Proračunske kune

KOLIKO NAS "KOŠTA" SKUPŠTINA U prošloj godini za naknade županijskim vijećnicima isplaćeno 946 tisuća kuna! Ove godine iznos je nešto "skromniji"

| Autor: Danijela BAŠIĆ- PALKOVIĆ
Arhiva G. I.

Arhiva G. I.


Samo za stalne mjesečne naknade predsjednika i dva potpredsjednika godišnje se troši oko 66 tisuća kuna, u što nisu uključena i sredstva koja dobivaju po sjednici. Pojave li se svi vijećnici na Skupštini, to će koštati 28 tisuća kuna

 

Nakon parlamentarnih izbora brzo su utihnule najave o reformi teritorijalnog ustroja i najavljenog smanjivanja gradova i općina. Skupi sustav razmrvljene lokalne uprave danas čini 576 gradova, općina i županija, a samo u Istri deset je gradova i čak 31 općina.

Tijekom kampanje premijer Andrej Plenković obećao je da se Županije neće ukidati, najavivši ipak smanjenje broja ministarstava kao i smanjivanje broja lokalnih dužnosnika i članova predstavničkih tijela.

Baš kao i u Saboru, u Skupštini kao predstavničkom tijelu Istarske županije, sjede pojedini vijećnici koje na sjednicama skoro da nisu progovorili ni riječ, a kamoli potaknuli konkretnu raspravu ili inicijativu. Štoviše, imena nekih skupštinara javnosti su skroz nepoznata, što ne znači da iza takve anonimnosti i vijećničke hladovine, svaki mjesec ne dobivaju proračunske kune. 

Ove godine "skromnije"

Samo u prošloj godini za naknade županijskim vijećnicima iz proračuna je isplaćeno 946.271 kuna! Ove pak godine iznos je "skromniji", pa se za istu svrhu planira 800 tisuća kuna. Što se tiče novčanih naknada, nabolje prolazi predsjednik županijske Skupštine Valter Drandić (IDS). Bez obzira bio na sjednici ili ne Drandić, kao predsjednik Skupštine, mjesečno ima zagarantiranih 2.500 kuna. K tome treba pridodati još 700 kuna koje će dobiti ako sudjeluje na sjednici, što je ukupno 3.200 kuna.

Ništa lošije ne prolaze ni potpredsjednici Tamara Brussich (IDS) i Marino Baldini (SDP). Em što je suludo da Skupština koju čini 41 vijećnik ima čak dva potpredsjednika, ni njihove naknade nisu zanemarive. I oni će bez obzira bili na sjednici ili ne, mjesečno dobivati fiksnih 1.500 kuna. Također, i njima kao potpredsjednicima, dodatno pripada 700 kuna ako dođu na sjednicu.

Iz toga proizlazi da se samo za stalne mjesečne naknade predsjednika i dva potpredsjednika, godišnje troši oko 66 tisuća kuna, u što nisu uključena i sredstva koja dobivaju po sjednici. Pojave li se svi vijećnici na Skupštini, a ukupno ih je 41 (bez predsjednika i potpredsjednika), to će u tom danu koštati 28 tisuća kuna, budući da svaki vijećnik samo za dolazak dobiva 700 kuna naknade.

K tome treba pridodati i 300 kuna kojih mjesečno dobivaju vijećnici bez obzira na (ne)održavanje sjednice.

Ako pritom uživaju članstvo u pojedinim radnim tijelima Skupštine, za to će neki vijećnici po sjednici dobivati još dodatnih 300 kuna, dok će predsjednik radnog tijela (razni odbori ili komisije) po sjednici dobiti 400 kuna. Dodajmo i to da na razini Istarske županije djeluje čak 14 "stalnih radnih tijela", među kojima su i primjerice Komisija za priznanja, Odbor za predstavke i pritužbe, Komisija za izbor i imenovanja… 

I za stranke

Na razini skupštine djeluje i Antikorupcijsko povjerenstvo sastavljeno od pet članova. Kako su odgovorili u Istarskoj županiji, članovi Antikorupcijskog povjerenstva "dobivaju naknadu sukladno Odluci o naknadama članovima Županijske Skupštine". S druge strane, predsjednik i članovi Savjeta mladih nemaju pravo na naknadu, a naknadu ne primaju niti članice i članovi Povjerenstva za ravnopravnost spolova.

Osim troškova vijećnika Skupštine, sredstva se, ovisno o broju ostvarenih mandata isplaćuju i političkim strankama. Kao što smo ranije pisali, iz županijskog proračuna za 2020. godinu, strankama se planiralo dodijeliti ukupno 700 tisuća kuna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter