednostavno, tragovima Danske u Hrvatskoj«, stoji u najavi otvaranja izložbe o naslijeđu danskog viceadmirala.
Dan prije zarona u povijest obilježit će puno aktualnije teme, pa će tako sutra u 13 sati u Kinu Valli biti održana panel diskusija na temu »U potrazi za zajedničkom zelenom budućnošću«.
Naime, Danska je jedna od europskih, ali i globalnih zemalja predvodnica održivog razvoja i zelene tranzicije pa će hrvatski i danski stručnjaci za održivi razvoj razmijeniti iskustva i predstaviti javnosti koji su sljedeći koraci u nastojanju da učine Pulu, Kopenhagen, Aarhus ili neki drugi grad mjestom za skladan život s prirodom bez žrtvovanja napretka. Gradovi se užurbano razvijaju, no sadašnjost i budućnost razvoja dobila je potpuno novu neizostavnu dimenziju. Održivi razvoj zasjeo je na tron promišljanja razvoja modernih gradova. I to s razlogom. Ne samo da je ideja učiniti gradove održivijima i zelenijima, nego je cilj učiniti ih boljim mjestima za život svojih stanovnika uz redukciju rasipanja resursa, a samim time i pristupačniji, jeftiniji i zdraviji život.
»Zelenim tonovima« bit će obilježen i nastavak sutrašnjeg programa u Kinu Valli. Nakon završetka panela, u 14 sati, bit će otvorena izložba »Green together« kroz koju će biti predstavljeni primjeri uspješne implementacije zelenih rješenja u našu okolinu. Glavna pitanja na koja daju odgovore su kako dekarbonizirati naše gradove i učiniti ih pametnijima, zelenijima i ugodnijima za život. Izložba prikazuje 49 hrvatskih i danskih rješenja za bolje sutra, a izloženi paneli prezentirat će vrlo konkretna rješenja, poput cirkularne ekonomije, održivog urbanog planiranja, najmodernijih pogona za pretvaranje otpada u energiju, pročišćavanje otpadnih voda i korištenje sakupljenog otpada u poljoprivredi, energije vjetra, visoko učinkovitog recikliranja, zelene mobilnosti, pametne gradnje biciklističke mreže u gradovima i slično.
Posjetitelji će dobiti priliku i virtualno »zaroniti« u gradove diljem Danske, a to će im biti omogućeno kroz digitalni dio izložbe putem zaslona osjetljivog na dodir te VR naočala. Izložba je rezultat zajedničkog rada Ministarstva vanjskih poslova Danske, javno-privatne organizacije State of Green i REGEA-e – Regionalno energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske.
Završno, u 18 sati bit će održana projekcija dokumentarnog filma »70/30« koji prati politički proces donošenja danskog Zakona o klimi kao prvog takvog u svijetu, te pregovore oko eksploatacije nafte iz Sjevernog mora, a progovara i teškom stanju klimatske krize u kojem ćemo se naći ne krenemo li djelovati odmah i zajedno.