DOSTUPAN SVIMA

OBNOVA I REVITALIZACIJA POLUOTOKA PUNTA MUCCIA Zaštićeni krajobraz rovinjske bolnice postaje rekreacijska, turistička i zdravstvena atrakcija

Unatoč dugogodišnjoj zapuštenosti i vremenskim neprilikama koje su ga kroz povijest poharale, prostor je i dalje atraktivan

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Punta Muccia zelena je zona oko rovinjske bolnice

Punta Muccia zelena je zona oko rovinjske bolnice


Javna ustanova "Natura Histrica", u suradnji s Gradom Rovinjom, prijavila je još 2018. godine projekt obnove i revitalizacije dijela parka bolnice "dr. Martin Horvat" - Punta Muccia, na drugi natječaj za provedbu tipa operacije 8.5.2 "Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture", iz podmjere 8.5 "Potpora za ulaganja u poboljšanje otpornosti i okolišne vrijednosti šumskih ekosustava" iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. - 2020. godine.

Prema potpisanom Sporazumu iz srpnja 2018. između Grada Rovinja i JU "Natura Histrica", izrađen je idejni projekt obnove i revitalizacije dijela parka bolnice “dr. Martin Horvat” - Punta Muccia, koji je predstavljao temelj za prijavu na spomenuti natječaj.

Sredinom rujna prošle godine JU "Natura Histrica" i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) potpisali su Ugovor o 100-postotnom financiranju prethodno spomenutog projekta, u visini od 702,6 tisuća kuna. Predmetni zahvat dio je navedenog parka na površini od oko 12 hektara, uključujući i obalu.

Park - šuma bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "prim. dr. Martin Horvat" nalazi se na poluotoku Muccia smještenom sjeverno od grada Rovinja. Kompleks bolnice ima status preventivno zaštićenog kulturnog dobra, nepokretno kulturno pojedinačno dobro. Poluotok Muccia, prema Upisniku zaštićenih područja, spada u značajni krajobraz "Rovinjski otoci i priobalno područje" kojim se obuhvaćaju svi naseljeni i nenaseljeni otoci, kao i uže priobalno područje. Unatoč dugogodišnjoj zapuštenosti i vremenskim neprilikama koje su ga kroz povijest poharale, prostor je i dalje atraktivan te je nužno provesti određene mjere revitalizacije.

U tu svrhu je 2010. godine izrađena studija s prikazom stanja koja predlaže mjere uređenja za šumu (čišćenje i proreda sastojina, poticanje razvoja ciljanih stablašica osiguranjem boljih uvjeta, poslovi zaštite od štetnih organizama i požara) te uređenje parka pred bolnicom za koji mjere uređenja uključuju uklanjanje sušaca i slabo vitalnih jedinki stablašica, uklanjanje korovskih vrsta, sadnja novih sadnica, zaštita stabala i mjere njihovog održavanja, obnova staza i unos urbane opreme.

Obnova i revitalizacija provest će se kroz sljedeće zahvate: Uređenje postojećih staza i šetnica - rekonstrukcija izvornih staza i šetnica, niveliranje tla po potrebi, minimalno proširivanje radi usklađivanja sa suvremenim standardima i prilagodbe potrebama ciljanih korisnika; Obnova ograde na stazi oko poluotoka Punta Muccia - zamjena dotrajalih dijelova ograde te postavljanje novih dijelova ograde gdje se to pokaže nužno iz sigurnosnih razloga; Postavljanje urbane opreme duž staze - postavljanje novih koševa za otpad i klupa te Dizajn i izrada edukativno-informativnih tabla s ciljem pružanja informacija o predmetnom području.

Ovim projektom doprinosi se ostvarenju i poštivanju zakonskih i drugih obveza vezanih uz okolišne ciljeve na način da upravljanje zaštićenim kulturnim dobrom (nepokretno kulturno dobro, nepokretno kulturno pojedinačno dobro) oznake P-5266 podrazumijeva provođenje niza mjera i aktivnosti potrebnih za dugoročno očuvanje prirodnih i drugih vrijednosti navedenog područja.

Sve staze vode prema najvišoj točci poluotoka Muccia gdje se nalazi kameni vidikovac dr. Karla Luegera. Nakon obnove parka-šume staza će biti opremljena komunalnom opremom info tablama sa smjerokazima i tablama s edukativno-informativnim sadržajem.

Novouređeni prostor Punta Muccia bit će javno dostupan pacijentima i posjetiteljima bolnice, stanovnicima grada Rovinja, okolnih mjesta kao i turistima. Prostor će imati rekreacijsku, turističku i zdravstvenu funkciju. Predložena park-šuma svojim posjetiteljima pružat će mjesto za odmor i oporavak, sportsku rekreaciju, edukaciju te užitak i zabavu. Korisnici projekta moći će provoditi rekreacijske aktivnosti (šetati, trčati, voziti bicikl) i obrazovne aktivnosti (školski izleti i edukacijski program).

Povijest parka

Zahvaljujući brojnim donacijama i pokroviteljstvu nadvojvotkinje Marie Theresie, 1888. godine podignuto je Morsko lječilište Seehospiz Maria Theresia. Bolnički kompleks paviljonskog tipa, zamišljen kao morsko lječilište, predvidio je i kvalitetno oblikovan krajolik uređivanjem parkovne arhitekture te je bolnica uklopljena u simetrički oblikovan park okružen poljima i maslinicima. Paralelno s gradnjom bolničkog kompleksa uređivan je i namjenski park, a na najvišoj točki poluotoka Muccia izgrađen je vidikovac. Prvu skicu parka izradio je arhitekt bolnice Wilhelm Stiassny (1842. - 1910.) dok je plan sadnje izradio Josef Laube "mornarički vrtlar", inače poznat i po izradi plana za Mornarički park u Puli.

U povijesnom planu iz 1910. godine jasno je vidljiva prostorna distinkcija parka na dvije veće cjeline prepoznatljivih stilskih obilježja i to: Historicistički park s obilježjima secesije u neposrednom okruženju paviljona bolnice kojeg karakterizira geometrijska pravilnost i ornamentika te park oblikovan u slobodnom pejzažnom stilu (Klein Landschaft Stil) na poluotoku "Muccia" kojeg karakteriziraju obalna šetnica, šumski putovi između šumskih površina i maslinika koji vode do vidikovca s ulogom i funkcijom artikuliranja ugođaja za šetnju i rehabilitaciju u prirodnom prostoru.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter