NAKON RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

KORONAKRIZA PRIJETI LIKVIDNOSTI ROVINJSKIH KOMUNALACA: Grad pruža ruku pomoći

| Autor: Nina ORLOVIĆ RADIĆ
Prostori Komunalnog servisa

Prostori Komunalnog servisa


Svi njihovi prihodi ovise direktno o turističkom prometu te je u ovoj situaciji teško održati likvidnost bez pomoći proračuna, objašnjava gradonačelnik Marko Paliaga, navodeći kako će na bazi procjene ukupni gubitak za 2020. godinu, za Komunalni servis iznositi 9,6 milijuna kuna

O teškoj situaciji u kojoj su se zbog pandemije koronavirusa našla dva od ukupno četiri gradska poduzeća, a riječ je o Komunalnom servisu i Odvodnji, posljednjih se dana rasplamsala rasprava, razmjena mišljenja i razni komentari sugrađana na društvenim mrežama, a to je pak očito ponukalo gradonačelnika Rovinja dr. Marka Paliagu da se otvorenim pismom obrati i vijećnicima Grada Rovinja pred samu elektronsku sjednicu Vijeća. U pismu je pojasnio i namjeru Grada da Komunalnom servisu odobri pozajmicu od šest milijuna kuna.

Netočne informacije

Naime, kako smo već pisali, u najvećem gradskom poduzeću Komunalnom servisu, zaposlena su 153 djelatnika (čija je prosječna plaća u travnju iznosila 5.820 kuna, dok je lanjski godišnji neto prosjek plaće bez naknada iznosio 5.200 kuna). Sada je poslovna situacija za njih izuzetno teška. Ono što je naviše donosilo prihode - gradska parkirališta i odvoz otpada iz turističkih objekata - svedeno je na minimum. Dodaju li se tome i gubici s tržnice, odnosno smanjeni prihod od reciklaže, jasno je da je komunalni servis na "aparatima".

- Prateći pojedine komentare u kojima se stalno u javnosti iznose netočne informacije, a radi jasnog informiranja i razumijevanja poslovne situacije u kojoj se našlo javno poduzeće Komunalni servis, imao sam potrebu informirati vijećnike o financijskim pokazateljima i njihovoj strukturi, objašnjava Paliaga svoje otvoreno pismo.

Naveo je tako da su ukupni poslovni prihodi komunalnog poduzeća "Komunalni servis" u 2019. godini iznosili 42.500 milijuna kuna. Uz pomoć tabelarnog prikaza, podastro je i brojčane pokazatelje o tome koliko je komunalni servis prihodovao i za koje poslove, odnosno vrstu usluga koju je pružao. Iz toga je razvidno da je parking donosio najviše, 13,154 milijuna kuna ili 31 posto, potom građani na ime prikupljanja komunalnog miješanog otpada slijedećih 7,7 milijuna ili 18 posto, pa onda pravne osobe za sve vrste otpada s 5,4 milijuna ili 13 posto. Nadalje, dobar dio prihoda od 9 posto ili 3,8 milijuna dolazio je iz hotelijersko-ugostiteljske kuće Maistra za ime svih vrsta otpada, Valalte koja je za iste potrebe izdvajala dva posto ili 957 tisuća. Također, komunalni je ostvarivao i 14 posto prihoda iz proračuna (gotovo 6 milijuna) na račun čišćenja javnih površina, zelenila, groblja i otpada s javnih površina, dok je prihod s tržnice (4 posto) osiguravao i dodatnih 1,8 milijuna kuna. Ostalo, a odnosi se to na reciklažu, deponiranje građevinskog materijala i druge usluge, donosilo je 9 posto, odnosno još nešto više od 3,6 milijuna kuna.

Pad prihoda od parkinga

- Iz ovih je rezultata vidljivo da se u javnosti barata s potpuno krivim projekcijama i tvrdnjama. Naime, izdvajanja proračuna Grada za komunalne usluge predstavljaju 14 posto ukupnih poslovnih prihoda poduzeća. Najveći prihodi koje poduzeće ostvaruje čine parking i direktno skupljanje otpada od najvećih turističkih poduzeća, što s tržnicom, koja je također komercijalnog karaktera, čini 49 posto ukupnih prihoda. Kada tome dodamo i građevinski deponij i prihode od reciklaže koji također ovise o količini i plasmanu materijala, taj postotak još je i veći. Svi ti prihodi ovise upravo direktno o turističkom prometu te je u trenutnoj situaciji teško održati likvidnost bez pomoći proračuna, objašnjava Marko Paliaga, navodeći kako će na bazi procjene ukupni gubitak za 2020. godinu, za Komunalni servis iznositi 9,6 milijuna kuna, a od kojeg će se 7,5 milijuna kuna odnositi na komunalni, a preostali gubitak na račun tržišnih djelatnosti.

- Novim kalkulacijama cijena komunalnih usluga koje pruža Komunalni servis Gradu Rovinju, a na bazi procjene veoma male realizacije upravo spomenutih prihoda, povećat će se izdvajanja iz proračuna sve do stabilizacije spomenutih prihoda. Ukupna pozajmica Grada Rovinja koja se planira izdati Komunalnom servisu iznosi šest milijuna kuna, ukazuje vijećnicima gradonačelnik Marko Paliaga.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter