GLAS ISTRE DOZNAJE

SPORNI DETALJI IZMJENA I DOPUNA PROSTORNOG PLANA U LIŽNJANU: Čak deset posto od ukupne površine koja se urbanizira otpada na užu rodbinu bivšeg IDS-ovog zamjenika načelnika i općinske pročelnice

Od sto tisuća četvornih metara, koji će iz poljoprivredne namjene prijeći u građevinsku, na rodbinu bivšeg zamjenika načelnika Općine Ližnjan Matije Maurovića (IDS) i općinske službenice Antonele Benčić Grdić otpada više od deset tisuća kvadrata. I ne radi se tu o bratićima, sestričnama, već o najužoj obitelji. U slučaju Maurovića radi se o njegovoj majci, a kod Benčić Grdić navodno o ocu

| Autor: Bojan ŽIŽOVIĆ
Matija Maurović, bivši zamjenik ližnjanskog načelnika / Marko Ravnić, načelnik Općine Ližnjan (Snimio Milivoj Mijošek)

Matija Maurović, bivši zamjenik ližnjanskog načelnika / Marko Ravnić, načelnik Općine Ližnjan (Snimio Milivoj Mijošek)


Užoj rodbini bivšeg zamjenika načelnika Općine Ližnjan Matije Maurovića (IDS) i općinske službenice Antonele Benčić Grdić, koja privremeno obavlja poslove pročelnice u Jedinstvenom upravnom odjelu, urbanizirat će se, prema dostupnim informacijama, više od deset posto ukupne površine koja je prema prijedlogu izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja predviđena za širenje građevinskog područja u Šišanu.

Dakle, od sto tisuća četvornih metara, koji će iz poljoprivredne namjene prijeći u građevinsku, na njihovu rodbinu otpada više od deset tisuća kvadrata. I ne radi se tu o bratićima, sestričnama, već o najužoj obitelji. U slučaju Maurovića radi se o njegovoj majci, a kod Benčić Grdić navodno o ocu.

Povlaštene informacije?

Kod Maurovića je problem puno veći, bez obzira što se njegovoj majci prema prijedlogu izmjena PPU-a treba urbanizirati upola manje nego obitelji Benčić. Naime, tu se čak može posumnjati i na povlaštene informacije kojima je Maurović mogao pomoći svojoj majci da se "izbori" za to da joj se poljoprivredna površina prenamjeni u građevinsku. Jer vrlo je neobično da je na njezinom poljoprivrednom zemljištu, koje bi potencijalno moglo dobiti na jackpotu, odnosno cijena bi mu mogla porasti za barem pet puta nakon što postane građevinsko, krajem prošle godine provedena parcelacija, što je samo po sebi grijeh, gotovo u razini bespravne gradnje protiv koje se Općina Ližnjan oštro bori. A ta borba podrazumijeva i da se nijednom bespravnom graditelju nije uzeo u obzir zahtjev za urbanizacijom, ali se zato želi nagraditi osobu koja je parcelirala poljoprivredno zemljište, što je obično preduvjet da se uopće dogodi ilegalna gradnja.

I nije problem samo u parcelaciji. Zadnja promjena u zemljišnoj knjizi, kad govorimo o česticama Maurovićeve majke, dogodila se u veljači. Tada je, naime, upisano razvrgnuće suvlasničke zajednice između nje i još jedne osobe, što je još jedan mogući pokazatelj da je znala što se sprema i da će njene parcele ući u građevinsko područje. Također, čini se da je ucrtala i put koji će voditi do budućih građevinskih parcela, a koji graniči s općinskim zemljištem, što će u budućnosti značiti da se neće morati odreći značajnog dijela zemlje, već će dio morati ustupiti Općina.

Nekretninski biznis Maurovićeve majke, međutim, ne staje samo na tim parcelama. Ona je lani na javnom natječaju kupila i dvije građevinske čestice, zbog čega je Maurović prethodno zatražio mišljenje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i dobio pozitivan odgovor. Uglavnom, Općina je njegovoj majci prodala parcele od 554, odnosno 579 kvadrata.

Uhljebili ga u IDA-u

Što se tiče samog Maurovića, njega je IDS, a o čemu je prvi pisao Glas Istre, uhljebio u Istarskoj razvojnoj agenciji (IDA), nakon što zakonski više nije mogao biti zamjenik načelnika u Ližnjanu, budući da ta Općina na posljednjim lokalnim izborima gubi pravo na tu dužnost. U IDA-i, kako nam je rečeno, radi na provedbi i pripremi EU projekata, a zaposlen je na radnom mjestu stručnog suradnika na određeno vrijeme od godine dana, odnosno do kraja siječnja 2023.

Slučaj, pak, Antonele Benčić Grdić nije, reklo bi se, nimalo sličan ovom Maurovićevom. Koliko nam je poznato, ona nije članica nijedne političke stranke, ali je činjenica da je zemljište nekoga iz njene uže obitelji također ušlo u novo građevinsko područje te da je ona zaposlenica Općine. Ako bismo baš cjepidlačili, onda jedino što tu možemo pronaći kao zamjerku jest da jedna od dvije parcele koje bi trebale ući u građevinsko područje nema pristupni put.

Odgovor načelnika Ravnića

Ližnjanski načelnik Marko Ravnić na naše upite o ovim slučajevima odgovara: "Kategorički odbacujem svaku insinuaciju o bilo kakvim pogodovanjima prijedlogom izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja koji je, podsjećam, trenutno još uvijek predmet javne rasprave. Načelnik sam Općine Ližnjan od 2016. godine i od prvog dana do danas nikome nisam dužan ništa. Naša Općina broji oko 5.000 stanovnika, a kao općinska uprava zaprimili smo oko 2.000 zahtjeva za prenamjenu zemljišta. Kada bismo gledali tko su pojedinačni podnositelji zahtjeva, uvjeren sam kako bih osobno, kao i svi ostali starosjedioci Općine, bio povezan s velikom većinom njih na ovaj ili onaj način, bilo da je riječ o prijateljima iz djetinjstva ili sadašnjim, susjedima, obiteljskim prijateljima, poslovnim partnerima, užoj i široj rodbini, kako mene tako i bilo kojeg djelatnika Općine. U ovom nabrojanom nizu siguran sam da postoji i direktnija poveznica samnom ili bilo kojim drugim djelatnikom Općine, a kojima se zahtjev za urbanizaciju nije prihvatio, zbog čega navedene primjere teško možemo uzeti u obzir kao relevantne, a posebno ako ih baziramo na majci bivšeg djelatnika Općine kao suvlasnice jedne od parcela kojima je zahtjev odobren", ističe Ravnić.

Navodi da je s Maurovićem, iako više nije dužnosnik u Općini, u dobrim odnosima, ali da nikada nakon njegova prestanka obnašanja dužnosti nisu raspravljali o stvarima koje se tiču općinskog posla.

- Na upit je li Maurović mogao biti upoznat s namjerama izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja, odgovor je da je mogao znati u istoj mjeri kao i svi ostali sumještani. Naime, o našim namjerama da ćemo pokrenuti proces izmjene i dopune PPU-a govorili smo javno i transparentno još nekoliko godina unazad, odgovara Ravnić.

Na kraju naglašava da su izmjene i dopune prostornog plana jedan su od najsloženijih zadataka za svaku općinu.

"Posebno za našu koja više od deset godina nije širila građevinsko područje te je iza nas već nekoliko stotina radnih sati uloženo u tu svrhu i mogu s ponosnom reći da sam zadovoljan radom općinske uprave. Shvaćam da ne mogu svi biti zadovoljni, da ima puno pritiska na one koji moraju donijeti odluku, ali ono što mogu poručiti je da svi mogu biti sigurni kako se nikome nije pogodovalo. Konačnu odluku donijet će Općinsko vijeće, a prije toga organizirat će se još jedna javna rasprava gdje će sve primjedbe biti obrazložene i uzete u obzir", zaključuje ližnjanski načelnik.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter