Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Protekla klimatološka zima, koja počinje u prosincu, a završava koncem veljače, temperaturno je u Istri bila normalna, odnosno nešto toplija od višedesetljetnog prosjeka (u odnosu na normalu 1981. – 2010.), dok je po količini oborina bila prosječna, pokazuje klimatološki pregled Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Iako je subjektivni osjećaj da je ova zima bila dosta toplija nego inače, podaci DHMZ-a pokazuju da je u Pazinu zabilježeno "samo" +0,7 stupnjeva odstupanja srednje temperature zraka za zimu 2021./2022., što je ipak nedovoljno da je se proglasi "toplom zimom". Priobalni dio Istre, prema ostalim meteorološkim podacima, DHMZ je svrstao u kategoriju tople zime. U najvećem dijelu Hrvatske zabilježene su temperature koje proteklu zimu svrstavaju u kategoriju toplo, dok je vrlo toplo bilo u istočnoj Slavoniji (Gradište kod Županje +2,6 stupnjeva), Križevcima, Bjelovaru (+2,5 stupnjeva), Gospiću (+2,2 stupnja), te Zadru, Kninu, Dubrovniku i otoku Lastovu.
Što se tiče oborina ova je zima u Istri bila prosječna u odnosu na višedesetljetni prosjek (u Pazinu je zabilježeno 71 posto višegodišnjeg prosjeka oborina), iako je malo nedostajalo da potpadne u kategoriju "sušne zime". Odstupanja količine oborina za zimu 2021./2022. godine u odnosu na normalu 1981. – 2010. nalaze se u rasponu od 41 posto višegodišnjeg prosjeka u Komiži gdje je palo 104,4 milimetara oborine, do 116 posto u Slavonskom Brodu gdje je palo 171,4 milimetara.
Analiza odstupanja količine oborina pokazuje da su količine na većini postaja bila niže od višegodišnjeg prosjeka, ali je većina hrvatskih krajeva ipak ostala u kategoriji prosječno kišne zime. Sušni izuzetak su samo dio Gorskog kotara (Parg), dio zagrebačke okolice (Puntijarka), Vis, Ploče, te južna Dalmacije bez Dubrovnika.
Klimatsku ocjenu zimskih mjeseci započinjemo od prosinca koji je u čitavoj Istri bio temperaturno prosječan u odnosu na višedesetljetni prosjek. Odstupanja srednje temperature zraka u prosincu 2021. u odnosu na normalu 1981. – 2010. nalaze se u rasponu od +0,2 (Pazin) do +2,8 stupnjeva Celzija (Gospić). Na svim postajama temperatura zraka je bila viša od prosječne. Osim Istre temperatura je bila u kategoriji normalno još u srednjoj i južnoj Dalmaciji, a svi drugi krajevi pripali su kategoriji toplo, izuzev šireg područja Gospića i Knina gdje je bilo vrlo toplo.
Što se tiče oborina prosinac je bio prosječan mjesec, kako u Istri (u Pazinu je palo 96 posto višegodišnjeg prosjeka oborina), tako i u ostatku Hrvatske. Odstupanja količine oborina u prosincu 2021. godine u odnosu na normalu nalaze se u rasponu od 74 posto višegodišnjeg prosjeka u Komiži gdje je palo 80 milimetara oborine, do 173 posto u Makarskoj (221,3 milimetara). Dakle, po pitanju oborina u prosincu veći dio zemlje bio je sasvim prosječan, dok je kišno bilo u srednjoj Dalmaciji, Slavoniji, Banovini, te gradovima Sisku, Bjelovaru, Zagrebu, Senju, te Malom Lošinju.
I siječanj je bio temperaturno sasvim prosječan. Odstupanja srednje temperature zraka u odnosu na normalu 1981. – 2010. nalaze se u rasponu od 0,1 (Pazin) do stupnja Celzija (Gradište kraj Županje). No, na svim postajama temperatura zraka je bila viša od prosječne. Temperaturne prilike u Hrvatskoj za siječanj 2022. godine opisane su sljedećim kategorijama: normalno (gotovo čitav teritorij) i toplo (istočna Slavonija i Puntijarka kraj Zagreba).
Prosječne nisu bile oborine u ovogodišnjem sušnom siječnju. U Pazinu je palo samo 13 posto kiše koja uobičajeno padne u prvom mjesecu. Nije bilo drukčije ni drugdje, primjerice u Pločama je palo samo 1,9 milimetara oborine odnosno nevjerojatnih 2 posto od višegodišnjeg prosjeka, dok je s druge strane Karlovac ipak dosegnuo 60 posto oborina (40,5 milimetara). Tako je u kategoriju ekstremno sušnog siječnja pripalo šire područje Ploča, poluotok Pelješac i otoci južne Dalmacije, dok je vrlo sušno bilo u Istri, srednjoj i južnoj Dalmaciji, otoku Rabu i istočnoj Slavoniji. Svuda drugdje bilo je sušno osim u trokutu Zagreb-Karlovac-Sisak, na Banovini i u gradu Varaždinu i Senju gdje su jedino pale prosječne oborine.
Veljača je svugdje u zemlji bila klimatski topla. U Pazinu je temperaturno odstupanje iznosilo +1,8 stupnjeva Celzija. Odstupanja srednje temperature zraka u veljači 2022. u odnosu na normalu 1981. – 2010. nalaze se u rasponu od +1,5 (Makarska, Komiža, Ploče) do čak +3,9 stupnjeva Celzija (Gradište). Na svim postajama temperatura zraka je bila viša od prosječne. Temperaturne prilike u Hrvatskoj za veljaču svuda su svrstane u kategoriju toplo s iznimkom Malog Lošinja (+2,1 stupanj Celzija) koji je svrstan u kategoriju vrlo toplo.
I konačno, odstupanja količine oborine u veljači u odnosu na normalu (1981. – 2010.) nalaze se u rasponu od 20 posto višegodišnjeg prosjeka u Komiži (13,5 milimetara oborine) do 143 posto u Slavonskom Brodu (53,6 mm). Pazin je zabilježio 91 posto uobičajenih oborina. Količina oborina na većini postaja bila je ispod prosjeka, a samo na njih pet iznad prosjeka. Tako da je veljača po oborinama u gotovo čitavoj Hrvatskoj bila normalna, sušno je bilo u Križevcima i otoku Visu, a kišno u Slavonskom Brodu.