Poduzetnice su na današnjoj tribini na pulskoj Politehnici mogle čuti da je Istarska županija u ovogodišnjem proračunu predvidjela 1.085.000 bespovratnih kuna za poticanje poduzetništva, i to putem nekoliko mjera. Najizdašnije će se poticati prerađivačka djelatnost, s najviše 80.000 kuna po tvrtki ili obrtu, do 20 tisuća predviđeno je za nabavu opreme, dok će poduzetnici za samozapošljavanje moći dobiti najviše 10 tisuća kuna.
Na tribini, koju je organizirao BPW-Prvi hrvatski klub Pula u povodu svoje 17. obljetnice i nastupajućeg Međunarodnog dana žena, ove je mjere predstavila Lorena Brgić, v. d. pročelnice Županijskog odjela za gospodarstvo, kazavši da će program biti uskoro usvojen. Novina su isključivo online prijave, čime se želi postići kvalitetnija i transparentnija obrada svih podataka, od predaje prijava do konačnog ishoda ili odobravanja bespovratnih potpora.
- Očekujemo da bi javni poziv mogao biti objavljen u roku od 30 dana, a nakon obrade pristiglih prijava provest ćemo postupak sve do iskorištenja sredstava, kazala je Brgić. Jedna osoba može koristiti dvije mjere, pa tako može kombinirati sredstva za samozapošljavanje i ona za kupnju nove opreme.
Tribinu je otvorio dekan Politehnike Davor Mišković, koji je kazao da ova ustanova nastoji stimulirati upis studentica koje su ovdje još uvijek podzastupljene. Sandra Čakić Kuhar, zamjenica istarskog župana, podsjetila je da je Istarska županija druga po razvijenosti u Hrvatskoj, najzastupljenija je i najviše prihoda ostvaruje prerađivačka industrija, potom trgovina, dok je na trećem mjestu turizam. Istarska županija je 2015. ostvarila 13.225 eura per capita, što je za četvrtinu više od republičkog prosjeka.
Alida Perkov, predsjednica pulskog BPW-a, kazala je da su žene još uvijek podzastupljene u poduzetništvu: vlasnice su trećine obrta u Istri, dok s manje od 20 posto sudjeluju u vlasništvu dioničkih društava. Nedovoljno su umrežene kako na nacionalnoj, tako i na međunarodnoj razini, što BPW nastoji promijeniti. Da bi se žene potaknule na poduzetništvo, Perkov je, uz ostalo, predložila uvođenje subvencija i poreznih olakšica kojima bi se, veli, pokrili troškovi održavanja kućanstva i brige o djeci.
Snježana Klarić iz Obrtničke komore Istarske županije kazala je da broj obrta u Istri raste i danas ih je 7.278, dok trećinu vlasničke strukture zauzimaju žene. Obrti su, dodala je, mahom vezani za sezonu (prevladava uslužna djelatnost, slijede trgovina i turizam) pa se, u skladu s tim, i broj zaposlenih kreće od 12 do 18 tisuća.
Sonja Grozić Živolić, pročelnica Županijskog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, govorila je pak o podršci zaposlenim ženama kroz mrežu socijalnih usluga te predstavila rad ovog županijskog odjela. (M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)