Nastavili smo s čišćenjem terena, minimalno zadirući u prirodno okruženje koje želimo zaštititi i oplemeniti. Nadamo se i skorom rješavanju ograde i priključka za vodu, kazala je Vlasta Radoičić, predsjednica udruge Bio Istra i voditeljica ovog projekta
Radnoj akciji odazvalo se tridesetak sudionika, među kojima i sedmero djece
Gotovo sve što su članovi Bio Istre Poreč pomno isplanirali, to su nedjeljnom eko akcijom i ostvarili, i to unatoč varljivim vremenskim prilikama i ispoštivanim protuepidemiološkim ograničenjima. Njihova najmlađa podružnica Udruge za promicanje održivog razvoja i kvalitete života, uspješno je održala radno - edukativno druženje na Grbinovici kraj Poreča.
Pozivu se odazvalo tridesetak sudionika - članova, volontera i drugih građana, među kojima i sedmero djece. Zajedno su radili, razmijenili znanja i iskustva, pa je poljoprivredno zemljište, koje je Grad Poreč udruzi Bio Istra ustupio na korištenje bez naknade, počelo poprimati obrise edukacijske eko - oaze.
- Nastavili smo s čišćenjem terena, minimalno zadirući u prirodno okruženje koje želimo zaštititi i oplemeniti. Alatima smo neškodljivo uklanjali bršljan i opasno granje, a zatim smo formirali šumsku učionicu i ekološku radionicu na otvorenom te održali niz predavanja i radionica. Osim što su na terenu vidljivi rezultati rada, stvorena je vrlo inspirativna i energična atmosfera uz koju očekujemo da će naša eko – oaza zaživjeti u što kraćem roku. Nadamo se i skorom rješavanju ograde i priključka za vodu, kazala je Vlasta Radoičić, predsjednica udruge Bio Istra i voditeljica ovog projekta.
Mini brošura i video-snimke edukativnog dijela druženja, od srijede su dostupne na službenoj web stranici udruge www.bioistra.hr, podsjetila je Mirela Marković, predsjednica Stručnog vijeća udruge i koordinatorica edukacijskog dijela.
Zainteresirani su imali prigodu na predavanjima naučiti kako planirati eko proizvodnju i kako pripremiti kompostnu hrpu (predavačica mr. sc. Vlasta Radoičić), zašto je dobra priprema tla temelj eko - vrta i kako uspostaviti plodored (predavačica Mirela Marković dipl. ing.) te zašto je upravo ružmarin odabran za formiranje žive zelene ograde eko - oaze, kao i za sadnju u sklopu projekta "Ekosfera Poreč", koji Bio Istra provodi u suradnji s Gradom Porečom (predavačica Maja Vižintin).
Odlične su rezultate dale i radionice oblikovanja eko - vrta (voditeljica Silvija Oklen) te izrade stolica, ležaljki, visokih gredica za cvijeće i aromatično bilje od recikliranih drvenih paleta (voditelj Damir Šerifović). Na važnost volonterizma ukazala je Dajana Bošnjak, koordinatorica trećeg dijela projekta "Ekosfera", pod nazivom "Eko! Impjantajmo ružmarin".
- S puno entuzijazma pripremili smo ovo radno - edukativno druženje s ciljem kreiranja održivosti prostora i podizanja kvalitete života u našoj zajednici. Zahvaljujemo svima koji su dali svoj doprinos uspjehu inicijative i pozivamo sve građane da nam se pridruže i u novim podvizima, poručila je koordinatorica podružnice Poreč Lilien Sinožić.