Istranima koji rade u slovenskoj Primorskoj, omogućeno je da kao pogranični radnici svakodnevno putuju na posao, ali pod strogo utvrđenim režimom i obaveznom dnevnom samoizolacijom pri povratku kući. Mnogi radnici s područja Bujštine zaposleni u Trstu i okolici negoduju što i oni nemaju takav status već bi po povratku s posla morali u dvotjednu samoizolaciju
Velik broj stanovnika Bujštine i ostalih gradova Istre, procjenjuje se njih dvjestotinjak, svakodnevno su kao dnevni migranti putovali na posao u Trst i okolna mjesta. No i danas, više od mjesec dana otkako su uvedene restriktivne mjere zaštite od strane Nacionalnog stožera civilne zaštite na snazi im je zabrana odlaska na radna mjesta u Italiju. Do daljnjeg. S druge strane, stanovnicima koji žive u pograničnim krajevima Hrvatske, a zaposleni su u Republici Sloveniji, pri čemu konkretno mislimo na Istrane koji rade u Primorskoj, omogućeno je kao pograničnim radnicima putovati svaki dan na posao, ali pod strogo utvrđenim režimom i obaveznom dnevnom samoizolacijom pri povratku kući.
Pritisak poslodavaca
Stoga mnogi radnici s područja Bujštine zaposleni u Trstu i okolici, negoduju što nemaju status pograničnih radnika te pod istim režimom odlaze na posao, osobito u zadnje vrijeme kad brojni talijanski poslodavci vrše pritisak na njih pod prijetnjom otkaza da se vrate na rad u tvrtku.
Kako bilježimo konstantno pad zaraženih od COVID-a u Istri te porast broja pacijenata koji su ozdravili, županijski je Stožer CZ u dogovoru s nacionalnim još pred Uskrs “olabavio”, neke mjere. Prvenstveno one koje se odnose na vozače zaposlene u talijanskim tvrtkama. Međutim, glede ostalih zaposlenih dnevnih migranata na raznim poslovima u Italiji, novosti nema. Kada će Stožer razmotriti to pitanje i “skratiti” mjere tako što će radnike koji rade u Italiji tretirati poput pograničnih radnika zaposlenih u Sloveniji potražili smo odgovor kod načelnika istarskog Stožera CZ Dina Kozlevca.
-Nažalost još ne mogu sa sigurnošću reći točan datum, ali istaknuo bih da intenzivno radimo na tome i zalažemo se da im se prizna isti status kao pograničnim radnicima u Sloveniji. Naime, cijela Italija se još uvijek tretira kao “crvena zona” za razliku od Slovenije, osobito Primorske regije koja gotovo da i nema zaraženih.
U Sloveniji su crvene jedino regije Notranjska i Dolenjska, pa smo uveli takav režim kretanja na posao i natrag našim “graničarima” koji rade u gradovima do Kopra.