PONAVLJA KAKO JE NEVIN

Bivši ministar zdravstva izašao iz istražnog zatvora

| Autor: Hina
(Snimio Luka Batelić / Pixsell)

(Snimio Luka Batelić / Pixsell)


Bivši ministar zdravstva Vili Beroš osumnjičen u aferi mikroskopi zbog nabave precijenjene medicinske opreme u ponedjeljak nešto prije 18 sati je izašao iz istražnog zatvora jer je Uskok ispitao sve svjedoke zbog kojih je Beroš pritvoren u subotu 16. studenoga, dan nakon uhićenja.

Na zagrebačkom Županijskom sudu Hini je ranije potvrđeno da ih je Uskok obavijestio kako su ispitani svi svjedoci koji su se odnosili na Beroša te je sudac istrage napisao rješenje temeljem kojega je Beroš izašao iz Remetinca i u nastavku istrage će se braniti sa slobode.

Ponavlja da je nevin i da će to dokazati na sudu

Okupljenim novinarima je kazao da je nevin i da će to dokazati na sudu. "Na nikog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao. To je moja poruka", kazao je Beroš.

Bivši ministar je oslobođen nakon što je u Uskoku ranije u ponedjeljak ispitan posljednji od sedam svjedoka na koje je bivši ministar, po mišljenju tužiteljstva, mogao utjecati tijekom istrage za korupciju.

Nakon što je Uskok u petak objavio da su uhitili Beroša, bivšeg predstojnika Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera i EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i sedam osoba.

Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su se u međuvremenu predali, EPPO Beroša tereti za primanje mita.

EPPO predao slučaj, Kovesi pisala Europskoj komisiji

Uskok, na čiji je zahtjev određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.

Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.

EPPO je u četvrtak izvijestio da je Uskoku predao ovaj slučaj, dok je europska tužiteljica Laura Kovesi u pismu Europskoj komisiji navela da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, "dodatno pogoršao situaciju".

Beroš zatražio "6+6"

Beroš je u petak uputio vladi zahtjev za ostvarivanjem prava "6+6" prema kojem će idućih pola godine primati punu plaću, a preostalih šest mjeseci pola plaće, potvrđeno je Hini iz Vade RH.

Nakon što ga je premijer Andrej Plenković na dan uhićenja razriješio ministarske dužnosti Beroš je mogao odlučiti hoće li se vratiti na posao koji je obavljao prije dolaska u Ministarstvo zdravstva, a radio je u KBC "Sestre milosrdnice" ili će uzeti povlasticu '6+6'.

Zahtjev vladi je uputio i nakon što je Saboru poslao zahtjeve za aktivacijom, ali i istodobnim zamrzavanjem saborskog mandata pa će za šest mjeseci moći u saborske klupe na dužnost zastupnika.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter