Vizualizacija novog gradskog bazena
Terapijski dio imat će bazen veličine 12x6 metara, dubine 1,35 metara s rampom za spuštanje i bit će ispunjen morskom vodom * Sportski dio s pogledom na plažu i more krasit će bazen od 33x25 metara, te tribine koje će moći primiti 200-tinjak gledatelja * Početkom svibnja trebao bi biti objavljen natječaj za izvođenje radova dok bi sama gradnja trebala trajati 12 do 15 mjeseci
Odluka o davanju jamstva za zaduživanje gradskog trgovačkog društva Valbruna sport, kod Privredne banke Zagreb, na ime dugoročnog kredita u iznosu od 60 milijuna kuna, koje će se usmjeriti u izgradnju gradskog bazena u sklopu bolnice "Prim. dr. Martin Horvat" u Rovinju, dobila je "zeleno svjetlo" gradskih vijećnika.
Vijest bi sama po sebi, bila manje interesantna kad bi se zanemarila činjenica da je bazen, a riječ je o dva zasebna, jednom gradskom i drugom bolničkom, mjesecima bio kamen spoticanja i nerazumijevanja između oporbenih i vijećnika na vlasti. Naime, skup je projekt koji je usput govoreći godinama bio tiha patnja, potreba i želja sportaša i građana Rovinja izazivao pitanja, odnosno, po riječima predstavnika drugih stranaka, manjak odgovora od strane naručitelja i investitora - Valbrune sporta, odnosno grada Rovinja. Riječ netransparentno bila je, kada je riječ o ovom projektu, mjesecima, najkorištenija.
Oporba nezadovoljna
Tako je i na zadnjem Vijeću kada se na dnevnom redu našao prijedlog odluke o davanju jamstva na zaduženje počelo žešćim tempom, odnosno primjedbom SDP-ovog vijećnika Klaudija Poropata, koji je opetovano reagirao kazavši kako vijećnici oporbe s projektom nisu bili dovoljno upoznati te isti projekt okarakterizirao "netransparentnim do bola". Na tu je opasku reagirao Robert Mavrić (IDS), kazavši da se čitava dokumentacija i sve ono što se tiče gradskog bazena nalazi na web stranicama i u dokumentima, ali da za to vidjeti i proučiti treba uložiti truda i vremena. Također, Mavrić je podsjetio da je projekt gradskog bazena imao i javnu prezentaciju u rovinjskom Multimedijalnom centru, na što je Goran Subotić (SDP), kontrirao izjavom kako je ista prezentacija bila za građane, a ne vijećnike. Međutim, njegova konstatacija da ova situacija nema smisla, odnosno kako je potrebno uložiti malo dobre volje da se svi razumiju pala je na dobro tlo, tim više što su sve političke stranke i na ovoj sjednici kao i ranije zauzele identičan stav - nismo protiv izgradnje bazena!
Nakon što je predsjednik Gradskog vijeća Valerio Drandić, objasnio kako je projekt gradskog bazena bio prezentiran u svakom detalju, a od strane investitora duboko i promišljeno analiziran i obrađen uz zaključak da će bazen biti izgrađen, vijećnicima se obratio ravnatelj bolnice, Marinko Rade, ujedno i gradski vijećnik. U samom je startu ponovio kako je riječ o dva, a ne jednom bazenu koji su čak osam puta u svom pokušaju najboljeg i najprihvatljivijeg načina izvedbe bili mijenjani.
Dva odvojena bazena
- Sve smo učinili da skinemo "višak" odnosno uklonili sve ono što bi nepotrebno opteretilo financije. Ostala je samo funkcionalna građevina s dva odvojena bazena - jednim sportsko-rekreativnim sa slatkovodnom vodom i drugi te manji bazen sa slanom vodom koji će se korist za rehabilitaciju bolničkih pacijenata, ponovio je Rade, višestruko istaknuvši da među korisnicima bazena neće biti miješanja.
- Istina je da će bolnici bazen pomoći, kao što je istina i da nam županija ne pomaže koliko treba i da nas spašava Grad, kao što je istina da ma koliko se god mi trudili i sve bolje i bolje iz godine u godinu poslovali, netko u bolnicu mora ulagati. Ne govorim vam to zbog sebe, jer ja sam potrošna roba - ravnatelj koji danas to jesam, a već sutra to ne moram biti. Svjestan sam da imam reizbor, ali sve dok budem na funkciji ravnatelja radit ću na integraciji bolnice i Grada Rovinja, rekao je, između ostalog Rade.
Direktor Valbruna sporta, Branko Rajko, također iz redova IDS-a, pojasnio je vijećnicima zbog čega neke druge, a ranije spominjane lokacije za gradnju bazena, nisu uzete u razmatranje. Također, nije se libio opširno odgovoriti na sve upite oporbenih vijećnika jer, ustvrdio je, kako neki nisu bili na vijećničkim funkcijama kada se o tome raspravljalo.
S pogledom na plažu
Rezultat ovakvog dijaloga doveo je do jednoglasnog prihvaćanja odluke o davanju jamstva za zaduživanje Valbruna sporta, ali i do konstatacije da se otvorenim dijalogom mogu pomicati planine, pa tako i graditi bazeni za građane, sportaše i potrebite kojima svi političari Rovinja, i bez obzira na stranački predznak žele jedno te isto - napredak i boljitak.
Inače, s izgradnjom gradskog bazena u sklopu bolničkog kompleksa rovinjski vodeni klubovi konačno će dobiti adekvatan bazen za svoje aktivnosti, i ne manje važno mogućnost treniranja i u zimskim mjesecima. Podsjetimo kako se na bazenu Delfinu, koji je bez krova, treniralo za toplog vremena, nakon čega su sportaši bivali podstanari. Inače, bazen će se graditi u gabaritima postojećeg, odnosno bit će preoblikovana zgrada fizioterapije. U objektu s tri etaže, zamišljeno je da se u podrumskim dijelovima smjeste tehničke instalacije, kotlovnica, bazenska tehnika, radionica kućnog majstora i ostali servisi. Prizemlje postaje "glavni" dio zgrade kojeg će koristiti sportaši, rekreativci i pacijenti bolnice, a kat za potrebe galerijskog gledališta, odnosno toaleta. Osim toga, važno je istaknuti da će gradski i terapijski bazeni biti odvojeni, kako kadama, tako i hodnicima.
Terapijski dio imat će bazen veličine 12x6 metara, dubine 1,35 metara s rampom za spuštanje i bit će ispunjen morskom vodom. Manja dvorana od 200 kvadrata namijenjena je fizikalnoj terapiji, pa tako ima dvoranu za hidroterapiju, dvorane za elektroterapiju i vježbanje i ostalo, a kompletan će prilaz zgradi, odnosno i sportskom i terapijskom dijelu, biti prilagođen osobama s invaliditetom. Sportski dio s pogledom na plažu i more krasit će bazen od 33x25 metara, te tribine koje će moći primiti 200-tinjak gledatelja. Bazen će, za potrebe ne samo treninga već, kako je prije naglašeno, i natjecanja, biti napunjen slatkom vodom. Osim samog bazena, prostor će sadržavati pomoćne dijelove kao što su garderobe, sanitarije i tuševi, te prostore za osoblje, spremište rekvizita i prostorije klubova. Saznajemo i kako bi, početkom svibnja, trebao biti objavljen natječaj za izvođenje radova dok bi sama gradnja trebala trajati 12 do 15 mjeseci.
Zaduženje uznemirilo vijećnika Rabara
Vijećnika HDZ-a, Sergija Rabara zanimalo je koliko Grad Rovinj ima kredita, kojeg su iznosa i kada će biti isplaćeni.
- Koliko je do sada zadužen Grad, koliko plaća kredite, koliko kredita ima, do kada će se isplaćivati i da li Rovinj može zadužiti za još toliko milijuna. Nama se to ne govori, pa se pitam što će se dogoditi, a dogodit će se, kad jednom IDS siđe s vlasti, a na vlast dođe neka hrvatska stranka koja neće moći isplaćivati dugove bivše IDS-ove vlasti… Ta nova hrvatska stranka neće moći ništa uraditi za Grad, konstatirao je za govornicom Sergio Rabar, na što mu je odgovoreno da Grad nema kredita, odnosno da će na svoja pitanja dobiti pismeni odgovor.