Panorama Buja
Središte Buja trebalo bi zasjati u novom ruhu. Naime, odlukom Gradskog vijeća odzvonilo je šarenilu urbane opreme u starogradskoj jezgri i Istarskoj ulici.
Cilj je definiranje standarda takve opreme, što se prvenstveno odnosi na tende i natpise trgovačkih, ugostiteljskih i uslužnih radnji, odnosno poslovnih prostora, jer i površan pogled duž Ulice 1. svibnja, Trga slobode i središta Buja potvrđuje da prevladavaju netipizirana i međusobno nepovezana, neusklađena rješenja.
Izrađen je elaborat urbane opreme, posebno za starogradsku jezgru koja ima status zaštićenog spomenika kulture. Osim u tom dijelu, elaborat obrađuje pročelja koja su okrenuta na Istarsku ulicu, a tim su dokumentom utvrđene jasne smjernice za svaki dio grada u kojima bi u narednom razdoblju trebalo prilagoditi stanje objekata, odnosno pročelja okrenuta središnjem dijelu grada.
Za vlasnike takvih objekata, privatne i pravne osobe, propisan je rok od četiri godine.
- Utvrđene smjernice odnose se na starogradsku jezgru Buja, Garibaldijevu ulicu, Trg slobode, Ulicu 1. svibnja, Ulicu Flavija i Istarsku ulicu. Cilj je na vrijeme vlasnicima objekata i poslovnih prostora dati smjernice prema preporukama iz elaborata, a ova odluka je i provedbeni dokument u kojem su utvrđeni uvjeti postavljanja urbanih elemenata, prije svega tendi. Svaki vlasnik je dužan podnijeti zahtjev s idejnim rješenjem koje se procjenjuje, te se izdaje rješenje o postavljanju tendi i drugih urbanih elemenata. Sve vlasnike ćemo upoznati s odredbama i rokovima, pojasnio je pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti Elvis Glavičić.
Najveći dio grada na koji se odnosi odluka o urbanoj opremi čine građevine iz 19. stoljeća. U takvim zgradama u prizemlju su prostori namijenjeni ugostiteljskoj, trgovačkoj ili nekoj sličnoj djelatnosti, dok su na katovima stanovi. To se prvenstveno odnosi na uspon Ulice 1. svibnja i na Trg Josipa Broza Tita gdje se nalazi većina obrtničkih, trgovačkih i ugostiteljskih sadržaja. U elaboratu o stanju gradske urbane opreme navodi se važnost "da se elementi urbane opreme - tende, natpisi, terase, te ostali reklamni, sigurnosni i drugi elementi - definiraju i doprinose skladu zatečene urbanističke cjeline".
Šarenilo u pristupu postavljanja urbane opreme, posebno vidljivih tendi, potrebno je u što većoj mjeru umanjiti, a neusklađene elemente ujednačiti.
"Prema utvrđenim smjernicama i odluci nužno je ograničiti opseg vanjskih ugostiteljskih i trgovačkih sadržaja u cilju nesmetanog doživljaja gradskog ambijenta. Nužno je usklađivanje ugostiteljske opreme s obilježjima ambijenta i lokalnim posebnostima, što se posebno odnosi na zaštitne tende, suncobrane, reklame, klima uređaje i drugo. Prvenstveni cilj je izbjegavanje unošenja pretjeranog šarenila i neprikladnih oblikovnih rješenja koja ugrožavaju doživljaj ambijenta", zapisano je u smjernicama.
Također, prema usvojenim smjernicama, odnosno odluci, preporuka je da tende ugostiteljskih objekata budu bordo crvene boje, dok bi tzv. "prljavo bijela" boja označavala ostale djelatnosti. Objekti ugostiteljske djelatnosti trebaju imati tzv. ravnu tendu s nazubljenom mantovanom, dok sve ostale djelatnosti trebaju imati tendu tipa kupole s valovitom mantovanom. Takvi tipovi tendi bit će za vlasnike najmanji izdatak, jer već sada veći dio postojećih lokala trgovačkih i uslužnih djelatnosti ima tendu tipa kupole, dok ugostiteljstvo preferira ravne tende. Prema preporuci, bit će dovoljno promijeniti platno i postaviti novo u traženoj boji, bez promjene konstrukcije. Ipak, oni koji imaju tende s reklamnim tekstom, morat će postaviti novo platno, bez reklame. Materijal za sve tende je jednobojno mat platno, odnosno ne dozvoljavaju se PVC cerade ili slični materijali kojima je baza plastika. Utvrđena je širina tendi u skladu s veličinom terase ili ulaza. Propisana je veličina slova koja se mogu ispisivati na tendama. Suncobrani moraju biti u cijelosti unutar gabarita terase, moraju također imati nazubljenu mantovanu, a slova mogu biti najviše do 20 centimetara i ispisana na samo jednoj strani suncobrana.
Natpisi na fasadama moraju također biti tipizirani, slova moraju biti od metala ili sličnog trajnog i kvalitetnog materijala, kao i rukom ispisana (pismoslikarski rad) na fasadi ili na ploči koji se postavlja iznad glavnog ulaza u prostor. Natpis može biti maksimalno dugačak koliko i nadvratnik (erta) ulaza. Utvrđeni su uvjeti i za rasvjetu unutar izloga, kao i rasvjeta ispod tende. Neće se tolerirati ugradnja vidljivih vanjskih klimatizacijskih jedinica na uličnim pročeljima, niti krovovima zgrada. Moguće ih je postaviti na fasadi koje nema vizualni kontakt s ulicom gdje se nalazi ulaz u određeni objekt. Isto vrijedi i za antene, solarne panele i slične uređaje.
Terase se ne mogu ograditi ni pregraditi punom ogradom, već prozračnom, metalnom ogradom u antracit boji. Visina pregrade je maksimalno 120 centimetara i na pregradama nije dozvoljeno postavljati reklamne elemente. Stolovi i stolice mogu biti željezni u antracit boji ili drveni, ali isključivo realizirani kao drvene klupe i drveni stolovi od kvalitetnog drva (preporuka je hrast). Uz poseban zahtjev moguće je postaviti stolice i stolove od ratana koje moraju biti u antracit boji, dok jastuci mogu biti u boji tende ili u tzv. "prljavo bijeloj" boji.
Ugostiteljima i vlasnicima (ili korisnicima) poslovnih prostora slijedi prilagođavanje odredbama odluke o urbanoj opremi u kojoj je sve detaljno razrađeno. Vremena ima dosta, ali vlasnici lokala uglavnom iskazuju zabrinutost novim troškovima u vrijeme kada posla, pa i zarade, nema dovoljno. Svi se slažu da grad treba izgledati lijepo, a jedan od priloga tome je izgled terasa ili ulaza u poslovne prostore. Uz to, u Bujama je dosta praznih i neuređenih prostora, pa će i to trebati riješiti.
- Nadamo se boljim vremenima, ako vidimo da je to nemoguće nešto ćemo mijenjati. Naša je želja da uljepšamo dijelove grada, posebno starogradsku jezgru te dio do Istarske ulice. Želimo da grad bude atraktivan. Razmišljamo i na poticaje za uređenje fasada, možda uspijemo napraviti i neki natječaj za takve poslove, jer znamo da su to izdaci… Pokušat ćemo pomoći koliko možemo kako bi te promjene bile svima prihvatljive, poručio je bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin.
Urbana oprema se može postaviti na temelju rješenja Upravnog odjela nadležnog za poslove komunalnog gospodarstva. Uz zahtjev potrebno je dostaviti i idejno rješenje s grafičkim prikazom planiranog zahvata u skladu s odlukom. Idejno rješenje mora sadržavati fotografije i nacrt postojećeg stanja, te nacrt i tehnički opis namjeravanog zahvata.