PRVI CERTIFIKATI U HRVATSKOJ

Prestižna oznaka EU Ecolabel ZA ŠEST VALAMAROVIH KAMPOVA

| Autor: Duška PALIBRK
Istra Premium Camping Resort s pet zvjezdica u Funtani (M. MIJOŠEK)

Istra Premium Camping Resort s pet zvjezdica u Funtani (M. MIJOŠEK)


Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić danas je direktorima šest kampova porečke Valamar Riviere svečano uručio oznaku EU Ecolabel.

Valamar je prvi u Hrvatskoj nositelj ovog prestižnog okolišnog priznanja EU-a, a nose ga čak četiri njihova kampa u Istri - Istra Premium Camping Resort s pet zvjezdica u Funtani, Lanterna Premium Camping Resort s četiri zvjezdice i Solaris Camping Resort s tri zvjezdice u Taru te Orsera Camping Resort s tri zvjezdice u Vrsaru.

Uz njih, ekološku oznaku dobili su i Valamarovi kamping resorti na otoku Krku, Ježevac i Krk, s četiri odnosno pet zvjezdica.

- Ovo su prvi certifikati u Hrvatskoj koji potvrđuju da Valamar, između ostalog, promišlja i kako živjeti u skladu prirodom, što znači da se vode određenim pravilima upravljanja vodnim resursima, energijom i ostalim ekološkim standardima. Gosti traže takve objekte, rekao je ministar Ćorić.

Certifikate je uručio direktorima Karlu Grepcu iz kampova Istra i Orsera, Đoniju Šimonoviću iz kampa Solaris, Danijeli Zgrabljić iz Lanterne te direktorima kampova na Krku Zoranu Morožinu u Brunu Bogdaniću.

Na pitanje o tijeku ove sezone, direktor Valamara Željko Kukurin je naglasio da je Valamar dobro vrijeme za hrvatski turizam iskoristio da uloži u svoje proizvode, povećanje plaća i zaštitu prirodnih resursa, i zato sada očekuju dobre rezultate i uspješnu turističku godinu.

- Svi broje noćenja, ali nas kao lidere više od toga zanima kako da sačuvamo naše more i obalu, rekao je Kukurin.

EU Ecolabel je oznaka koja promiče ekološku izvrsnost, kriteriji su usuglašeni među znanstvenicima, nevladinim organizacijama i krajnjim korisnicima, a prosudbu obavljaju neovisni stručnjaci.

Za dobivanje EU-ovog znaka za okoliš, turistički smještaj treba udovoljiti svakom od 22 obvezna mjerila u području upravljanja, energetske efikasnosti i korištenja obnovljivih izvora energije, racionalne potrošnje vode, smanjivanja i upravljanja otpadom i otpadnim vodama te ostalim obveznim mjerilima, a boduje se još 45 drugih mjerila.

U projekte Zelenog Valamara, jednog od devet krovnih programa društveno odgovornog poslovanja kompanije, prošle je godine uloženo 22 milijuna kuna.

Riječ je o projektima energetske učinkovitosti i drugim inicijativama usmjerenima na zaštitu okoliša, kako u redovnom poslovanju tako i u edukaciji gostiju, zaposlenika i šire lokalne zajednice o važnosti očuvanja mora i obale.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter