Staza, odnosno šetnica donosi pet skulptura, uz plažu Badel od Fažane prema Peroju, dugačka je 250 metara i dogodine će biti obogaćena s još tri skulpture
Inauguracija staze posvećene Antoniju Smaregli, poznatom istarskom skladatelju u godini kada se obilježava 165. godišnjica njegova rođenja i 90. obljetnica smrti, održana je u sklopu manifestacije "Priče s fažanske rive" u nedjelju navečer, uz bogat program koji je trajao do kasno navečer.
Staza, odnosno šetnica donosi pet skulptura, uz plažu Badel, od Fažane prema Peroju, dugačka je 250 metara i dogodine će biti obogaćena s još tri skulpture.
Prvi dio staze
- Fažana ima više od dvije tisuće godina dugačku povijest, a Općina Fažana prepoznala je važnost projekta revalorizacije Smareglina stvaralaštva, te da se napravi dostojan hommage tome umjetniku. On je ovdje boravio i skladao, te uz veliku ulogu Gorke Ostojić Cvajner, povjesničarke umjetnosti i autorice umjetničkog koncepta, realiziran je prvi dio ove staze. Smareglia je obilježio Fažanu. Tom je prigodom uspostavljena suradnja sa sveučilištima i fakultetima u Rijeci i Puli, a njihovi studenti radili su i rade na realizaciji klupa i sudjelovali su na programu otvaranja, kazala je direktorica Turističke zajednice općine Fažana Melita Peroković ističući veliku ulogu i tvrtki Kamen Pazin, Javne ustanove Nacionalni Park Brijuni te tvrtke Git Varaždin.
- Preponosna sam i zadovoljna što je došlo do realizacije ovoga projekta, a zadovoljna sam što studenti tu sudjeluju na više načina, kao autori skulptura, među kojima ima i studenata, pa sve do studenata pulskog Sveučilišta koji nazočne ovom prilikom vode kroz šetnicu. Smareglia je bio značajan skladatelj teškog životnog puta, često zapostavljen i zanemaren. O revalorizaciji njegova stvaralaštva brinu Sveučilišna knjižnica u Puli i Društvo Smaregliana, velika zahvala ide i Tijani Barbić Domazet iz Sveučilišne knjižnice i Aniti Flego Sponza iz Društva Smaregliana, kazala je Ostojić Cvajner.
Govoreći o autorima skulptura, Ostojić Cvajner je naglasila da su to Rino Banko, Liberta i Marin Mišan, Marko Človek, Simone Beck Mocenni i Vedran Šilipetar. Banko i Človek zahvaljujući tim klupama realizirali su sjajne diplomske radove, a svaki je rad poseban te nosi obilježja neke od maestrovih opera.
Buntovnik i dobroćudan
Dekan Muzičke akademije u Puli Dražen Košmerl kazao je da je Smareglia imao poseban značaj u povijesti, kulturi i umjetnosti ovih krajeva te šire.
- Bio je buntovnik, teškog karaktera, ali oni koji su ga poznavali isticali su njegovu dobroćudnost, iako nije uvijek bilo lako s njim. Nepravedno je bio zapostavljen, dostojan velikog poštovanja, te drago mi je da sudjelujemo u programima posvećenim revalorizaciji i očuvanju njegova stvaralaštva. Imamo još što dosta posla za predstaviti njegovo stvaralaštvo, da bismo oživjeli njegovu glazbu i ponovno je predstavili ne dozvolivši da bude zaboravljena, rekao je Dražen Košmerl.
Letricija Linardić, dekanica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci kazala je da premda se neki pitaju glede uloge akademija i umjetnosti, "akademije su posljednji bedemi kulture i umjetnosti, svi smo učili od velikih profesora, i drago mi je da se večeras kultura i umjetnost predstavljaju u različitim oblicima - od likovne pa sve do glazbene.
Čestitke Općini Fažana izrekla je Tea Golja, dekanica Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije, te istaknula je da na taj način studenti Kulture i turizma uče kako vrednovati kulturnu baštinu.
Smareglia je u Fažani, kako su nazočni mogli saznati tijekom preksinoćnjeg programa, boravio neko vrijeme, u vili Oceana koja je, kao što je rekla i njegova unuka Adua Rigotti Smareglia, nazvana prema njegovoj istoimenoj operi. Kasnije se to zvala Crvena vila, a potom je dosta godina unazad srušena.
Nakon svečanog otvorenja staze, uz fažanskog načelnika Radomira Koraća i Smareglinu unuku Aduu Rigotti Smareglia, nazočni su, uz pomoć studenata Kulture i turizma i autora skulptura, mogli saznati ponešto o tim klupama-autorskim skulpturama.
U programu je sudjelovao Akademski mješoviti zbor Muzičke akademije u Puli, čiji je dirigent Domenico Briški, uz glasovirsku pratnju Branka Okmace.
Rino Banko ostvario je klupu posvećenu Antoniju Smaregli, Marko Človek izradio je "Istarsku svadbu", što je monumentalna klupa od dvije vrste kamena koji simboliziraju nesretnu ljubav dvoje Vodnjanaca iz te njegove poznate opere.
Klupa Vedrana Šilipetra naslovljena je "Abisso", te izrađena je od crnike s Briona i korten-željeza, tu je i "La Falena", Simonea Mocennija Becka te "Oceana" Liberte i Marina Mišana.
Nisu obične klupe
Dogodine će, najavila je Ostojić Cvajner, biti postavljene klupe Igora Grgurevića te dvojice Olega - Morovića i Šurana.
Adua Rigotti Smareglia je izrazila veliko zadovoljstvo otvorenjem ove šetnice te svime onime što se čini da njezin djed ne bi bio zaboravljen, a istaknula je i da je njezina mama uvijek govorila kako je Smareglia bio posebno vezan uz Fažanu.
To nisu obične klupe, osim što su autorski oblikovane, donose i audio-vizualne te svjetlosne efekte.
Rino Banko kazao je da ga je za realizaciju klupe posvećene Smaregli inspirirala maestrova biografija, a zahvalio se i svojim mentorima.
Budući da Liberta i Marin Mišan nisu bili prisutni, povjesničarka umjetnosti Gorka Ostojić Cvajner kazala je da ta opera skriva nešto u svojoj nutrini, da predstavlja suštinu operne drame, dok je Simone Mocenni Beck naglasio da njegov hommage Smaregli proizlazi iz njegovih korijena te da mu je bilo posebno drago u svemu tome sudjelovati. Vedran Šilipetar zadovoljan je izvedbom klupe prema operi "Abisso".
Cijela ta šetnja bila je dvojezična, a za kraj programa bila je na rasporedu suvremena glazbena reinterpretacija glazbe Antonija Smareglie. Nastupili su Simone Mocenni, Vedran Šilipetar i Livio Morosin.