Važnost očuvanja hrvatske kulturne i prirodne baštine

EU fondovi promiču očuvanje kulturne baštine i jačanje turističke ponude: OBNAVLJAJU SE VRIJEDNI ZAŠTIĆENI SPOMENICI KULTURE

Palača Šećerane i Brod Galeb u Rijeci te ruta “Putovima Frankopana” postaju vrijedne turističke atrakcije kulturnog predznaka

| Autor: Promo
Palača (Foto: Grad Rijeka-Muzej grada Rijeke)

Palača (Foto: Grad Rijeka-Muzej grada Rijeke)


Važnost očuvanja hrvatske kulturne i prirodne baštine prepoznata je u vidu njene uloge u turističkom i društveno-gospodarskom razvoju. U periodu od 2014. do 2020. godine značajna bespovratna sredstva iz EU fondova predviđena su za obnovu i turistički razvoj kulturnih i prirodnih lokaliteta diljem Hrvatske, a među projektima obnove i revitalizacije je i nekoliko kulturno-turističkih destinacija u Istarskoj i Primorsko-Goranskoj županiji.

Tako je projekt „Kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana“ za cilj imao zaštitu kulturnog nasljeđa obitelji Frankopan na području Primorsko-goranske županije te uspostavljanje kvalitetne turističke ponude koja bi bila dostupna tijekom cijele godine. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 64 milijun kuna, od čega su bespovratna sredstva iz fondova Europske unije iznosila 46,9 milijuna kuna.

Ruta “Putovima Frankopana” obuhvaća ukupno sedamnaest frankopanskih kaštela, utvrđenih gradova i dvoraca te tri sakralna kompleksa. Projektom je omogućena rekonstrukcija i konzervacija određenih dijelova brojnih kaštela i dvoraca. Među ostalim, ističu se kašteli u Bakru i Grobniku, Trsatski kaštel, Frankopanski kaštel u Krku, Dvorac Zrinskih u Čabru te Dvorac Nova Kraljevica.

Projekt je obuhvatio i nabavu opreme za provedbu raznih kulturno-turističkih i interpretacijskih događanja na Trsatskom kaštelu i kaštelu Grobnik. Za udruge “Knezovi Frankopani Trsat”, “Udruga Zrinskih-Frankopana” u Driveniku i “Frankopanska straža Grobnik” nabavljena je srednjovjekovna oprema u obliku kostima, oružja i oruđa. Također je opremljeno osam interpretacijskih centara, uz istraživački i edukacijski centar u Lokvama te multimedijalni Centar za kulturu u Krku, kao i stalni postav “Divljina s pogledom na more” u kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi.

Palača (Foto: Grad Rijeka-Muzej grada Rijeke)

Kraljevica Nova (Foto: Primorsko - goranska županija)

Primorsko-goranska županija područje je iznimno bogate kulturne i povijesne baštine, duboko utkane u identitet ovoga kraja i ljudi. Ostavština obitelji Frankopan imala je posebno veliki utjecaj na razvoj gotovo cijele županije, a nova kulturno-turistička ruta inspirirana je upravo životom ove velikaške obitelji.

Grad Rijeka nositelj je provedbe Integriranog programa „Turistička valorizacija reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine“. Projekt je prvenstveno fokusiran na revitalizaciju i rekonstrukciju dvaju zaštićenih spomenika kulture - motornog broda Galeb i Palače Šećerane, a obuhvaća i kreiranje nove kulturno-turističke rute, te znanstveno edukativne i promotivne aktivnosti koje promoviraju projekt i senzibiliziraju širu javnost za kulturnu baštinu. Ukupna vrijednost projekta iznosi 81,3 milijuna kuna, od čega je 68,9 milijuna financirano bespovratnim sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.

Palača Šećerane u industrijskom kompleksu Rikard Benčić kroz povijest je bila središte industrije u zapadnom dijelu grada Rijeke. Ova barokna palača u potpunosti je obnovljena i prenamijenjena u novi dom Muzeja grada Rijeke, uz prateće komercijalne sadržaje koji uključuju već otvorenu knjižaru te slastičarnicu i turistički info centar, za čije je popunjavanje koncesijski natječaj u tijeku.

U tijeku je i prenamjena Broda Galeb za potrebe odjela gradskog muzeja te pratećih turističkih sadržaja. Brod će, po dovršetku radova, biti privezan u riječkoj luci sa zadržanim osnovnim vanjskim obilježjima, dok će renovirana unutrašnjost biti prilagođena stalnom muzejskom postavu, ostalim muzejskim aktivnostima te drugim kulturnim sadržajima. S ciljem povećanja turističke atraktivnosti, u planu je i davanje u zakup budućih komercijalnih prostora koji podrazumijevaju hotel, restoran i suvenirnicu.

Provedbom ovih projekata navedeni lokaliteti postaju vrijedne turističke atrakcije kulturnog predznaka, smanjuje se sezonalnost turističke i kulturne ponude ovog kraja, a prisutan je utjecaj i na kvalitetu života lokalnog stanovništva. Više informacija o provedenim EU projektima te mogućnostima financiranja bespovratnim sredstvima iz fondova Europske unije potražite na stranici www.strukturnifondovi.hr.

Europski fondovi logo

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter