(Hina/EPA)
Velika nagrada XIV. trijenala hrvatskoga kiparstva dodijeljena je Lorenu Živkoviću Kuljišu za rad Flešbekarij u petak na svečanoj dodjeli nagrada ovogodišnjeg Trijenala u Gliptoteci HAZU u Zagrebu.
Velika nagrada XIV. trijenala hrvatskoga kiparstva vrijedna je 15 tisuća kuna. Dobitnik velike nagrade Trijenala Živković Kuljiš (1973., Split ) diplomirao kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1997., a od 2007. radi na Kiparskom odjelu Umjetničke akademije u Splitu.
Ocjenjivački sud Trijenala - u sastavu Petar Barišić, Nataša Ivančević, Antonija Balić, Vedran Perkov, Filip Turković-Krnjak istaknuo je kako je je rad 'Flešbekarij' nastao spajanjem pojmova "flešbek" i bestijarij. Riječ je o instalaciji čija tema su zbirka osobnih i kolektivnih predodžaba.
"Instalacija se sastoji od 20 fotografija i scena modeliranih u glini, koje pokazuju slike i tekstove iz različitih medija, pohranjene u autorovoj memoriji, a koje se s vremena na vrijeme kao flešbekovi aktiviraju u njegovoj memoriji i svijesti", naveo je Ocjenjivači sud. Svoje flešbekove autor medelira u glini, u njih upisuje tekstove koji prate scenu, te ih fotografira da djeluju kao filmski kadrovi s titlom.
"Loren Živkobić Kuljiš ovim radom povezuje različite kategorije temporalnosti i intermedijalnosti, a specifičnim plastičkim jezikom oblikovao je unutarnji autoportret t.j. Flešbekarij. Njegov rad postavljen na ruiniranom zidu palače Vranyczany u Berislavićevoj ulici, dobiva novu, vizualno snažnu i dojmljivu dimenziju", naveo je Ocjenjivački sud.
Tri jednakovrijedne nagrade trijenala hrvatskog kiparstva, u vrijednosti od 5 tisuća kuna, dobili su Martina Miholić za rad Liquid Realities, Matija Plavčić za rad Nemoć i Marina Bauer te Zrinka Šimčić Mihanović za rad Izvedba koja se dira.
U sklopu XIV. Trijenala dodijeljene su i nagrada Ljevaonice umjetnina Ujević, Nagrada Goranske kiparske radionice Lokve te nagrada HS AICA.
Nagradu Ljevaonice umjetnina Ujević, koja podrazumijeva lijevanje materijala u Ljevaonici Ujević u vrijednosti 10 tisuća kuna dobio je Dino Bićanić za rad Mother.
Nagradu Hrvatske sekcije AICA dobila je Ida Blažičko za rad Slobodan prostor, a nagradu GKR Lokve dobio je Denis Kašković za rad Napad na gospodina Golaća.
Program Trijenala od 5. srpnja do 28. kolovoza
Na natječaju za izlaganje na XIV. trijenalu hrvatskog kiparstva, od više od 230 dobivenih prijava, Ocjenjivački sud odabrao je 63 autora. Oni će svoje radove predstaviti na lokacijama Gliptoteka HAZU - Galerija 1, Predavaona, Dvorana stećaka, Dvorište Gliptoteke HAZU; Dom HDLU - Galerija Bačva, Galerija Ispod, Klub HDLU, travnjak HDLU; Dom hrvatskog inženjerskog saveza (Palača Vranyczany), Park Zrinjevac, Galerija Cloverfield.
Uz redovitu izložbu radova XIV. trijenala hrvatskoga kiparstva, kao zasebni program Trijenala, realiziran je program HOMMAGE kojime se odaje počast doajenima hrvatskoga kiparstva koji su nas napustili u posljednjih nekoliko godina. Na četiri lokacije u Zagrebu, u izlozima prostora Ortoforme, Grupe, Intere i Prostorie izložena su odabrana djela Zlatka Boureka, Šime Vulasa, Ivana Kožarića i Stjepana Gračana iz fundusa Gliptoteke HAZU, dok su značaj i stvaralaštvo Stanka Jančića i Josipa Diminića obrađeni u pripadajućoj brošuri.