Usvojen je zaključak Gradskog vijeća kojim se gradonačelnika Milosa zadužuje da ocijeni pritužbe vezane uz negativnu radnu klimu i nezadovoljstvo dijela roditelja pruženom uslugom u dječjem vrtiću * Izvještaj je dužan podnijeti Gradskom vijeću do 1. ožujka
Nakon usvojenog rebalansa novigradskog proračuna za 2019. godinu koji je s planiranih 74,7 milijuna kuna umanjen na 56,7 milijuna kuna jer nisu realizirana sredstva za rekonstrukciju kino-dvorane i obnove javne rasvjete u gradu, na zadnjoj je sjednici Gradskog vijeća prihvaćen novi proračun u iznosu od 76,3 milijuna kuna kojeg je prezentirao v.d. pročelnik Upravnog odjela za proračun i gospodarstvo Adriano Petretić. Prihvaćen je amandman vijećnika Mate Gavrića (Gavrićeva lista) da se za još 100 tisuća kuna poveća stavka za uređenje parkova i igrališta u naselju Vidal, kao i za novo dječje igralište u Karpinjanu. Za isti iznos sredstava je umanjen iznos na stavci za izgradnju površina javne namjene, odnosno uređenja naselja Mareda.
Usvojen je program korištenja sredstava od raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem. "Na temelju zakonske obveze izrađen je prijedlog programa za 2019. godinu kojim je bilo planirano ostvarenje prihoda u ukupnom iznosu od 348 tisuća kuna, dok je programom za 2020. godinu planiran iznos od 320 tisuća kuna. Obveza je namjenskog trošenja tih sredstava pa smo ista koristili ove godine za održavanje pristupnih puteva, program potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju, zatim za izradu dokumentacije novih programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem, dio je utrošen za Fond za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istarske županije, te Lokalnu akcijsku grupu Sjeverna Istra", kazao je pročelnik Upravnog odjela za poslove ureda gradonačelnika, opće poslove i društvene djelatnosti Alen Luk, po struci agronom.
Urednost i čistoća grada košta
Uvod u izglasavanje izmjena odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog otpada dao je sam gradonačelnik Anteo Milos.
- Problematika vezana uz otpad je već dugo aktualna tema kako na Bujštini i Istri, tako i cijeloj Hrvatskoj i bit će još najmanje sljedećih pet godina. Pojednostavljeno rečeno čistoća je jedan od naših temeljnih zadataka, a osobito u turističkim odredištima. Pozitivne reakcije gostiju koji hvale urednost i čistoću grada ukazuju da naše komunalno poduzeće 6. maj dobro radi. A naravno, da čistoća i kvalitetnija usluga košta više, pa je s izmjenom strategije gospodarenja otpadom u RH ta cijena uvećana i to iz nekoliko razloga. Jedan od njih je izgradnja županijskog centra za odlaganje otpada Kaštijun kao zakonske obveze na koji vozimo tone i tone smeća. Drugi je razlog što se kroz ovu "reformu" ili strategiju prikupljanja otpada, govorilo da će odvojeni otpad biti izvor prihoda koji će smanjiti trošak krajnjem onečišćivaču, ali nažalost, to vrijedi samo za odlagani papir i staklo, što čini minimalan prihod od čega 6. maj ne može pokriti minuse i troškove zbog transporta na Kaštijun, kazao je gradonačelnik Milos.
Veliki napori komunalnih poduzeća
- Veliki problem je danas, koji je globalnih razmjera, i proizvedena plastika. Odlagalište Donji Picudo (Umag) je prepuno plastike koja se tamo gomila u ogromnim količinama jer ne postoji tržište za otkup, pa tamo naše lokalne zajednice s Bujštine na godišnjoj razini stvaraju oko 1.000 tona plastike koja "guši" prostor i stvara, također trošak. I konačni razlog uvećanih cijena usluge, je otpad proizveden u Kaštijunu, odnosno ogromne bale prešanog i osušenog komunalnog otpada koje su prije 15 godina bile predviđene kao sirovina za proizvodnju goriva, ali tržište se promijenilo i to se nema kome danas plasirati pa se cijene zbrinjavanja otpada za kućanstva i ostale kategorije povećavaju. Prvenstveno su na udaru stanovnici Istarske i Primorsko-goranske županije, jer smo jedini poslušnici koji primjenjujemo zakone RH i izgradili smo centre za gospodarenje otpadom. Ostale JLS u Hrvatskoj još ne primjenjuju tu praksu i imaju niže cijene, ali i veći su onečišćivači što dio našega građanstva ne razumije i prigovara zbog uvećanih cijena, osobito zato što selektivno odlažu otpad. Nažalost, stoji činjenica da zbrinjavanje tog ostatka stoji znatno više i da su napori svih komunalnih poduzeća u Istri stvarno veliki kako udar na domaćinstva ne bi bio još veći, a da se pri tome zadrži ono što nam je svima cilj: čistoća i kvaliteta zbrinjavanja otpada, kako nas ne bi zadesio problem Zagreba ili nekih gradova Italije, kazao je Milos.
Član uprave 6. maja Reuf Šerbečić je istaknuo da se radi o formalno-pravnom usuglašavanju s uredbom Vlade izglasanom 15. rujna ove godine koja zahtjeva donošenje nove lokalne odluke o cijenama obvezne minimalne javne usluge slijedom kategorizacije korisnika koja se plaća u svim obračunskim razdobljima neovisno o korištenju javne usluge.
Izbor dviju ravnateljica
Na podužoj sjednici vijeća prihvaćeno je potpisivanje pisma namjere između Općine Piran i Grada Novigrada radi podnošenja kandidature za Europsku prijestolnicu kulture.
- Općina Piran u partnerstvu s Općinama Kopar, Izola i Ankaran kandidira se za Europsku prijestolnicu kulture 2025. godine kao predstavnik Slovenije. Kandidatura pod nazivljem "Piran-Pirano 4 Istria 2025" temelji se na međudržavnoj i međuregionalnoj suradnji u kulturi, informirao je vijećnike pročelnik Luk dodavši da se pismo namjere nudi na potpis suradnje istarskim gradovima s hrvatske strane granice, Novigradu, Bujama, Umagu, Poreču, Rovinju, Vodnjanu i Puli, te Istarskoj županiji.
Vijećnici su jednoglasno imenovali Morenu Moferdin ravnateljicom Gradske knjižnice Novigrad na novi četverogodišnji mandat. Usvojeno je i odluka o imenovanju Mirjane Andrilović ravnateljicom Dječjeg vrtića Tičići na novi četverogodišnji mandat. Usvojen je zaključak Gradskog vijeća kojim se gradonačelnika Milosa zadužuje da ocijeni pritužbe vezane uz negativnu radnu klimu i nezadovoljstvo dijela roditelja pruženom uslugom u dječjem vrtiću. Izvještaj je dužan podnijeti Gradskom vijeću do 1. ožujka.
Sandra Rugani Kukuljan, gradska pročelnica UO za komunalni sustav, prostorno uređenje i zaštitu okoliša obrazložila je prijedlog odluke o donošenju Urbanističkog plana uređenja "Šaini jug I" kojeg je izradila tvrtka Urbis iz Pule, a predviđa obuhvat plana od 11,87 hektara. Odluka je jednoglasno prihvaćena bez rasprave.