(Foto G. DOBROVIĆ)
Nakon nešto više od deset godina stanke, ove se godine ponovno nastavila suradnja Arheološkog muzeja Istre i Muzeja Grada Rovinja na održavanju suhozida gradine Monkodonja, izuzetno vrijednom arheološkom nalazištu Istre i Europe. Monkodonja je prapovijesna gradina iz brončanog doba koja se nalazi pet kilometra nedaleko Rovinja, nasuprot naselja Kokuletovica. Otkrivena je 1953. godine, kada su rađena i prva istraživanja. Ona većeg obima provedena su u suradnji nekoliko institucija u razdoblju od 1997. do 2009. godine. Obilasku ove gradine uoči nastavka radova na njenom održavanju prisustvovao je i rovinjski dogradonačelnik Marino Budicin.
- Značaj ove gradine nije samo u arheologiji, već i u samom njenom položaju po kojemu vidimo kako je ona dio jednog kulturnog kompleksa. U daljini se vide nekropola Mušego, Madonna di Campo s prekrasnom crkvicom, pa čak i Turnina. Osim toga, nalazi se i nedaleko same obale. Naše je priobalje jedno od najljepših priobalja Istre, a usudio bih se reći i istočnog Jadrana, pa je ovdje mogućnost razvoja kulturnog turizma ogromna, izjavio je Budicin te dodao kako će Monkodonja, zajedno s Turninom, u budućnosti vjerojatno biti dragulj kulturnog turizma.
Darko Komšo, ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, rekao je da je bitno da se paralelno s radovima na istraživanju, zaštitila i predstavila sama gradina, pa su tako istraženi i rekonstruirani zidovi, čime je stvoren preduvjet da Monkodonja postane ne samo zaštićeni spomenik koji je 2002. godine dobio nagradu "Europa nostra", nego i jedan održivi spomenik u kontekstu turističke valorizacije.
U ovaj je projekt uloženo 25 tisuća kuna, a troškove su podijelili rovinjski Muzej i Arheološki muzej Istre. Radove sukladno rješenju Konzervatorskog odjela u Puli izvodi tvrtka Kapitel.