(Arhiva Glasa Istre)
Dugo traje "šikaniranje" istarskih nogometnih klubova na nacionalnoj nogometnoj sceni, ali izgleda da više čak niti Istrijani ne mogu pognuti glavu. Suđenje kakvo je imao Uljanik u susretu na otvaranju nastavka prvenstva SuperSport Druge lige, u kojem su prema riječima Brodograditelja "pokradeni" i još dobili batine, porečki je Jadran imao konstantno tijekom jesenskog dijela sezone istog natjecanja u organizaciji Hrvatskog nogometnog saveza (HNS). Doduše, čini se da je jedanaesterac za Hrvace ipak ispravno dosuđen bez obzira na ozljedu igrača Uljanika.
Realno, ništo bolje suđenje nema niti Istra 1961 u najelitnijem razredu hrvatskog nogometa, i to godinama, da o povijesnoj sezoni i uskraćenoj Europi ne govorimo. Takvu činjenicu ne može pobiti nijedna Sudačka komisija, kakva god priopćenja slala.
A bogami, u posljednje vrijeme nema niti Futsal Pula, koja se natječe u najelitnijem razredu malog nogometa pod okriljem Hrvatskog nogometnog saveza. I to kad igra u Puli, na gostovanju može biti samo gore.
U nacionalnim okvirima istarske klubove najlakše je zakinuti s obzirom da ih nema tko "zaštititi" i boriti se za njihove interese. A interes su ravnopravni uvjeti, ne suđenje u njihovu korist. Naime, matična organizacija, Nogometni savez Županije istarske (NSŽI) ne talasa prema HNS-u, služi "svojoj svrsi" i ne zanimaju NSŽI žalopojke nositelja (malog)nogometa na Poluotoku. Uostalom, Poluotok niti nema predstavnika u Izvršnom odboru HNS-a poput većine drugih jer volonterski predsjednik NSŽI-ja je profesionalni sportski direktor Rijeke. Kada bi bio predstavnik istarskih klubova predsjednik NSŽI-ja bi mogao zaštititi istarske klubove, ali primarno mu je profesionalno brinuti o Rijeci, istarski klubovi su sporedni, bez obzira što ih vode njegovi prijatelji. Sličan primjer je i u NSŽI-ju, valjda takva špranca prolazi na svim razinama.
O istarskim sucima je, također, bolje šutjeti, sami su rekli o NSŽI-ju, i NSŽI o njima, "popljuvali" se međusobno, zašto na nacionalnoj razini ne postoji nijedan sudac iz Istre.
U Uljaniku djeluje sportski direktor koji je u Izvršnom odboru NSŽI-ja kao predstavnik Poreštine (!?) i funkcionira (ili je bio) u "nekom" od odbora Hrvatskog nogometnog saveza. Predsjednik Uljanika, također, je član Izvršnog odbora NSŽI-ja. Dakle, dva predstavnika Brodograditelja su u najvišem tijelu NSŽI-ja. Od ovog dvojca nije se, do sada, čuo glas zaštite istarskih klubova, a bilo je razloga, pa se može reći da je uzaludno "divljanje" nakon utakmice Brodograditelja. Ako će ih primiriti da se Uljaniku negdje "vrati" u budućnosti bit će to najveći poraz. Jadran nisu obranili članovi NSŽI-ja, Uljanik ima nešto "snažnije" veze s HNS-om pa će se vidjeti. No, to bi bila najveća tragedija nogometnog društva jer ono što je uobičajeno ne znači da je normalno.
Uljanik i Jadran ove sezone samo su primjer, i drugi istarski klubovi prolaze, ili su prolazili, isto. Prije koju sezonu Rovinjce se "masakriralo". Kako suci, tako i protivnički igrači. Također ih nitko nije zaštitio. I njihov je predsjednik u Izvršnom odboru NSŽI-ja.
Dvojba je može li se reći da su istarski nogometni klubovi sami krivi za takvo stanje, iako i politika itekako ima prste u tome, brojne je postavljala. Nije da previše klubovi negoduju, šutljivo promatraju očigledna zbivanja, kako na terenu, tako i u institucijama. Osim kada ih se zakine, pa očekuju "povrat" u nekoj drugoj prilici. Stoga su vrlo vjerojatno sami krivi.
Tako što čudi jer, primjerice, iza Jadrana stoji cijela Poreština i, objektivno, drugi je nogometni klub u Istarskoj županiji što bi ipak trebalo imati nekakvu težinu. Slična je stvar i s Uljanikom, ostavljen od svih predsjednik ga je nosio na svojim leđima. Rovinj se sam izdignuo "iz krize" kad su svi digli ruke od njega zahvaljujući, zajedno s predsjednikom, podmetanju leđa rovinjskih bivših igrača, dakle lokalnoj priči. Rudar je s novim predsjednikom i upravom izvučen iz određenih dubioza, djeluje baš onako kako takva institucija Labinštine i treba djelovati.
Svima njima ne mogu nečije "mrvice" biti razlog "šutnje". Ne duguju takvi klubovi nikome ništa i zato je nerazumljiva politika nezamjeranja. Sve navedeno vrijedi i za Pazinku, Buje, Umag, Medulin, Banjole, Žminj i brojne druge istarske nogometne klubove u nižim rangovima. Primjerice, Iskra iz Vineža posljednjih godina primjer je ispravnog funkcioniranja amaterskog sportskog kolektiva unatoč godinama unazad doživljenim određenim "podmetanjima" i nema sumnje da znaju što je ispravno, a takvih je ljudi u istarskim nogometnim klubovima mnogo.
Zašto onda takvi kolektivi ne reagiraju na očigledne nelogičnosti i neispravnosti. Definitivno nije, i ne može biti, razlog u podijeljenih desetak novih lopti i smanjenoj kotizaciji za natjecanje, teritorijalnoj raspoređenosti i sličnim floskulama. To ne može biti razlog da se stvari ne počnu postavljati ispravno. Jer dok ih se ne postavi ispravno, svi istarski "jadrani i brodograditelji" doživljavat će ono što je trenutno aktualno.