Neodigran istarski derbi ukazao na konfuznost domaćina

Kriva je neorganiziranost Medulina, a ne odlazak Rovinja

| Autor: Boris Vidulin
Detalj s prijašnjih utakmica Medulinaca (Arhiva Glasa Istre)

Detalj s prijašnjih utakmica Medulinaca (Arhiva Glasa Istre)


Istarski nogomet jednostavno ne može bez poneke afere, a u posljednje vrijeme one su sve češće i opasno grizu temelje organizacije. Nije u pitanju sam kancelarija Nogometnog saveza Županije istarske (NSŽI), njen rad ili samo vođenje natjecanja, priča je puno šira, A ovog puta tiče se samih klubova i njihovih pogleda na sport te vitešku borbu. Tema je poznata, u Medulinu na istarskom derbiju Medulin 1921 - Rovinj stručna medicinska osoba nije se pojavila u previđenom vremenskom roku na terenu za igru. Utakmica se bez liječnika ne smije igrati, a kada je istekla i posljednja minuta koja se čeka prema Pravilniku relevantan je sat delegata. On kao vrhunski nadzornik utakmice obavještava momčadi da je vrijeme isteklo i da, ukoliko klub gost to želi, može nastaviti i dalje čekati dolazak liječnika, a i ne mora.

Postoje pravila

Netom prije isteka vremena Rovinj je okupio sve igrače i službene osobe u krugu na terenu i nakon tridesetak sekundi dali su delegatu do znanja da neće čekati niti sekundu više od predviđenog roka. Tada su napustili teren, no i prije nego li su stigli do svlačionice, liječnik se pojavio na igralištu. Uzalud, gosti se više nisu htjeli vratiti na teren, na što imaju i pravo. Čija je bila odluka da se ne igra? Većina prisutnih uprijeti će prstom u Maurizia Uljanića, potpredsjednika kluba i sportskog direktora Rovinja.

- Odluka da se ne igra nije bila pojedinačna nego svih igrača i službenih osoba te mene kao sportskog direktora koji sam s tribine podržao taj stav. Zašto? Moramo jednom i negdje konačno presjeći i reći da se Pravilnika treba držati. Ako tako piše u Pravilniku, a piše, onda tko smo mi da se toga ne pridržavamo? I nije problem samo u te dvije, ili tri, minute koje se spominju, problem je puno veći jer se neki konstantno ne pridržavaju propozicija, a primjerice drugi troše novac da bi bilo sve kako treba. Ili ćemo se svi držati toga, ili nema potrebe da pravila postoje. Ista situacija se dogodila i prije nekoliko sezona na Hreljinu, doktor je »debelo« zakasnio, pristali smo čekati i igrati da bi na kraju izgubili i bili propisno istučeni. Tada su se igrači pobunili, i zapitali kakva smo mi to uprava kluba koje ih ne zna zaštititi i koja ide kontra pravila na svoju štetu. Sada smo rekli da je dosta. Već smo se »opekli« u takvoj situaciji i ne želimo ponovo - kaže sportski direktor Rovinja.

Predstavnik kluba

- Ispada da smo mi krivci što se nije igralo, a ne domaćin koji nije mogao osigurati doktora. Možda je on uistinu spašavao nečiji život, bio na nekoj intervenciji, ali to se nas kao gosta ne bi trebalo zanimati. Istina, sada će svi prozivati Rovinj s moralne strane jer je eto ona pravna strana posve nebitna. a što da se nekom nešto dogodilo, zapravo se nije trebalo niti igrati? Idemo činjenice gledati s te strane. Opet bi ispalo da radimo kontra sebe. Uopće nisu bitna ta tri boda već samo poštivanje Pravilnika od strane svih na podjednak način. Da se to dogodilo nama, priznali bi pogrešku i nastojali da se više ne ponovi bez da blatimo protivnika. Znam da me sada svi prozivaju, no dobro, ako moram biti »Pedro« bit ću, no ne damo više nikom kontra kluba i naših dečki. Posve sam miran, ne osjećam krivicu, a da se ista situacija ponovi, reagirali bi isto - gotovo u jednom dahu izgovorio je Maurizio Uljanić.

Medulin 1921 nije na vrijeme osigurao stručnu medicinsku osobu. To što se nije pojavila u zakazano vrijeme na igralištu je njihova krivica. Nije se pojavio niti predstavnik medulinskog kluba na vrijeme, samim time nisu se pojavile niti sportske iskaznice i dresovi na vrijeme uoči utakmice. Kao kulminacija svega nije se niti igrala utakmica. Jedno vuče drugo pa se ipak netko u medulinskom klubu mora zapitati što se to događa i kuda sve to vodi.

Pravilno, ali moralno upitno

Rovinj definitivno neće dobiti nagradu za fair play potez. Koliko god da su pravila na njihovoj strani i nisu napravili ništa kontra propozicija, i sam Uljanić će reći da se može govoriti o upitnoj moralnoj strani. Da li su ta nepisana društvena načela i norme ponašanja jača od pravila u petoligaškom nogometnom rangu gdje bi trebalo biti osnovno i jedino važno da se pod svaku cijenu utakmica odigra, svatko će protumačiti na svoj način. Isto kao što će svatko protumačiti koliko treba biti fleksibilan u takvoj situaciji i je li vrijedno ne igrati zbog dvije ili tri minute kašnjenja. Gdje se u svemu tome izgubio sport.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter