ZAGREB: IZLOŽBA MARKA ZUBAKA "BLOCKHEAD: DISORIENTED SERIES"

Igračke od papira koje su pronašle svoj put


Izložba Marka Zubaka, umjetnika koji živi i stvara u Zagrebu i Rovinju naslovljena "Blockhead: Disoriented Series" bit će otvorena u srijedu 7. ožujka, u 19 sati u zagrebačkoj Galeriji ULUPUH.

Imaginarna svakodnevnica

Zubak, koji je svoje zanimljive umjetničke igračke od papira (Papertoys) već više puta predstavljao svjetskoj javnosti ovaj puta donosi svoje Blockheads ("kockoglavi", u prenesenom smislu "glupani", "praznoglavi"), o kojima u tekstu koji prati izložbu povjesničarka umjetnosti Višnja Slavica Gabout, kaže da su to "uniformirani likovi jednog izmišljenog, orvelovskog svijeta, koji žive dirigirano, neslobodno, sputano, nemisleće - i time dezorijentirano. Likovi su oblikovani kao umnožene matrice anonimnih urbanih činovnika, čiji su ponizni, snishodljiv stav, kao i dva predmeta raspoznavanja, aktovka i kravata, majstorski uzeti kao elementi za formu činovnika, ovdje papertoy-službenika iz jedne imaginarne svakodnevice. Autor međutim uvijek uz situaciju dezorijentacije postavlja/nudi i opciju slobode i prosvjetljenja, otpora i neposluha, kao i potrebu javnog izražavanja stavova te izbijanja/iskakanja - doslovno i simbolički, iz dvodimenzionalne pasivnosti u trodimenzionalnu aktivnost te time u percepciju pravilne orijentacije."

Marko Zubak, autor je bogatog i raznovrsnog opusa, umjetnik suvremenog pristupa, zaokupljen novim medijima i eksperimentom te sinergijom različitih umjetničkih disciplina i područja. Na papertoy sceni pojavljuje se 2007. godine.

Inspirativni start

- Zubak pojam "igračka od papira" ne shvaća kao puku zabavu i time krajnji cilj, nego kao inspirativni start. Kao inovativno i uzbudljivo polazište u područje novih stvaralačkih ideja i novih rješenja. Kao polazište u područje vizualnih umjetnosti, gdje njegovi papertoys žive kao skulpture, reljefi i instalacije u likovnim pričama, ističe se u najavi izložbe, a autor o tome kaže: "U svojoj umjetničkoj varijanti papertoys za mene zapravo predstavljaju "drugi pristup" skulpturi, gdje se forma ne dobiva oduzimanjem ili dodavanjem materijala, nego krojenjem papira. Za mene, to je novi umjetnički medij za iskazivanje novih ideja."

Marko Zubak rođen je 1979. godine u Zagrebu. Studij slikarstva na Likovnoj akademiji u Bologni (Accademia delle belle arti di Bologna) upisuje 1999. godine, a nakon završene treće godine studija odlazi u Barcelonu gdje je diplomirao umjetnost na Facultad de Bellas Artes de Barcelona 2006. godine. Živi i radi u Zagrebu i Rovinju. Nakon uspješne samostalne izložbe u Muzeju papira u Styrermühlu 2016. godine, gdje je izrađivao dvometarske gigantske skulpture koje su kasnije postale dio stalne postave muzeja i javne zbirke u Linzu te je s djecom iz osnovnih škola Austrije gradio "utopijski grad" kao kulisu za svoje instalacije. Njegove zanimljive papirnate skulpture bile su izložene u austrijskom Muzeju papira do kraja listopada 2017. U listopadu 2017. izlagao je svoje papertoyse na Stroke art fairu, sajmu suvremene umjetnosti u Munchenu te potom, u studenom 2017. na Lucca Comicsu u Lucci, drugom najvećem sajmu stripa i igara u Europi. Njegova mala papirnata remek-djela su, osim u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, austrijskom Muzeju papira i prostoru u rovinjskog hotela Lone, dostupna i online (http://www.markozubak.com/).

Razvijena scena

Višnja Slavica Gabout objašnjava da su "Papertoys, ili igračke od papira, dio globalne memorije mnogih prostora i mnogih generacija, a njihova jednostavna tehnika izrade – bilo presavijanjem, bilo rezanjem, slaganjem i lijepljenjem, učinila ih je odavno lako dostupnima i tako široko prisutnima. Posljednjih godina izrada papertoysa postala je trend; koncept koji uključuje spoj stare, tradicionalne tehnike sa suvremenom tehnologijom i novim medijima i uz korištenje interneta kao sredstva komunikacije i promocije. Tako je to danas u svijetu vrlo živa, razvijena i raznolika scena, na kojoj su aktivni autori širokog spektra i raznih usmjerenja. Uz to, scena koja ima svoju publiku i svoje kolekcionare. Od 2005. godine papertoys se na toj sceni pojavljuju i u svojoj umjetničkoj varijanti ('art papertoys' ili 'urban papertoys'), pa autori takvih 'igračaka' na kreativan način spajaju tradicionalne vještine s dizajnom i vizualnim umjetnostima, kod ovog potonjeg ponajviše s elementima kiparstva, slikarstva, ilustracije/crteža, stripa... (B. Ć. J.)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter