SABORSKA ZASTUPNICA

SANJA RADOLOVIĆ: Sada je prilika da Istra ostane na tri vodovoda

| Autor: Robert FRANK
Sanja Radolović (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Sanja Radolović (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Dok Ustavni sud na utvrdi ako je Uredba o uslužnim područjima u skladu s Ustavom, zaustavlja se jedna od posljedica te uredbe, a to je spajanje vodovodnih tvrtki, odnosno u Istri potpadanje Vodovoda Labin pod Vodovod Pula.  

To spajanje mora se obaviti do 30. lipnja 2022., a ukoliko se društva ne dogovore, vrlo su izvjesni dugotrajni i skupi sporovi.

Saborska zastupnica i pulska gradska vijećnica Sanja Radolović je u više navrata istupala po ovom pitanju za saborskom govornicom, a posljednji put i na sjednici Gradskog vijeća, gdje je najavila kako su se određene jedinice lokalne samouprave okupile u pisanju Ustavne tužbe protiv nezakonitog spajanja javnih isporučitelja vodnih usluga i upitala jesu li se Pula i Labin priključili ovoj inicijativi.

- Ovo je jedinstvena prilika da se ponovno sjedne za stol s Hrvatskim vodama i resornim Ministarstvom te da se priča vrati na početak i ono što zapravo sve jedinice lokalne samouprave i žele, a to su tri vodnouslužna područja u Istarskoj županiji. Na tome je SDP Istarske županije od početka i inzistirao i iznosio utemeljene i stručne argumente koji idu tome u prilog, dok je IDS inzistirao na jednom vodnouslužnom području, čemu smo se tada snažno usprotivili. Primjerice, temeljni uvjet za uspostavu samostalnog vodouslužnog područja je 2 milijuna kubika isporučene vode. Sukladno tome, na području Istarske županije postojala bi mogućnost uspostave čak 6 vodnouslužnih područja i to Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Labin i Buzet-Pazin. Istarska županija jedina je tu protiv mišljenja gradova i općina, što je potpuna besmislica, kaže Radolović.  

- Svi želimo da građani Istarske županije imaju jedinstvenu cijenu vode i o tome treba razgovarati i pregovarati, kao i o racionalizaciji korištenja vodnih resursa, međutim sve je to izvedivo bez da se vodovodi spajaju, samo je pitanje dobre volje i nečije malo manje zarade, dodaje.

Radolović je na sjednici Gradskog vijeća istaknula da su se svi postojeći javni isporučitelji vodnih usluga dužni pripojiti javnom isporučitelju vodnih usluga u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu Uredbe, čime je krajni rok 9. srpnja 2022. godine.

- Međutim, sukladno Zakonu o vodnim uslugama iz 2019. godine, koji nije usklađen s nizom podzakonskih propisa, pa tako ni s navedenom Uredbom, traži se spajanje vodovoda na način da se u društvu koje će preuzeti sve javne isporučitelje vodne usluge javne odvodnje poslovni udjeli određuju prema stanju kapitala i rezervi društva, i to pazite sad, na dan 31. prosinca 2018. godine. Iako i učenici prvog razreda ekonomske škole jasno znaju da se prilikom procjene vrijednosti poduzeća uzima neto knjigodstvena vrijednost, a nikako stanje kapitala i rezervi, koje ne uključuje ni podatke o dobiti društva i potpuno je pogrešno. No, apsurdu tu nije kraj, traži se i pripajanje s brojem zaposlenika koji ne može biti veći od broja zaposlenih na dan 31. prosinca 2018. godine. Dakle, po vladajućima svijet je stao i život je prestao postojati, iako nismo u 2018. godini, već u 2022., i valjda bi po njima svi koji su zaposleni nakon 2018. trebali biti bačeni na cestu, kaže Radolović i dodaje da je pitanje i što će biti i s velikim projektima aglomeracija koje tek slijede i koji će se financirati iz EU fondova, te će samim time podlijegati i rigoroznim financijskim i administrativnim kontrolama, kaže Radolović.

- U Labinu primjerice imamo veliki projekt aglomeracije Labin-Raša-Rabac vrijedan gotovo 800 milijuna kuna, a u Puli u provedbu ide projekt Pula sjever i možebitno Pula centar, a svi veći gradovi u Istri spremaju se na isto. Kako će se vrijednost tih višemilijunskih projekata unositi u društvo? Zatim, za samu prijavu projekata poboljšanja sustava vodoopskrbe te sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda potrebni su čisti imovinsko-pravni odnosi, što provođenje ove Uredbe s totalno nesuvislim parametrima spajanja isporučiteljima vodnih usluga u potpunosti onemogućava. Pozivam ovim putem Gradonačelnika Pule Filipa Zoričića i Labina Valtera Glavičića da sjednu za stol i zauzmu zajednički stav te da zatraže sastanak u Hrvatskim vodama i resornom Ministarstvu, kojim bi se išlo na preispitivanje dijela Uredbe i odustalo se od spajanja Vodovoda Pula i Labin. Ni Pula ni Labin spajanjem vodovoda neće ništa dobiti, već samo izgubiti, kaže Sanja Radolović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter