Simpozij glazbene pedagogije
Sedmi međunarodni forum studenata glazbene pedagogije održan je u virtualnom okruženju. Forum su organizirale studentice Matea Dujmović, Ana Žauhar (studentice prve godine diplomskog studija glazbene pedagogije) te Marta Šarec (studentica četvrte godine preddiplomskog studija glazbene pedagogije) uz koordinaciju izv. prof. dr. sc. Sabine Vidulin.
Forum je započeo izvedbom Himne Foruma studenata glazbene pedagogije, koju je u pop-aranžmanu obradio Frane Frleta, a izveli su je studenti i alumni akademije. Na otvorenju Foruma govorili su dekan Muzičke akademije u Puli, izv. prof. art. Dražen Košmerl koji je napomenuo da je ovaj hvalevrijedan projekt pokrenut 2011. godine na inicijativu predstojnice Odsjeka za glazbenu pedagogiju i ujedno koordinatorice Foruma, izv. prof. dr. sc. Sabine Vidulin. Vidulin je u pozdravnome govoru istaknula kako je organizatorski odbor bio nadahnut novim idejama i prepustio se kreativnosti i stvaralaštvu. Čestitala je izlagačima i izvođačima na detaljnoj pripremi i pažljivom radu, kako stručnom, tako i umjetničkom i zaželjela im uspješan rad. Organizatorice su napomenule da su svjedoci vremena u kojem je virtualni oblik rada postao nešto novo-normalno.
- Suočene s novim izazovima, tijekom organizacije Foruma vodile smo se idejom o zajedništvu, unatoč kilometrima koji nas dijele, te je naša iskrena želja bila da tu ideju zajednički ostvarimo tijekom dvodnevnog druženja, istaknula je Matea Dujmović.
Ovogodišnja je tema Foruma "Glazbena nastava modernog doba: čemu težimo i kuda idemo?", a nastala je kao posljedica situacije uzrokovane pandemijom zbog koje je promijenjen način poučavanja i učenja glazbe.
- Novonastala (iako više nije nova) situacija pruža nam priliku i mogućnost da moderniziramo glazbeno obrazovanje te postavimo temelje za sustav koji će biti pristupačniji novim generacijama učenika, kao i novim generacijama glazbenih pedagoga, istaknule su organizatorice.
Uz 14 izlagača iz međunarodnoga okružja, na Forumu su uz raznovrsne umjetničke točke sudjelovali studenti Muzičke akademije u Puli.
Iskustva, savjete i viziju o budućnosti glazbene nastave sa sudionicima Foruma podijelili su izlagači: Marija Brković (Osijek), Joanna Zając, Kinga Kordeczka i Kaja Duda (Gdańsk, Poljska), Sara Savović (Beograd, Srbija), Agnieszka Waśniewska (Gdańsk, Poljska), Denisa Zaimović (Cetinje, Crna Gora), Ivona Pejčinović (Sarajevo, Bosna i Hercegovina), Marta Šarec (Pula), Tamara Senić (Cetinje, Crna Gora), Doris Keršič i Vanessa Večko (Ljubljana, Slovenija), Filip Ćabak (Cetinje, Crna Gora), Marija Anđela Biondić (Zagreb). Umjetnički program Foruma upotpunili su svestrani studenti Akademije: Marija Ticl, Valentina Božac, Georgina Bognár, Toni Cukon, Romina Peti, Daniela Zgrablić, Lana Živčić, Petar Burilo, Tomislav Halauš i Tena Bevčar.
Drugi dan Foruma prikazana je virtualna šetnja Pulom, video -uradak studenata Odsjeka za glazbenu pedagogiju, a uz izlaganja, završni dio Foruma usmjerio se na predstavljanje zbornika radova studenata "Glazbena nastava modernog doba: čemu težimo i kuda idemo?" koji su uredile izv. prof. dr. sc. Sabina Vidulin i studentica Marta Šarec.
Marta Šarec je na predstavljanju zbornika radova ukazala na mogućnost njegove praktične primjene: "Ideje, promišljanja, saznanja i iskustva studenata u okviru različitih glazbeno-pedagoških područja potiču nas da u širini sagledamo glazbenu nastavu te da oplemenimo, moderniziramo i stabiliziramo temelje za buduće generacije glazbenih pedagoga". Sabina Vidulin je za sve one koji se žele baviti uredničkim poslom opisala koliko je zahtjevan i minuciozan rad na pripremi zbornika te je zahvalila autorima, mentorima, recenzentima i tehničkom uredniku na odličnoj publikaciji.
Višegodišnja tradicija zahtijeva i konstantno ulaganje u projekt te pomicanje granica. Ove godine Forum je dobio svoj vizualni identitet zahvaljujući studentici Ani Žauhar: "Logom smo željele predstaviti zajedništvo i prijateljstvo studenata koje se stvara na manifestaciji Foruma, kao i rađanje novih ideja i radova".
Organizatorice ističu da su prosječna posjećenost Foruma s oko 80 sudionika, dinamične rasprave te brojne pozitivne reakcije sudionika na izlaganje studenata i glazbene brojeve dokaz uspješnosti ovogodišnjega Foruma. Ponesene pozitivnim doživljajima, izrazile su svoje oduševljenje i istaknule da se nadaju kako će mlađe kolege nastaviti ovu značajnu tradiciju te da će Forum studenata glazbene pedagogije u Puli u budućnosti donijeti još uspješnih međunarodnih suradnji.